Koti Blogi Sivu 565

Pohjoismainen sähköautonäyttely Suomeen ensi vuonna

Lokakuussa Kööpenhaminan eCarExpossa kävi yli 21 000 sähköajoneuvoista kiinnostunutta messuvierasta Kuva: eLife Nordic

Euroopan suurin ja nopeasti kasvava sähköautojen ja -ajoneuvojen sekä siihen liittyvän teknologian messutapahtuma pidetään helmikuussa sekä Tukholmassa (2.–4.2.) että Oslossa (9.–11.2.). Helsingin ja Messukeskuksen vuoro on huhtikuussa 2025.

Tapahtuman nimi on eCarExpo ja tapahtuman omistavan eLife Nordicin toimitusjohtaja on Gunnar Dackevall.

– Meillä oli kaiken kaikkiaan erinomainen viime vuosi ja odotukset ovat korkealla tälle vuodelle. Esimerkiksi lokakuussa Kööpenhaminan messut pääsivät uuteen ennätykseensä – kolmen päivän aikana oli yli 21 000 kävijää ja esillä 25 eri automerkkiä. Kaksi niistä, Zeekr ja Voyah, olivat näytteillä Tanskassa ensimmäistä kertaa, kertoo Dackevall.

– Kun aloitimme vuonna 2016, markkinoilla oli vasta muutamia sähköautomalleja. Viikonloppuna Tukholmassa meillä on yli 70 näytteilleasettajaa ja 17 ensiesittelyä. Erityistä kiinnostusta ovat jo etukäteen herättäneet muiden muassa amerikkalaiset Cadillac Lyriq ja Rivian lava-auto sekä Polestar 4 -malli. Vastaavasti Oslossa pääsee tutustumaan Arizonassa valmistettuun Lucidiin.

Koeajomahdollisuus tärkeä messuvieraiden mielestä

Dackevallin mukaan kehitys on ollut todella nopeaa ja kiinnostus messuja kohtaan on sekä kuluttajien että ammattilaisten keskuudessa kasvanut tasaisesti kaikissa Pohjoismaissa.

– Koeajomahdollisuus kiinnostaa joka maassa. Meillä oli viime syksynä Kööpenhaminassa 70 koeajoautoa varattuna messukävijöille. Ensi vuoden Helsingin messut ovat varmasti monille ensimmäinen tilaisuus päästä koeajamaan toivomaansa automerkkiä ja -mallia.

Ajoneuvojen lisäksi eCarExpossa esitellään laajasti uusia teknologiaratkaisuja, joiden avulla sähköisestä liikenteestä voidaan tehdä entistä älykkäämpää. Tukholmassa on helmikuussa autojen ohella mahdollista tutustua myös sähköpolkupyöriin, mopoihin ja moottoripyöriin – ja jopa sähköveneiden valmistajiin.

Alan johtavat asiantuntijat kohtaavat lavalla

Tapahtuma tuo yhteen sekä sähköajoneuvot että sähköistyvän liikenteen tarvitseman infrastruktuurin ja niiden tekijät. Ajoneuvouutuuksiin sekä palveluihin tutustumisen lisäksi on mahdollisuus oppia uutta sähköistymisestä ilmiönä.

– Olemme eCarExpossa alusta lähtien panostaneet monipuoliseen ohjelmaan sekä ammattilaisille että kuluttajille. Esimerkiksi Tukholman tapahtumassa meillä on yli 50 puhujaa eri organisaatoista. He edustavat laajasti sähköisen liikenteen sidosryhmiä.

Kokoamme oman alansa huippuosaajia ja asiantuntijoita esiintyjiksi myös Helsingin eCarExpoon 25.–27.4.2025, Dackevall vahvistaa.

Lue myös

Sähköautojen uutuudet esillä messuilla helmikuun alussa

Autotoday 10 vuotta sitten: Sähköautomessut alkavat tänään

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

Porsche pisti myymälänsä pyörille!

Kuva: Porsche.

Porsche täytti viime vuonna 75 vuotta ja tänä vuonna on aika toteuttaa unelmia Suomessa. Porsche on Tour -tapahtumakiertue ja liikkuva myymälä kiertävät ympäri Suomea koko vuoden 2024, ja myös tulevina vuosina.

Kiertue starttasi liikkeelle Vantaalta ja suunnistaa seuraavaksi Turkuun tenniksen maajoukkueturnaukseen Davis Cupiin.

Kuva: Porsche.

Porsche on Tour -kiertue ja liikkuva myymälä antavat mahdollisuuden tutustua Porschen mallistoon ammattilaisten opastuksella ja samalla pääsee koeajamaan Porschen malleja. Uudessa, upeassa kiertueyksikössä – ns. liikkuvassa myymälässä – voi myös tutustua Porschen erilaisiin yksilöintimahdollisuuksiin ja samalla mallintaa unelmien auto 3D-konfiguraattorilla.

Porsche on Tour -aikataulu ja kiertuepaikkakunnat löytyvät Porsche.fi-sivuston tapahtumakalenterista. Tällä hetkellä nähtävissä ovat helmikuun tapahtumapaikkakunnat mutta kalenteria päivitetään jatkuvasti uusien tapahtumapaikkojen varmistuessa. Porsche on Tour -kiertue saapuu tänä vuonna mm. Jyväskylään, Leville, Ouluun, Kuopioon, Savonlinnaan ja Hankoon.

Kuva: Porsche.

Porsche on Tour -kiertue toteutetaan yhteistyössä saksalaisen ShowTruck -tapahtumayrityksen kanssa. Liikkuva myymäläyksikkö kulkee rekan kyydissä ja tapahtumassa koeajettavat autot tuodaan paikalle toisella kuljetusrekalla.

Liikkuva myymälä on noin 22 neliömetrin kokoinen ja sisällä ovat diginäytöin varusteltu oleskelutila ja erillinen kahvila-alue. Tapahtumayksikkö pystytetään paikalleen noin kahdessa tunnissa. Koeajettavat autot vaihtuvat tapahtumapaikkakuntien mukaan ja yleensä niitä on paikalla kolmesta kuuteen.

Kuva: Porsche.

Porschen mallisto uusiutuu tänä vuonna kokonaisvaltaisesti. Uusi Porsche Cayenne sai ensi-iltansa jo viime vuoden puolella. Tammikuussa esiteltiin täysin uusi täyssähköinen Macan, jonka toimitukset alkavat loppuvuonna 2024. Panamera E-hybridin mallisto laajenee entisestään ja Turbon toimitukset alkavat maaliskuussa. Myös Porsche Taycan tulee markkinoille tänä vuonna uusiutuneena.

