Seliö ja Zandbergen jatkavat Red Devil SMC F1 Teamin kuljettajina 2025

Ratamoottoriveneiden kuninkuusluokassa F1-sarjassa kilpaileva suomalaisomisteinen Red Devil SMC F1 Team jatkaa kaudella 2025 yhteistyötä lajin kaksinkertaisen maailmanmestarin Sami Seliön, 49, sekä Hollannin Ferdinand Zandbergenin, 30, kanssa. Tallin varakuljettajaksi on nimetty viime vuonna ensimmäisellä F2-veneiden MM-kaudella vuoden tulokkaaksi valittu Roope Virtanen.

Red Devil SMC F1 Team sijoittui päättyneellä kaudella valmistajien MM-sarjassa kuudenneksi. Seliö oli kuljettajien MM-pisteissä myös kuudes ja Zandbergen kolmastoista.

Vuonna 1998 ensimmäisen F1-veneiden MM-starttinsa ajanut Seliö on kilpaillut osaomistamassaan tiimissä jo vuodesta 2000.

– Käynnissä on juhlavuosi. Olen ajanut omassa tiimissämme 25 vuotta, keväällä täytän 50 vuotta ja 20 vuotta olemme tehneet yhteistyötä Red Devilin kanssa. Vuosien kohokohtia ovat olleet 2007 ja 2010 saavutetut henkilökohtaiset maailmanmestaruudet sekä etenkin vuonna 2010 suomalaisena tiiminä saavutettu valmistajien maailmanmestaruus.

Seliö kertoo, että alkavalla kaudella Red Devil SMC F1 Team tavoittelee kuljettajien sekä valmistajien maailmanmestaruuksia.

– Uskomme, että mestaruuksien aika ei kohdaltamme ole ohi. Minulla on nopea ja vahva tallikaveri, ja alkavalle kaudelle molemmilla täysin uudet SHJ F1–veneet, jonka suunnittelussa ja kehitystyössä olemme olleet mukana.

– Viime vuosina olemme joutuneet keskeyttämään usein kalustovaurioiden takia. Edellisen venevalmistajamme Baban toiminta hiipui, kehitystyötä ei enää tapahtunut ja se näkyi nopeus- sekä luotettavuusongelmana, Seliö kertoo.

Seliö on 2000-luvulla saatellut ratamoottoriveneiden F1-sarjaan jokaisen sarjassa ajaneen suomalaiskuljettajan, kuten Filip Romsin, Kalle Viipon sekä Alec Weckströmin. Neljäntenä kuljettajana F1-maailmaa kohti itseään on ajamassa F2-luokassa viime vuonna debytoinut Roope Virtanen, joka tänä vuonna toimii Red Devil SMC F1 Teamin varakuljettajina.

– Ajamme helmikuun lopulla kauden ensimmäiset testit Ferdinandin kanssa Dubaissa, ja tarkoitus olisi, että myös Roope lähtisi jossain kohtaa testeihin mukaan, jotta hän saisi F1-veneestä ajotuntumaa. Tänä vuonna Roope jatkaa kilpailemistaan F2-luokan MM-sarjassa, jossa autamme häntä resurssiemme mukaan.

Sami Seliö on tavattavissa Vene 25 Båt–messuilla perjantaista torstaihin 7.–13.2. Helsingin Messukeskuksessa Grandezzan ja Mercuryn osastoilla.

F1-veneiden MM-kalenteri 2025

2.–4.5. GP of Bình Đinh, Vietnam
22.–24.8. GP of Indonesia, Indonesia
3.–5.10. GP of Shanghai, Kiina
10.–12.10. GP of China, Kiina
28.–30.11. tulossa, Lähi-itä
12.–14.12. tulossa, Arabiemiraatit
19.–21.12. GP of Sharjah, Arabiemiraatit

Lue muita juttuja F1-veneilystä.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän