William Alatalo jatkaa nousujohteista uraansa Formula Regional European Championship -sarjassa Arden Motorsport -tallissa.
Alatalo ajoi viime kaudella Formula Renault Eurocup -sarjassa, sijoittuen loppupisteissä kahdeksanneksi. Tulos ei ollut tavoitteiden mukainen, mutta hyvät otteet radalla antoivat hyvän pohjan sopimusneuvotteluille.
Tiimiksi valikoitui brittiläinen Arden Motorsport, jonka on perustanut vuonna 1997 Christian Horner, Red Bull F1-tiimin tallipäällikkö.
Formula Regional European Championship -sarja on uusi ja se syntyi kun Formula Renault Eurocup- ja FIA Formula F3 Regional -sarjat yhdistyivät.
– Sarja oli järkevin valinta tähän tilanteeseen. Budjetti ei riittänyt FIA F3 -sarjaan, joten Formula Regional European Championship oli paras vaihtoehto sen jälkeen, Alatalo toteaa.
Sarjasta on odotettavissa kova, sillä tiimejä odotetaan tulevan mukaan noin 11-13, mikä tarkoittaa noin 30 kuljettajaa. Sarjan osakilpailuja tullaan ajamaan myös Formula 1-viikonloppujen yhteydessä, mm Monacossa.
Alatalon kausi alkaa huhtikuun lopulla belgian Span radalla. Tavoitteet ovat korkealla, jotta ura formuloissa jatkuisi myös tulevaisuudessa.