Porsche on Tour -kiertuesivusto: Porsche on Tour -tapahtumat 2024 – varaa Porsche-koeajo

Lue myös

Täyssähköinen Porsche Macan on nyt hinnoiteltu ja tilattavissa

Cayenne viime vuonna suosituin Porsche-malli

Sähkö-Porschella uusi ennätys Nordschleifella

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

Aamuliikenteen tehovalvonnassa poliisi kirjoitti 469 sakkoa

Arkistokuva. Kuva: Poliisi.

Poliisi valvoi viime viikolla eli 22.–26. tammikuuta 2024 koko valtakunnan alueella aamun työmatkaliikennettä. Se valvoi liikennettä sekä perinteisesti että automaattivalvonnalla.

Perinteisen valvonnan osalta poliisi käytti teemaan yhteensä 2 497,1 tuntia työaikaa. Törkeitä liikenneturvallisuuden vaarantamisia poliisi havaitsi kuusi, näistä se teki rikosilmoitukset ja määräsi ajokiellot.

Sakkoja poliisi kirjoitti 469, näistä 30 oli vakavaa piittaamattomuutta osoittavia tekoa. Myös vakavat piittaamattomuudet johtivat ajokieltoihin. Ylinopeuksista poliisi määräsi myös 455 liikennevirhemaksua.

Automaattivalvonta-autoilla poliisi valvoi yhteensä 260,6 tuntia ja ylinopeuksia se havaitsi yhteensä 810 kpl. Seuraamukset näistä poliisi lähettää pääsääntöisesti postin välityksellä.

Poliisi valvoi työmatkaliikennettä tehostetusti, koska oli selvästi havaittavissa, että etenkin aamuisin tietyt kuljettajat käyttävät suuria nopeuksia ja ajavat muusta liikenteestä piittaamattomasti, jolloin vakavien onnettomuuksien riski kasvaa.

Poliisi valvoo aamun työmatkaliikennettä myös jatkossa, koska siihen on selvästi tarvetta.

Lue myös

Seitsemän kuljettajaa ajokieltoon Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla

Hämeessä yli sadalle kuljettajalle seuraamuksia ylinopeudesta työmatkaliikenteessä

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

Opelin uusi hyötyajoneuvomallisto nyt kokonaan täyssähköisenä

Kuva: Opel.

Opelin pakettiautomallisto uudistuu kerralla ja on teknisiltä ominaisuuksiltaan tätä päivää. Uusien Opel Combo Cargon, Vivaron ja Movanon hinnat ovat nyt julkaistu.

Opelin HYA-mallistosta ovat löytyneet täyssähköiset versiot Combo Cargosta ja Vivarosta jo aiemminkin, mutta nyt koko malliston uudistumisen myötä myös isoin Movano on saatavilla täyssähkönä.

Opel Combo Cargo saatavilla matriisivaloilla

Combo Cargo on markkinoiden yksi henkilöautomaisimmista pakettiautoista. Siihen on saatavilla Pack Look -paketti, jonka mukana tulee korinväriset puskurit ja matriisityyppiset led-ajovalot, jotka ovat poikkeuksellinen ominaisuus pakettiautojen markkinoilla.

Uuden Combo Cargon hinnat alkavat 29 381 eurosta dieselmanuaalina ja 43 040 eurosta täyssähköisenä Combo-e Cargona.

First Edition -kampanjamallissa (alk. 45 430 €) LED Matrix -valot ja audiojärjestelmä 10-tuumaisella näytöllä tulevat vakiona.

Vivaro saatavilla tehokkaalla voimalinjalla

Uuden Opel Vivaron mallistoon sisältyy tehokkaalla 177-hevosvoimaisella ja 400 Nm vääntävällä dieselmoottorilla ja automaatilla varustettu tehoversio, joka on saatavilla 45 671 eurolla.

Uudessa Vivarossa niin aktiivinen kuin passiivinen turvavarustelu on aiempaa parempi, mittaristo on aina digitaalinen ja peruutuskameran kuva on aiempaa tarkempi. Lisäksi saatavilla on Surround Rear Vision -kamerajärjestelmä, jonka avulla kamera näyttää reaaliaikaista kuvaa pakettiautoissa haaastavasta kuolleesta kulmasta.

Täyssähköisen Vivaro-e:n hinta alkaa 57 250 eurosta.

Movano nyt automaattivaihteistolla ja ensimmäistä kertaa täyssähköisenä

Opel Movano uudistuu nykyaikaisilla voimalinjoilla. Dieselmoottorien yhteyteen tulee täysin uusi 8-portainen automaattivaihteisto, joka on saatavilla niin 140- kuin 180-hevosvoimaisten versioiden pariksi.

Movanoiden varustelu paranee tuntuvasti aiemmasta ja malliin vakioituna ovat mm. lämmitettävä tuulilasi, nahkaverhoiltu ohjauspyörä, aiempaa selkeästi terävämpi peruutuskamera, nykyaikaiset ajoavustimet ja avaimeton lukitus ja käynnistys.

Täyssähköinen Movano-e kuuluu jatkossa myös mallistoon: siinä 200 kW / 270 hv tuottava sähkömoottori ja peräti 110 kWh akusto, joka mahdollistaa 370 km sähköisen toimintamatkan (WLTP).

Dieselkäyttöisen Movanon hinnat alkavat 41 049 eurosta, kun taas automaattivaihteinen versio maksaa 47 807 euroa. Movano-e on saatavilla 71 880 euron hintaan.

Uudistuneet Opel-hyötyajoneuvot saapuvat Suomeen Q2/24 aikana.

Lue myös

Autotoday 15 vuotta sitten: Opelin sähköauton nimi on Ampera

Opelin uusi täyssähköinen SUV sai vanhan nimen

Tällainen Opel Vivaro Suomeen ensi keväänä

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

Polestar 4 -mallin Euroopan myynti alkanut

Kuva: Polestar.

Polestar 4 -mallin myynti on nyt virallisesti käynnistynyt myös Euroopassa. Mallin tuotanto alkoi vuoden 2023 lopulla ja myös ensimmäiset autot toimitettiin Kiinassa asiakkaille loppuvuodesta. Euroopassa myynti käynnistyy verkossa tänään ja hinnat alkavat 63 300 eurosta.

Tuotannon on määrä käynnistyä vuoden 2024 puoliväliin mennessä ja ensimmäisiä asiakastoimituksia odotetaan elokuussa.

