Päivän museoauto: Mercedes-Benzin wankelmoottorinen unelma-auto

Mercedes-Benz esitteli 12.3.1970 käynnistyneessä 40. Geneven autonäyttelyssä unelma-auton ja kokeilumallin.

C 111-II oli edellisenä vuonna esitellyn C 111:n toinen kehitysvaihe, jonka voimanlähteenä käytettiin nelikammioista kiertomäntä- eli wankelmoottoria.

Moottori oli lisäksi sijoitettu auton keskelle. Joulukuussa 1970 moottoriksi vaihdettiin Mercedes-Benzin oma 3,5 litran V8-voimanlähde.

Kuva: Daimler.

C 111-II oli ainoastaan 1120 milliä korkea lokinsiipiovinen urheilumalli, jota ei ollut tarkoitettu varsinaiseen sarjatuotantoon. Akseliväli oli 2620 milliä.

Katso tästä muita Päivän museoautoja.

C 111 oli myös ensimmäinen automalli, joka oli suunniteltu kokonaan tietokoneella. Sen ansiosta mallin suunnitteluaika lyheni neljä kuukautta.

Kaiken lisäksi kokeilumalli ei jäänyt vain silmänruoaksi: Mercedes-Benz toi Geneveen kaksi vastaavaa autoa, joista toinen oli toimittajien koeajettavissa 10.–11. maaliskuuta 1970 Circuit de Monthouxin radalla Geneven kupeessa.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

C111-II Geneven autonäyttelyssä 1970. Kuva: Daimler.

1 KOMMENTTI

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän