Hämeen poliisille kertyi tehtäviä perjantai aamusta sunnuntai aamuun 685 kappaletta. Päihtymyksen tai häiriökäyttäytymisen vuoksi kiinniotettiin 20 henkilöä. Rattijuopumusilmoituksia kirjattiin 5 kpl ja törkeitä rattijuopumuksia 7 kpl
Lauantai-iltana noin kello 20 Orimattilassa partio pysäytti henkilöauton kaupan pihaan. Kuljettajana toiminut noin 70-vuotias mies puhalsi seulonta-alkometriin 0,68 promillea ja mies oli ajokiellossa.
Mies määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja kuulusteltiin rikoksesta epäiltynä rattijuopumukseen ja kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta. Tästä ehti kulua noin tunti, kun partio näki miehen lähtevän ajamaan saman kaupan pihasta ja hänet pysäytettiin uudelleen Luhtikyläntiellä.
Mies puhalsi edelleen seulonta-alkometriin 0,68 promillea.
Mies kuljetettiin Lahden pääpoliisiasemalle säilöön poliisilaki perusteisesti, jotta hän ei jatka rikollista toimintaansa päihtyneenä.
Miestä epäillään jälleen rattijuopumuksesta, sekä kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Lue myös
Autotoday testasi: Volvo EX60 – “uuden sukupolven” taidonnäyte