Polestar 4 -mallissa yhdistyvät coupen aerodynamiikka ja SUV-mallin tilat uudenlaiseksi kokonaisuudeksi. Alun perin Polestarin konseptiautoissa esitellyt muotoilulliset ratkaisut tulevat nyt sarjatuotantoon tässä Polestarin tähän asti nopeimmassa tuotantoautossa. Polestar 4 sijoittuu kooltaan ja hinnaltaan Polestar 2:n ja Polestar 3:n välimaastoon.

Ilman takalasia

Polestarilla kaikki lähtee muotoilusta, ja Polestar 4:n muotokielessä on nähtävissä paljon samaa kuin Polestar Precept -konseptiautossa.

Autossa ei ole takalasia, minkä ansiosta takana istuvat saavat varsin vaikuttavan matkustuskokemuksen. Auton keulalla Polestarin ainutlaatuista valokuviota toistavat kaksoissiiven malliset, kahteen osaan erotetut ajovalot. Kokonaisuuden täydentää millimetrin tarkkuudella taustavalaistu Polestar-logo.

Aerodynaamista tehokkuutta on parannettu matalalla keulalla, sisään taittuvilla ovenkahvoilla, kehyksettömillä ikkunoilla, takailmanohjaimilla sekä ilmavirran optimoinnilla auton takavalopalkin ympärillä.

Geely Holdingin kehittämälle Sustainable Experience Architecture (SEA) -alustalle rakennettu Polestar 4 on D-segmentin SUV coupe, jolla on suuri kori ja pitkä akseliväli (2 999 mm). Auton kokonaispituus on 4 840 mm, leveys 2 139 mm ja korkeus 1 534 mm.

Mittojen ansiosta sisätilat ovat avarat erityisesti takana, jossa matkustajilla on sähköisesti kallistettavat istuimet. Säädettävä sisävalaistus tuo matkustamoon lisää tunnelmaa. Aurinkokunnasta innoituksensa saaneen valaistuksen avulla kuljettaja voi säätää omaa ajoympäristöään mieluisekseen.

Koska autossa ei ole takaikkunaa, lasikatto jatkuu takamatkustajien taakse luoden matkustamoon ainutlaatuista tunnelmaa. Takana matkustavilla on oma etuistuinten väliin sijoitettu näyttö, josta ohjataan mediaa ja ilmastointia.

Taustapeili on korvattu korkeatarkkuusnäytöllä, joka näyttää reaaliaikaista, katolle asennetun takakameran tarjoamaa kuvaa. Tämän kameran ansiosta näkökenttä on huomattavasti laajempi kuin useimmissa muissa nykyautoissa. Kameran kuvan voi kytkeä pois, mikäli kuljettaja haluaa nähdä sen sijaan takamatkustajat.

Auton sisätilat ja materiaalit on suunniteltu “pehmeän tekniikan” periaatetta mukaisesti, ja ne ovat saaneet inspiraatiota niin muodin kuin urheiluvarusteiden maailmasta. Polestar 4:n väri- ja materiaalivalinnat edustavat uutta suuntaa Polestarille. Autoon on saatavilla uudet korivärit Storm ja Electron sekä uusi ainutlaatuinen sisustusväri Mist.

Kestävä kehitys

Polestar ilmoitti vuoden 2023 loppupuolella, että Polestar 4:n hiilijalanjälki on merkin pienin. Polestar 4 -mallia valmistetaan Geely Holdingsin SEA-tehtaalla Hangzhou Bayssa, Kiinassa. Tehtaalla käytetään vihreää sähköä, jolla on I-REC-vesivoimasertifikaatti, sekä aurinkosähköä kattopaneeleista.

Suurempi vähähiilisen alumiinin käyttöaste vesivoimaa käyttävissä sulatoissa pienentää ilmastovaikutuksia entisestään. Lisäksi elinkaariarviointiin on sisällytetty ensimmäistä kertaa kierrätetyn alumiinin osuutta koskevat tiedot.

Polestar 4 Long range Single motor -mallin kehdosta portille -hiilijalanjälki on 19,9 tCO2e ja Long range Dual motor -mallin 21,4 tCO2e. Alumiinin osuus hiilijalanjäljestä on 22,4–24 % ja teräksen ja raudan osuus 20 %. Akkumoduulit käsittävät suurimman osuuden (36-40 %)materiaalien tuotannon ja jalostuksen hiilijalanjäljestä.

Sisustusmateriaaleissa hyödynnetään ensimmäistä kertaa Polestarin sähköisessä roadster-konseptissa vuonna 2022 esiteltyä monomateriaalikäytäntöä, jossa kaikki tiettyjen komponenttien kerrokset valmistetaan samasta perusmateriaalista. Tämän ansiosta ne voidaan kierrättää tehokkaammin, eikä yhteensopimattomia materiaaleja tarvitse erotella ennen kierrätystä.

Uusia sisustusmateriaaleja ovat sataprosenttisesti kierrätetystä PET-materiaalista neulottu tekstiili, MicroTech-vinyyli ja hyvinvointisertifioitu nahka, joka on syntynyt skotlantilaisten maatilojen elintarviketuotannon sivutuotteena.

Neulottu verhoilu on uusi tekniikka autoteollisuudessa. Ensimmäistä kertaa Precept-konseptiautossa esitelty tekstiili on valmistettu sataprosenttisesti kierrätetystä polyesteristä. Materiaalista ja muotoilusta ovat vastanneet Polestarin suunnittelijat yhdessä Borås Textilhögskolanin kanssa, ja sitä on jatkokehitetty materiaalitoimittajien kanssa. Se on tehty valmiiksi sopivan kokoiseksi eikä siitä jää juuri lainkaan hukkapaloja, mikä vähentää kokonaisjätteen määrää.

Matkustamon lattiaverhoilu on valmistettu kierrätetystä PET-materiaalista. Mattojen valmistuksessa on käytetty Econyliä, joka sisältää muun muassa käytettyjä kalastusverkkoja. Ovipaneelit on valmistettu NFPP:stä (luonnonkuitupolypropeeni), mikä vähentää ensiömuovin käyttöä 50 prosentilla ja säästää painossa jopa 40 %. Polestar 3 -mallissa ensimmäistä kertaa esitelty MicroTech on vinyylimateriaali, jonka rakenteessa raakaöljy on korvattu mäntyöljyllä. Se sisältää kierrätystekstiilipohjan.

