Volkswagen esittelee kesäkuun lopussa uudistuneen Arteonin ja samalla ensiesittelee sen uuden, toisen malliversion.
Volkswagen tarjoilee nyt ensisilmäyksen uudistuvasta Arteonista. Perinteisen Gran Turismo -mallin rinnalle saapuu myös uusi Shooting Brake -malliversio.
Arteon on saanut täysin uuden ohjaamon. Viimeisimmän sukupolven MIB3-järjestelmä tarjoaa parhaat mahdolliset liitettävyyspalvelut ja voimalinjat on myös järjestelty uudelleen.
VW:n tiedotteen mukaan kaikki moottorit ovat taloudellisia, vähäpäästöisiä mutta samalla tarjoavat tehokasta vääntövoimaa.
Katso tästä muita Volkswagen-juttuja.
Arteonissa tekevät ensiesiintymisen uusimmat kuljettajaa avustavat järjestelmät. Esimerkiksi Travel Assist on saatavilla Arteoniin ensimmäistä kertaa. Uusi Travel Assist -järjestelmä automatisoi ajamista (ohjaa, kiihdyttää ja jarruttaa) aina 0–210 km/h nopeuksissa.
Uudistuneen Arteonin ja Arteon Shooting Braken virtuaalinen maailmanensi-ilta on 24.6.2020.


