Kovat nopeudet liikenteessä eivät ota laantuakseen, vaan Itä-Uudenmaan poliisi tavoitti viime viikolla taas useita reilua ylinopeutta ajanutta kuljettajaa.
– Ainakin seitsemän kuljettajan epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ja peräti viidentoista kuljettajan vakavaan piittaamattomuuteen liikenneturvallisuutta kohtaan. Näiden lisäksi tavoitimme liikenteestä myös useita päihtyneitä ja kortittomia kuljettajia, kertoo komisario Katri Lehti liikennepoliisisektorilta.
Yhden tapahurjastelijan auto päätyi viikonloppuna poliisin takavarikkoon.
– Rekisterikilpiä päätyi poliisin haltuun useista nuorten käyttämistä ajoneuvoista niin autoista kun kaksipyöräisistäkin niiden epäkuntoisuuden tai määräysten vastaisten varustusten vuoksi. Useita menopelejä määrättiin valvontakatsastukseen myös kovan metelin vuoksi, Lehti jatkaa.
Vantaan Katriinantiellä tehtiin viikonloppuna taas perinteistä valvontaa sinne kokoontuneiden kiihdyttelijöiden parissa.
Hyvä poliisit! Tämän takia te olette kansammelle tärkeitä.
Joo o miten turhaa touhua taas. Nostaisivat liikennenopeudet tälle vuosituhannelle niin 80% kuljettajista ei tarvitsisi ajaa ylinopeutta. Ja poliiseillekkin jäisi aikaa oikeiden rikosten selvittelyyn, mistä kokoajan puhutaan, että ei ole aikaa selvittää varkaus yms. rikoksia…
Joo o miten turhaa touhua taas. Nostaisivat liikennenopeudet tälle vuosituhannelle niin 80% kuljettajista ei tarvitsisi ajaa ylinopeutta. Ja poliiseillekkin jäisi aikaa oikeiden rikosten selvittelyyn, mistä kokoajan puhutaan, että ei ole aikaa selvittää varkaus yms. rikoksia.
Tällä vuosituhannella ei vauhti saa enää olla ihanne.
Poliisillekin jäisi enemmän aikaa oikeiden rikosten selvittelyyn.
Jos nopeusrajoituksia päivitelyäisiim, niin se kyllä tarkoittaisi niiden laskemista. Kannattaa miettiä mitä pyytää.
Nopeusrajoituksia ei asetettu teille turhan takia ja poliisin tehtäviin kuuluu, että niitä noudatetaan. Jos ajaa ylinopeutta tutkaan, on aivan turhaa kitistä poliisille siitä mikä olisi sinun mielestä tärkeämpää. Kiitos poliisit, että olette tien päällä????????????
Nopeusrajoituksia ei asetettu teille turhan takia ja poliisin tehtäviin kuuluu, että niitä noudatetaan. Jos ajaa ylinopeutta tutkaan, on aivan turhaa kitistä poliisille siitä mikä olisi sinun mielestä tärkeämpää. Kiitos poliisit, että olette tien päällä????????????
Laki on laki ja tarkoitettu noudatettavaksi, vaikka miten omassa päässä kuplisi.
Kuka enää jaksaa istua jonoissa… Hiekka tiet ja vapaat nopeudet takas… Niin tapahtuu luonnollinen karsinta.
Hyvää työtä poliisi.
Ei näitä vatipäitä turhaan kiinni oteta.