Polestarin nopein malli

Polestar 4 on merkin tähän asti nopein tuotantoauto. Kiihtyvyys 0–100 km/h on vain 3,8 sekuntia, ja suurin teho on 400 kW (544 hv). Moottorit ovat synkronoituja kestomagneettimoottoreita. Mallin ajodynamiikka on Polestarille tunnusomainen – täsmällisen ohjattavuuden ansiosta ajokokemus on innostava ja ketterä.

Mallistossa on sekä kaksi- että yksimoottorisia versioita. Yksimoottoriset mallit ovat takavetoisia. Suuresta tehosta ja korkeasta suorituskyvystä huolimatta hallittavuus ja luotettavuus ovat aina avainasemassa, kun halutaan luoda nautinnollinen jokapäiväinen sähköautokokemus. Kaksimoottorisen version puoliaktiivinen jousitus tarjoaa säätömahdollisuuksia mukavuuden ja suorituskyvyn välille. Vanteet ovat kooltaan 20–22 tuumaa versiosta riippuen. Rengastoimittajat ovat Pirelli ja Michelin.

Molemmissa Long range -malleissa on 100 kWh:n akku. Long range Dual motor -versio kehittää tehoa 400 kW (544 hv) ja vääntöä 686 Nm, ja sen alustava toimintamatka on jopa 580 km WLTP[3]. Etumoottori voi tarvittaessa kytkeytyä pois käytöstä, mikä maksimoi toimintamatkan ja taloudellisuuden.

Long range Single motor -mallissa on 200 kW:n (272 hv) ja 343 Nm:n takamoottori, ja sen alustava toimintamatka on jopa 610 km WLTP[3].

Molemmat versiot käyttävät enintään 200 kW:n DC-latausta ja 22 kW:n AC-latausta. Latausluukku on sähkötoiminen. Auto hyödyntää kaksisuuntaista latausta, ja suunnitteilla olevan V2L-ominaisuuden ansiosta Polestar 4 voi tulevaisuudessa antaa virtaa myös ulkoisille laitteille. Autossa on vakiona lämpöpumppu, jonka avulla auto hyödyntää ympäristön lämpöä matkustamon ja akun lämmityksessä.

Uudella ajon optimointitoiminnolla kuljettaja voi valita Long range Dual motor -malleissa toimintamatkan ja suorituskyvyn välillä. Suorituskykytila terävöittää voimansiirron vastetta ja käyttää koko ajan molempia moottoreita täyden tehon ja parhaan suorituskyvyn tuottamiseksi. Toimintamatkatila puolestaan priorisoi taloudellisuutta, säätää voimansiirron rauhallisemmaksi ja käyttää vain takamoottoria.

Googlen  palveluita

Polestar jatkaa teknologian kehittämistä kohti viihdyttävämpää, paremmin yhdistettävää ja autonomista tulevaisuutta. Polestar 4:n tieto- ja viihdejärjestelmä perustuu Android Automotive OS:ään ja Snapdragon Cockpit Platformiin ja käyttää nyt 15,4-tuumaista vaakasuuntaista näyttöä.

Autossa on sisäänrakennettuna Googlen palveluita, kuten Google Assistant, Google Maps ja Google Play, joiden avulla Polestar tarjoaa jatkossakin alan johtavan kokemuksen yhdistettävyydessä. Polestar tekee tiivistä yhteistyötä Googlen kanssa, mikä auttaa kehittämään järjestelmää jatkuvasti paremmaksi.

Lisävarusteena on saatavana Harman Kardon -audiojärjestelmä 12 kaiuttimella ja 1 400 watin kanavahybridivahvistimella. Etuistuinten pääntukiin on valinnaisessa Nappa-paketissa lisätty kaksi ylimääräistä kaiutinta, mikä nostaa kokonaismäärän kuuteentoista. Myös Apple CarPlay on käytettävissä.

Kuten kaikissa muissakin Polestarin malleissa, säännölliset verkon yli tehtävät OTA-päivitykset mahdollistavat uusien toimintojen ja parannusten lähettämisen kaikkiin autoihin ilman, että kuljettajan tarvitsee käydä hakemassa uusin ohjelmisto huoltoliikkeestä.

Autossa 12 kameraa

Turvallisuus on tärkeä osa Polestarin DNA:ta vahvan Volvo Cars -yhteyden ansiosta. Nämä turvallisuusgeenit on sisäänrakennettu myös Polestar 4 -malliin. Mallissa on alan johtavaa turvallisuusteknologiaa, joka on testattu samojen tiukkojen vaatimusten mukaisesti kuin kaikissa muissakin Polestar-malleissa. Polestar 4:ssä on seitsemän turvatyynyä.

Uudet kumppanuudet tuovat mukanaan älykästä turvallisuusteknologiaa, kuten Mobileyen SuperVision Advanced Driver Assistance Systemin. Polestar 4:ssä on vakiona yhteensä kaksitoista kameraa, yksi tutka ja kaksitoista ultraäänianturia. Kokonaisuuteen kuuluu kuljettajan valvontakamera, joka välittää vain tietoja eikä tallenna videota.

Se tarkkailee kuljettajan silmiä ja päänliikkeitä ja auttaa ehkäisemään kuljettajan väsymykseen tai toimintakyvyn menetykseen liittyviä onnettomuuksia. Ohjauspyörässä oleva käsientunnistustoiminto ja kuljettajan valvontajärjestelmä auttavat pitämään kuljettajan aktiivisena.

Kuljettajan 10,2-tuumaiselta näytöltä on nähtävissä nopeus-, akku- ja toimintamatkatietoja. Avustinjärjestelmät käynnistävät virtuaalisen ympäristön, joka näyttää muut tielläliikkujat, nykyiset kuljettajaa avustavat toiminnot ja navigointitiedot.

Kuljettajan keskittymiskykyä parantava, 14,7 tuuman heijastusalueella toimiva tuulilasinäyttö näyttää kuljettajalle tärkeitä autoon, puhelimeen ja navigointiin liittyviä tietoja tuulilasissa. Kätevä lumitila vaihtaa tuulilasinäytön tekstin värin valkoisesta keltaiseksi ja parantaa näkyvyyttä lumisessa ympäristössä.

Valinnaiseen Pilot-varustepakettiin kuuluu parannettu Pilot Assist -toiminto kaistanvaihtoavustimella, joka käynnistyy napauttamalla suuntavilkun valitsinta haluttuun suuntaan.

