Autotoday 10 vuotta sitten: Viljasta valmistetusta polttoaineesta ei korvaajaa bensiinille

Kymmenen vuotta sitten oltiin pohdiskeltu, olisiko järkevää viljellä viljaa etanolituotantoa varten. Tutkijoiden mukaan siinä ei ollut mitään järkeä.

Viljasta valmistetusta polttoaineesta ei korvaajaa bensiinille

Aamulehden mukaan elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen ja maa- ja metsätalousministeri SirkkaLiisa Anttila kannattavat viljasta tehtävää biopolttoainetta, vaikka VTT:n ja MTT:n tutkijoiden mukaan viljan muuttaminen etanoliksi Suomessa aiheuttaa lähes yhtä paljon päästöjä kuin bensiinin käyttö tai jopa enemmän.

VTT:n ja MTT:n tutkijat ovat tulleet tähän lopputulokseen useiden tieteellisten tutkimusten perusteella.

Katso tästä muut Autotoday 10 vuotta sitten -jutut.

– Kun asiaa katsotaan tieteellisesti ja rehellisesti, on hyvin todennäköistä, että kasvihuonekaasupäästöt eivät vähene, jos viljaa viljellään etanoliksi, sanoo erikoistutkija Sampo Soimakallio VTT:ltä.

Aamulehden mukaan tulokseen on päästy tutkijoita hämmästyttävällä tavalla. Esimerkiksi peltojen kalkituksen päästöt on jätetty huomioimatta. Jos ne olisi huomioitu, laskelmat olisivat heilahtaneet hetkessä oletusarvojen yli ja etanolilaitosten suunnittelu kannattaisi lopettaa.

Juttu oli Autotodayssa 29.6.2010.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän