Paalupaikalta F1-veneiden MM-kauden avausosakilpailuun Ranskan Manconissa startannut Sami Seliö joutui keskeyttämään ylivoimaisesta johtoasemasta kierroksella 38/60 sähkövikaan.
F1-veneiden MM-sarjan kauden ensimmäinen MM-osakilpailu Ranskan Maconissa lupasi suomalaisittain paljon. Sharjah Teamin Sami Seliö dominoi Saône-joella ajettuja harjoituksia sekä itse aika-ajoa, jossa Seliö ajoi uransa 26. paalupaikan.
Sunnuntaina Ranskan GP-osakilpailussa Seliö ampaisi lähdössä paalulta kärkeen. Jo kahden kierroksen jälkeen suomalaiskuljettajan johtomarginaali oli neljä sekuntia, ja muutamaa kierrosta myöhemmin kuusi sekuntia.
Kun 60 kierroksen mittaista kilpailua oli ehditty ajaa 38 kierrosta, 12 sekunnin johtoasemassa ajaneen Seliö vauhti yllättäen hyytyi. Seliö ajoi ratavarikolle ja keskeytti kilpailun sähkövikaan.
– Yksi moottorin sähkötriggereistä petti, kipinä heikkeni ja moottorin kierrokset putosivat 4 000 r/min. Ei siinä voinut enää kisaa jatkaa. Harmittaa pirusti. Meillä oli koko viikonlopun todella hyvä vauhti ja kisaakin dominoitiin. En ottanut ainoatakaan riskiä, en ajanut hampaat irvessä ja ajamiseni kanssa ei ollut mitään ongelmaa – päinvastoin. Osoitin ainakin, että vauhtini tällä tasolla edelleen riittää.
– Ei ole mitään, mitä olisi voitu tässä asiassa tehdä toisin. Vastaavia osia vaihdetaan säännöllisesti, koska käyttöiän kanssa vastaavien osien vaihdoilla ei ole mitään tekemistä. Triggerit toimivat tai hajoavat, olivat ne sitten uusia tai vanhoja. Huono tuuria.
Katso tästä muita juttuja F1-veneistä.
F1-veneiden MM-sarja jatkuu 15.–17. heinäkuuta San Nazarrossa Italiassa, jossa kilpaillaan sarjan kaksi seuraavaa MM-osakilpailua. Sharjah Teamillä on Ranskan Maconista paljon positiivista mukaan vietävää.
– Vauhtimme on uskomattoman hyvällä tasolla, veneemme balanssi on loistava, moottorit toimivat hienosti ja olemme löytäneet hyviä potkureja aika-ajoon sekä kilpailuun. Mutta moottoriurheilussa pitää olla jonkin verran myös tuuria matkassa, ja näköjään sitä meillä ei taaskaan matkassa ollut. Suuri pettymys, Seliö summasi.