Kolme varustepakettia

Kattavan vakiovarustelun lisäksi tarjolla on varustepaketteja, jotka tarjoavat kokonaiskokemusta entisestään parantavia erityisvarusteita. Plus-varustepaketti sisältää mukavuus- ja teknologiapäivityksiä, ja Pro-varustepaketti lisää kokonaisuuteen 21-tuumaiset vanteet ja hienovaraisia muotoiluratkaisuja.

Nappa-päivitys voidaan lisätä Plus-varustepakettiin, ja se sisältää hyvinvointisertifioidun nappanahkaverhoilun tuuletus- ja hierontatoiminnoilla sekä lisäkaiuttimet etuistuinten pääntuissa ja erityisen mukavat pääntuet takana.

Pilot-varustepakettiiin kuuluu Pilot Assist -toiminto ja sen laajat ominaisuudet.

Performance-varustepaketti kohentaa Long range Dual motor -version ulkoasua ja suorituskykyä 22 tuuman vanteilla, Brembon 4-mäntäisillä jarruilla, Polestar Engineered -alustavirityksellä sekä ruotsalaisen kullan sävyisillä yksityiskohdilla jarruissa, turvavöissä ja venttiilinhatuissa.

Kaikki tiedot ovat saatavilla Polestar 4:n konfiguraattorissa, joka löytyy osoitteesta polestar.com/polestar-4.

Polestar 4

  • Long range Single motor (+ toimituskulu 600€) 63 300 €
  • Long range Dual motor (+ toimituskulu 600 €) 69 300 €
  • Pilot-varustepaketti 1 500 €
  • Plus-varustepaketti 5 600 €
  • Pro-varustepaketti 2 100 €
  • Performance-varustepaketti (vain Dual motor -malliin) 4 600 €

Lue myös

Polestar 4 julkistettiin — Suomeen ensi vuonna

Polestar 5: Viiden minuutin latauksella 160 km!

Polestar laajentaa tuotantoaan Etelä-Koreaan

Polestar 3:n kehitystyö lähenee loppuaan

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Ralli: Kauden toinen SM-kisa ajetaan viikonloppuna Lapissa

Teemu Asunmaa 2023. Kuva: Taneli Niinimäki, AKK.
Rallin suomenmestaruussarja jatkuu tulevana viikonloppuna 1.-3. helmikuuta Rovaniemellä, jossa ajetaan yksi sarjan klassikkokilpailuista, jo 59. kertaa kilpailtava Arctic Lapland Rally.
Kansankielellä Tunturirallina tunnettu arktinen seikkailu houkutteli tämän vuoden versioon 124 kuljettajaa, joista peräti 34 tuo ralliin kansainvälistä väriä. Kaikkiaan kuljettajia on mukana 21 eri maasta.
Ralli käynnistyy perjantaina 2. helmikuuta Rovaniemen Lordin Aukiolta klo 11, josta suunnataan kohti kisan viittä ensimmäistä erikoiskoetta ennen yötauolle siirtymistä.
Lauantaina edessä on vielä seitsemän pikataivalta ennen klo 20.15 käynnistyviä maalijuhlallisuuksia.
Torstaina vielä ennen varsinaisia erikoiskokeita ranteet avataan perinteisellä Vennivaaran testierikoiskokeella klo 13 alkaen.
Arctic Lapland Rallya voi seurata Moottoriurheilu TV:n suorien lähetyksien välityksellä. Tulospalvelu, gps-seuranta ja väliajat löytyvät sarjan verkkosivuilta osoitteesta rallism.fi.
Kilpailun aikataulu
Perjantai 2.2.
11:01 Kilpailun lähtö, Lordinaukio, Rovaniemi
11:43 EK 1 Aittajärvi 1, 22,47km (Tie suljettu 9.30-16.00)
12:56 EK 2 Mäntyvaara 1, 3,69km
13:06 Huolto A, Mäntyvaara
15:19 EK 3 Siikakämä Kivalo, 26,03km (Tie suljettu 13.00-20.00)
16:32 EK 4 Kaihuavaara, 19,62km (Tie suljettu 14.30-21.30)
18:25 EK 5 Mäntyvaara 2, 3,69km
18:35 Huolto B, Mäntyvaara
Lauantai 2.3. 
08:00 Osan 2 lähtö, Mäntyvaara
08:43 EK 6 Aittajärvi 2, 22,47km (Tie suljettu 6.30-13.30)
09:46 EK 7 Siikakämä, 26,00km (Tie suljettu 07.30-14.30)
10:59 EK 8 Ounasvaara / Kaukomaa, 1,15km
11:29 Huolto D, Mäntyvaara
14:12 EK 9 Sarriojärvi 1, 32,65km (Tie suljettu 12.00-22.00)
16:15 EK 10 Patovaara, 7,26km (Tie suljettu 14.00-21.00)
16:58 EK 11 Kemijärvi, 2,27km (Tie suljettu 14.00-22.00)
18:01 EK 12 Sarriojärvi 2, 32,65km (Tie suljettu 12.00-22.00)
20:16 Podium, Lordinaukio, Rovaniemi
Lue myös

Peugeot tuo uuteen E-3008-malliin pidemmän takuun!

Peugeot E-3008. Kuva: Peugeot.

Peugeot on sitoutunut radikaalin muutokseen tullakseen Euroopan johtavaksi sähköautobrändiksi vuoteen 2025 mennessä. Peugeot tarjoaa Euroopan laajimman täyssähköautovalikoiman eurooppalaiselta yleisautomerkiltä. Nyt Peugeot aikoo vakuuttaa asiakkaansa moninkertaistamalla nykyisestä aloitteensa, jotka helpottavat tekemään päästöttömästä liikkumisesta entistäkin helpompaa, yksinkertaisempaa ja rauhallisempaa.

Jatkamalla vuosi sitten alkanutta E-Lion Day -perinnettä Peugeot käyttää tapahtumaa viestittääkseen kestävän kehityksen tavoitteitaan ja avatakseen merkittäviä rakenteellisia muutoksia niiden takana.

