Škoda Auto on käynnistänyt Škoda Peaqin sarjatuotannon päätehtaallaan Mladá Boleslavissa. Uutuusmalli valmistetaan samalla tuotantolinjalla kuin Elroq, Enyaq ja Octavia.
Joustavuus mahdollistaa tehokkaan tuotannon ja antaa yritykselle mahdollisuuden reagoida nopeisiin kysynnän muutoksiin. Peaq on herättänyt suurta kiinnostusta kesäkuisen ensiesittelyn jälkeen: heinäkuun loppuun mennessä autonvalmistaja oli vastaanottanut lähes 8 500 tilausta.
Lue tästä muita juttuja Peaqista.
Peaq on saatavana kahdella ajoakkukoolla 63 kWh (59 kWh netto) ja 91 kWh (86 kWh netto), joista jälkimmäinen on tähän mennessä suurin Škoda-sähköautoon tarjolla oleva ajoakku. Sen WLTP-toimintamatka on jopa yli 630 kilometriä. Škoda Auto valmistaa myös Peaqin edistykselliset ajoakut uudessa kokoonpanotehtaassaan Mladá Boleslavissa.
Tuotannon joustavuus kahdessa tehtaassa
Uusi Škoda Peaq on neljäs malli, jota valmistetaan tällä hetkellä yhtiön päätehtaan tuotantolinjalla Mladá Boleslavissa. Alun perin polttomoottoriautoille suunnitellulle linjalle on tehty laajoja päivityksiä täyssähkömallien valmistuksen mahdollistamiseksi. Enyaq oli ensimmäinen täyssähköauto, jonka tuotanto aloitettiin Mladá Boleslavissa vuonna 2020. Tammikuusta 2025 lähtien samalla linjalla on valmistettu Elroqia, ja nyt myös Peaqia.
Kolmea täyssähkömallia valmistetaan Octavia Combin rinnalla. Tämän vuoden toukokuusta lähtien Octavia Combia on valmistettu myös Kvasinyn tehtaalla yhdessä Octavia Liftback -mallin kanssa. Näin Škoda Auto pystyy vastaamaan joutavasti markkinoiden kysyntään ja maailmanlaajuisten toimitusketjujen muutoksiin säätämällä tuotantokokoonpanoa Mladá Boleslavin ja Kvasinyn tehtaiden välillä.
Muutos on myös vapauttanut kapasiteettia Mladá Boleslavin tehtaalla yhä suositummille täyssähköautoille, joiden osuus oli lähes 23 % kaikista Škodan Tšekin tasavallan tehtailla vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla valmistetuista autoista.
Tuotantolinja mukautettu suurimpaan automalliin
Peaq on suurin automalli, jota Škoda Auto valmistaa Volkswagen-konserniin liittymisensä jälkeen. Uutuusmallin sovittaminen olemassa olevaan tuotantolinjaan on vaatinut mittavaa suunnittelutyötä. Esimerkiksi ergonomian ja työturvallisuuden parantamiseksi on otettu käyttöön uudet ja aiempaa suuremmat tuotantokiskot. Peaqin kolmannen istuinrivin asentamista varten on myös lisätty uusi laitteisto.
Lisäksi puristus-, korinvalmistus- ja maalausosastoihin on tehty kohdennettuja parannuksia, jotta materiaalivirta pysyisi sujuvana koko tuotantoprosessin ajan. Peaq perustuu samaan, jo toimivaksi todettuun MEB-alustaan kuin Enyaq ja Elroq, mikä mahdollistaa tuotantosynergiat molempien mallien kanssa, joita valmistetaan jo Mladá Boleslavissa.
Suurin Škoda-sähkökatumaasturi herättää asiakkaissa suurta kiinnostusta
Kattavasti varusteltu Peaq on saatavissa tähän mennessä suurimmalla Škoda-sähköautoihin tarjolla olevalla ajoakulla. Mladá Boleslavin tehtaalla valmistetun akun bruttokapasiteetti on 91 kWh (netto 86 kWh), mikä mahdollistaa jopa yli 630 kilometrin WLTP-toimintamatkan. Saatavilla on myös 63 kWh:n (netto 59 kWh) ajoakku. Asiakkaat voivat valita kolmesta voimalinjavaihtoehdosta, joiden maksimiteot vaihtelevat välillä 150-220 kW. Valittavana on sekä takaveto että neliveto.
Peaq on lähes 4,9 metriä pitkä ja sen akseliväli on lähes kolme metriä. Uutuusmalli on suurin ja tilavin Škoda-katumaasturi sekä samalla merkin ensimmäinen malli suurten katumaastureiden kokoluokassa. Uutena Škoda-lippulaivamallina Peaq tuo mukanaan useita uusia varusteita, kuten upotetut ovenkahvat, malliston suurimman panoraamalasikaton Dynamic Shade Control -toiminnolla sekä kaksisuuntaisen latauksen. Asiakkaiden kiinnostusta kuvaa se, että heinäkuun loppuun mennessä tilauksia oli kertynyt lähes 8 500.
Škoda kaksinkertaistaa täyssähkömallistonsa Peaq- ja Epiq-malleilla
Peaqin ohella tšekkiläinen autonvalmistaja on tuonut markkinoille Škoda-sähköautomalliston edullisimman crossover-katumaasturi Epiqin. Uutuutta valmistetaan Espanjan Pamplonassa, osana Volkswagen-konsernin Brand Group Core Electric Urban Car Family -hanketta.
Uutuusmallit vahvistavat Škodan asemaa Euroopan automarkkinoilla, joilla se oli tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla toiseksi myydyin automerkki.
Poliisi kirjoitti runsaasti sakkoja Jyväskylän rallitapahtuman aikana
Moottoripyöräilijä loukkaantui vakavasti peräänajossa
Maailman hauskin mies ajoi maaliin Suomen MM-rallissa
Katso tästä kymmenen suosituinta työsuhdeautoa — mukana kuusi eri merkkiä!


