Kimi Räikkönen on 2000-luvun tunnetuin suomalainen maailmalla ja kaikkien aikojen eniten F1-kisoja ajanut kuljettaja.
Tiistaina julkaistu Iceman – Kimin matkassa kokoaa yksiin kansiin Suomen kokeneimman F1-toimittaja Heikki Kullan muistot 20 vuoden yhteiseltä taipaleelta.
Heikki Kulta on seurannut Kimin tekemisiä läheltä koko tämän F1-taipaleen ajan. Nyt Kulta on kirjoittanut oman tarinansa näistä yhteisistä vuosistaan Räikkösen lähellä.
Kirja on tehty urheilu edellä – mutta ei rallienglannilla vaan suomalaisillekin niin tutuksi tulleella aidolla formulakielellä. Räikkösen uraa peilataan vuosikymmenien perspektiivillä.
Kirja kertoo asianosaisten aidot tunne-elämykset ja mielentilat niin kisoista, kotioloista kuin salaisista sopimusneuvotteluistakin.
Kirjan kustantaja on Readme.fi