  • 100-prosenttisesti täyssähköinen mallisto, joka on laajempi kuin yhdelläkään yleiseurooppalaisella valmistajalla ja vastaa asiakkaiden tarpeisiin
  • “Peugeot Allure Care” on ennennäkemätön ohjelma uuden Peugeot E-3008:n asiakkaille. Se kattaa kaikki sähköiset ja mekaaniset ongelmat jopa 8 vuoteen / 160 000 kilometriin asti. Peugeotista tulee siis ensimmäinen eurooppalainen automerkki, joka tarjoaa näin kattavan lisäturvan automalliinsa.
  • ChatGPT-teknologiaa tarjotaan kaikille asiakkaille ja Peugeotin koko henkilöauto- ja hyötyajoneuvomallistoon.
  • Peugeot vahvistaa toimiaan kiertotaloudessa Stellantis-konsernin 4R-strategian mukaisesti: remanufacture (uudelleenvalmistus), repair (korjaus), reuse (jälleenkäyttö) ja recycle (kierrätys).
  • Peugeot sitoutuu koulutukseen ja julkistaa yhteistyön Born Free -järjestön kanssa.

E-Lion-projekti on Peugeotin strategian ytimessä. Se on kaikenkattava, 360-asteinen lähestyminen sähköistymiseen, joka ei vain jää autoihin. Se perustuu viiteen tärkeään peruselementtiin:

  1. Ekosysteemi tuotteille ja palveluille, jotka perustuvat Stellantiksen ratkaisuihin
  2. Kokemus asiakkaille, alusta loppuun
  3. Sähköinen, 100-prosenttisesti täyssähköinen mallisto vuoden 2024 loppuun mennessä
  4. Energiatehokkuus, paras mahdollinen suorituskyky ja alhainen sähkönkulutus
  5. Ympäristö, kestävän kehityksen tavoite ja sitoutuminen hiilineutraaliuteen 2038 mennessä

12 Täyssähkömallia, joista 9 henkilöautoja

Kokonainen täyssähkömallisto: Uusi E-208, E-2008, E-308, E-308 SW, E-3008, E-Rifter, E-Traveller, E-Partner, E-Expert ja E-Boxer.

Vuonna 2024, Peugeotin täyssähkömallisto kasvaa vielä lisää kahdella uudella mallilla: E-408 ja E-5008. Näiden 9 henkilöauton ja 3 hyötyajoneuvon avulla Peugeot tarjoaa laajemman täyssähköautovalikoiman kuin yhdeltäkään toiselta yleiseurooppalaiselta autonvalmistajalta.

Vuonna 2023 Peugeot oli ykkönen Euroopassa niin B- kuin B-SUV-segmenteissä E-208 ja E-2008-malleilla. Suomessa vuonna 2023 Peugeot E-2008 oli täyssähköisten B-SUV-mallien ylivoimainen markkinaykkönen napaten yli puolet segmentistä itselleen.

Peugeot on myös Euroopan markkinajohtaja päästöttömissä hyötyajoneuvoissa.

Peugeot allure care: Mielenrauhaa jopa 8 vuotta / 160 000 km

Peugeot luottaa tuotteisiinsa lujasti. Tämän takia Peugeot tarjoaakin E-3008-mallin asiakkaille ”Peugeot Allure Care” -ohjelmaa, joka tuo mielenrauhaa pidentämällä sähkömoottorin, sisäisen ajoneuvolaturin, voimalinjan ja tärkeimpien sähköisten ja mekaanisten komponenttien lisäturvaa jopa 8 vuoteen ja 160 000 kilometriin.

Aloitus 11 Euroopan maassa: Ranska, Italia, Espanja, Iso-Britannia, Saksa, Itävalta, Portugali, Belgia, Alankomaat, Luxemburg ja Puola (ei Suomi).

Peugeot Allure Care -ohjelma kiihdyttää siirtymistahtia uusimman sukupolven täyssähköautoihin tarjoten asiakkaille mielenrauhaa, kun aika on kypsä sähköautoon siirtymiseen.

Peugeotin jokaisessa sähköautossa tulee 8 vuoden ja 160 000 km akkutakuu, jonka päälle sovelletaan Allure Care -ohjelmaa koko auton kattavaksi lisäturvaksi.

Peugeot on ensimmäinen eurooppalainen automerkki, joka tarjoaa näin kattavan takuun jollekin automallilleen.

Allure Care aktivoituu automaattisesti kahdeksi vuodeksi eteenpäin tai 25 000 kilometriksi jokaisen Peugeotin valtuuttaman huoltoliikkeen tekemän määräaikaishuollon jälkeen.

ChatGPT saapuu kaikkien Peugeotien I-Cockpit-ohjaamoihin

Peugeot tarjoaa koko henkilöauto- ja hyötyajoneuvomallistoonsa ChatGPT-tekoälyteknologiaa (5 pilottimarkkinaa, jonka jälkeen laajempi levitys vuoden 2024 toisella puoliskolla). Markkinoiden parhaiten tunnettu ja Open AI -kielimalliin perustuva tekoälysovellus on integroitu jatkossa Peugeot i-Cockpit -ohjaamoihin OK Peugeot -äänikomennoilla. ChatGPT:n avulla Peugeotin autot osaavat vastata lukuisiin erilaisiin kysymyksiin ja pyyntöihin aiheesta riippumatta.

Kun OK Peugeot -äänikomentoavustin on aktivoitu, käyttäjän tarvitsee vain tehdä pyyntö ja ChatGPT vastaa kysyjälle rikkaalla kielellään. Kielimalliin perustuva tekoäly osaa vastata hyvin spesifeihin kysymyksiin, kuten kaupunkien nähtävyyksien ehdottaminen, niiden esitteleminen ja kohteeseen ohjaaminen auton navigoinnin avulla. Järjestelmä osaa viihdyttää myös matkustajia, käyttäjän luovuus on vain rajana.

Peugeot, iso toimija kiertotaloudessa

Yksi E-Lion-projektin pilareista on kokonaisen kiertotalousekosysteemin luominen Stellantis-konsernin ratkaisuihin perustuen. Kiertotalousliiketoiminta perustuu neljään R:ään: Remanufacture, Repair, Reuse ja Recycle (uudelleenvalmistus, korjaus, jälleenkäyttö ja kierrätys).

Peugeot toimii osana projektia käyttämällä aiempaa vähemmän materiaaleja, aiempaa kestävämpiä materiaaleja, pidentämällä niiden kestävyyttä ja takaamalla niiden kierrätettävyyden komponenttien elinkaaren lopussa. Esimerkiksi uuden Peugeot E-3008:n materiaaleista peräti 23 % on kierrätettyjä – näihin kuuluu niin teräs- kuin muoviosia.

Taatakseen ajoneuvojen kierrätyksen mahdolliseksi elinkaaren lopussa, on Stellantis luonut Sustainera Valorauto yrityksen yhdessä Euroopan johtavan kierrätysyrityksen, Galloon kanssa.

Stellantiksen ja Oranon yhteisyritys on erikoistunut täyssähköautojen akustojen kierrättämiseen niin Euroopassa kuin Pohjois-Amerikassa. Yritys käyttää Oranon innovatiivista matalahiilistä teknologiaa, joka mahdollistaa kierrätettäväksi merkittävän osan litium-ioniakustojen materiaaleista.

Ei tule myöskään unohtaa akuston kunnostusta Stellantiksen sisäisissä korjaamoissa, mikä on ollut osa konkreettisia toimenpiteitä jo pidemmän aikaa.

Lue myös

Ensi keväänä tuleva uusi Peugeot 3008 on nyt ennakkomyynnissä

Tällainen on uusi Peugeot E-Traveller

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

 

SKAL Kuljetusbarometri: Yritykset seuraavat polttoaineen kulutusta, päästöjen raportointi ei kovin yleistä

Arkistokuva. Kuva: Matti Sulanto.

Kuljetusyritysten näkemykset päästöjen laskennasta ja raportoinnista jakautuvat, kertoo tuore SKAL Kuljetusbarometri 1/24.

Suurin osa (75 %) kuljetusyrityksistä toteaa päästöjen laskennan voivan lisätä yrityksen kustannuksia. Yli puolet (56 %) barometrin vastaajista kokee päästöjen laskennan osoittavan kuljetusyrityksen vastuullisuutta, mutta puolet (47 %) kokee päästöjen laskennan olevan turha hallinnollinen taakka.

Logistiikka- ja kuljetuspalveluiden ostajien kasvava velvollisuus raportoida päästöistä lisäävät lähivuosina kuljetusten päästöraportointia.

SKALin vuoden 2024 ensimmäinen kuljetusbarometri kysyi kuljetusyritysten näkemyksistä päästöjen laskemiseen ja raportointiin. Yhdeksi keinoksi liikenteen päästöjen vähentämiseksi nähdään niiden raportointi, jotta asiakkaat voivat vertailla kuljetusten päästöjä. Kuljetusyritysten asiakkaat ovat alkaneet kysyä päästöjen raportoinnista.

– Päästöjen laskeminen ja raportointi tulee olla yksiselitteisen luotettavaa ja helppoa. Silloin vertailtavuus toimitusketjujen päästöistä on luotettavaa ja siitä aiheutuu mahdollisimman vähän lisää kustannuksia ja hallinnollista taakkaa. Kaikkia ylimääräisiä kustannuksia, joilla heikennetään Suomen logistista kilpailukykyä, pitää välttää. Tässä meillä on varmasti sama tahtotila logistiikka- ja kuljetuspalveluiden ostajien kanssa, toteaa SKALin toimitusjohtaja Anssi Kujala.

Barometrin mukaan vajaa puolet (44 %) vastaajista näkee päästöjen laskennan tulevan pakolliseksi omalle yritykselle asiakkaan vaatimuksesta. Kolmannes (33 %) näkee päästöjen laskennan olevan keino luoda kilpailuetua.

Seuraavassa vaiheessa mittaamisessa ja raportoinnissa tarvitaan myös ohjeistusta ja lähtötietoja viranomaisilta kuten Traficomilta.

– CSRD-direktiivi edellyttää, että isot yritykset raportoivat jo tämän vuoden osalta välillisistä kuljetuksista syntyvät päästöt ensi vuonna. Lähivuosina vaatimus päästöjen raportoinnista alkaa asteittain koskemaa yhä pienempiä yrityksiä, sanoo SKALin logistiikkajohtaja Pekka Aaltonen.

Polttoaineenkulutuksen seuranta yleistä, päästöjen raportointi vielä vain osan arkipäivää

Barometrin vastausten perusteella suurin osa kuljetusyrityksistä seuraa ajotavan vaikutusta polttoaineenkulutukseen. Kuitenkaan päästöjen raportointi ei ole vielä kovin yleistä nyt tai lähitulevaisuudessa.

Reilu neljännes (26 %) kertoo raportoineensa asiakkaalle päästöistään. Noin viidesosa (18 %) kertoo, että asiakas on pyytänyt raportoimaan kuljetusten päästöistä. Puolet (50 %) on osittain tai täysin samaa mieltä siitä, että kuljetusten päästöjen seuraaminen on osa normaalia toimintaa.

– Erot kuljetusyritysten välillä ovat suuria. Sellaiset yritykset, joilla on isoja kansainvälisiä asiakkaita, ovat raportoineet päästöt jo useamman vuoden ajan. Pelkästään pienten kotimaisten asiakkaiden kanssa asioivilla kuljetusyrityksillä päästöjen raportointi on harvinaisempaa, sanoo Aaltonen.

Aaltosen mukaan päästöjen seuranta kokonaisuutena on aika helppoa, kun tietää yrityksen käyttämän polttoaineen tai muun käyttövoiman kulutuksen.

– Päästöjen kohdentaminen asiakaskohtaisesti tai erityisesti lähetyskohtaisesti on sitten jo työläämpää, hän päättää.

Vuoden 2024 ensimmäinen SKAL Kuljetusbarometri toteutettiin 22.12.2023-7.1.2024. Kyselyyn vastasi 532 kuljetusyrittäjää. Barometrin ajankohtaisosiossa selvitimme kuljetusyrittäjien havaintoja harmaan talouden ilmiöistä sekä sitä, miten kuljetusyrityksissä mahdollisesti toteutetaan CO2-päästöjen seurantaa ja millaisia odotuksia asiakkaat ovat asettaneet päästöraportoinnille.

Lue myös

SKAL Kuljetusbarometri: Vaihtoehtoisten käyttövoimien osuus investoinneista kasvussa

SKAL Kuljetusbarometri: Kuljetusyritysten investointiaikeet todella alhaalla

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Merkittävä muutos henkilöautojen CO2-päästöissä

Kuva: CvB.

Ladattavien henkilöautojen määrän kasvu sekä uusien polttomoottorilla toimivien autojen parantunut energiatehokkuus näkyy positiivisesti henkilöautojen keskimääräisissä hiilidioksidipäästöissä, todetaan Traficomin tiedotteessa.

Uusien autojen keskimääräiset hiilidioksidi päästöt tippuivat 27,5 prosentilla edellisvuodesta ja olivat nyt 64,4 g/km. Vuonna 2022 vastaavat päästöt olivat 88,8 g/km. Täyssähköautojen käytön aikaiset päästöt ovat 0 g/km.

Vertailtaessa elinkaarisia kasvihuonekaasupäästöjä eri käyttövoimilla toimivien autojen välillä, täyssähköiset henkilöautot aiheuttavat keskiarvokilometreillä ajettuna jo alle kolmessa vuodessa vähemmän kasvihuonekaasupäästöjä kuin vastaavat bensiinikäyttöiset henkilöautot.
Täyssähköautojen valmistuksen aikaisten päästöjen viime vuosina tapahtuneen pienemisen taustalla on akkujen valmistuksen päästöjen lähes puoliutuminen ja sähköntuotannon päästöjen odotettua nopeampi päästövähennyskehitys.

Elinkaarisia päästöjä ja kustannuksia voi vertailla Traficomin laskurilla, joka perustuu Suomen ilmastopaneelin Autokalkulaattoriin.

Käyttövoimalla on suuri merkitys liikenteen kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä. Kotimaan liikenne tuottaa reilun viidenneksen kaikista Suomen kasvihuonekaasupäästöistä.

Kotimaan liikenteen päästöistä noin 95 % muodostuu tieliikenteessä ja tieliikenteen päästöistä yli puolet syntyy henkilöautoilusta.

”Suomen ilmastotavoitteiden saavuttaminen edellyttää henkilöautoliikenteen kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä. Lisäksi tärkeää on myös pyrkiä vähentämään liikennesuoritetta edistämällä joukkoliikenteen käyttöä kävelyä ja pyöräilyä unohtamatta”, sanoo Traficomin johtava asiantuntija Outi Ampuja.

Lue myös

Viime vuonna ennätyskasvu sähköautojen rekisteröinneissä

Katso tästä, miten kuljettajaa avustavat järjestelmät toimivat!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Tämä Volvon kuormuri on saatavana vain sähköisenä!

Kuva: Volvo Trucks.

Volvo Trucksin uusin lisäys sähkökuorma-automallistoon, Volvo FM Low Entry, on raskaaseen käyttöön tarkoitettu kuorma-auto, joka on kehitetty erityisesti monentyyppisiin kuljetustehtäviin taajamissa. Se on myös Volvon ensimmäinen kuorma-automalli, johon on saatavissa ainoastaan sähköinen voimansiirto.

Viiden tähden DVS-luokitus

Matala ajoasento antaa kuljettajalle erinomaisen näkyvyyden ympäristöön. Hyvän näkyvyyden ansiosta FM Low Entry -malli on saanut viisi tähteä Lontoossa liikennöiviä raskaita ajoneuvoja arvioivan Direct Vision -standardin mukaan, joka tulee voimaan vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä.

Volvo FM Low Entry on erittäin monipuolinen ajoneuvo, joka voidaan mukauttaa vastaamaan erityyppisten kuljetustehtävien, kuten jätehuollon, jakelukuljetusten ja maansiirtoajon, vaatimuksia.

Kuva: Volvo Trucks.

Kuorma-auto on kehitetty Volvon tunnetun FM-mallin pohjalta. Tilavan ohjaamon lattiaa on laskettu ja siirretty eteenpäin, ja matala askelma ja tasainen lattia helpottavat kuorma-autoon nousemista ja sieltä poistumista. Nämä rakenneominaisuudet luovat ergonomisen, mukavan ja tehokkaan työympäristön kuljettajille kiireisessä kaupunkiliikenteessä.

Uutta FM Low Entry -mallia myydään aluksi Euroopassa, Turkki mukaan lukien, sekä Australiassa ja Etelä-Koreassa. Myynti alkaa vuoden 2024 ensimmäisellä neljänneksellä ja tuotanto vuoden 2024 toisella neljänneksellä.

Kuva: Volvo Trucks.

Kahdeksan sähkökuorma-automallia

Uuden täyssähköisen kaupunkikuljetuksiin suunnitellun kuorma-auton ansiosta Volvolla on nyt valikoimassaan yhteensä kahdeksan sähkökuorma-automallia. Vuonna 2019 Volvo Trucksista tuli ensimmäinen maailmanlaajuinen valmistaja, joka aloitti raskaiden sähkökuorma-autojen sarjatuotannon. Yhtiön tavoitteena on, että 50 % uusien Volvo-kuorma-autojen maailmanlaajuisesta myynnistä on sähkökuorma-autoja vuonna 2030.

Kuva: Volvo Trucks.

Volvo FM Low Entry -kuorma-auton tärkeimmät ominaisuudet:

  • Näkyvyys (perusvarustelussa) täyttää Transport for London -kuljetusviranomaisen 5 tähden DVS-standardin määräykset.
  • Kuorma-autossa on Volvo Dynamic Steering -järjestelmä, joka helpottaa ohjaamista ja vähentää tärinää.
  • Ajoneuvoon on saatavissa kolme istuinvaihtoehtoa: pelkkä kuljettaja tai kuljettaja ja 1 tai 3 matkustajaa. Ohjaamon takaosassa on 3 matkustajanistuinta, jotka eivät ole kuljettajan näkökentässä. Tämä minimoi kuolleet kulmat, ja näkyvyys sivuille on erittäin hyvä.
  • Ajoneuvossa on lukuisia ergonomisia ominaisuuksia, kuten matala askelma, tasainen lattia ja tarkasti sijoitetut tartuntakahvat, jotka helpottavat turvallista ohjaamosta poistumista.
  • Kuorma-autoon on saatavana Volvon uusi edistynyt Camera Monitor System -kamerajärjestelmä.
  • Ohjaamosta on saatavana kaksi eri korkeutta (seisomakorkeus): Makuuohjaamo (1 575 mm) ja laajennettu/erikoiskorkea makuuohjaamo (1 945 mm).
  • Saatavana olevat akselikokoonpanot: 4X2, 6X2, 6X4, 8X2, 8X4
  • Kokonaispaino: 19-32 tonnia
  • Moottori: 330 kW
  • Akku: 360 kWh (4 akkua)
  • Toimintamatka: jopa 200 km (toimintamatkaan vaikuttavia tekijöitä on useita, kuten ajoneuvon kuorman paino, ajotapa, ajon tyyppi, reittiprofiili, lämpötila jne.)
  • Lataus: 250 kW (DC), 43 kW (AC)
  • Akseliväli: 3 900–6 000 mm

Lue myös

Volvolta uusi energiatehokkaampi versio FH-perheeseen

Vain yksi merkki sai viime vuonna rekisteriin yli tuhat kuorma-autoa

Vuoden kuorma-auto on tänä vuonna sähköauto!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //