Geneva Motor Show tunnetaan yhtenä Euroopan ja koko maailman maineikkaimmista automessuista ja messujen historia ulottuu aina vuoteen 1905 saakka. Tuolloin messujen 37 esittelypistettä veti paikalle Geneveen yli 17 000 vierailijaa.
Yhdeksäskymmenes Geneva Motor Show jouduttiin perumaan keväällä 2020 kolme päivää ennen messujen avajaisia, juuri koronapandemian alettua.

Nyt neljän vuoden tauon jälkeen Geneven automessut ovat taas avanneet ovensa yleisölle. Tänä vuonna messut järjestetään Qatarissa Dohassa ja ensi keväänä messut palaavat Geneveen. Dohassa messut tullaa järjestämään joka toinen vuosi.
Tänä vuonna messut olivat selvästi pienemmät, mihin Genevessä ollaan vuosien saatossa totuttu. Näytteilleasettajia oli yhteensä 31, joista suomalaisille tuttujen merkkien lisäksi esillä oli useampia kiinalaisia brändejä. Lehdistöpäivän julkistuksista suurin osa oli entuudestaan tuttuja uutuuksia, mutta nyt ensi kertaa näytillä Lähi-idässä.

Iso osa messujen esillä olevista autoista oli Dohan katukuvastakin tuttuja suurempikokoisia maasto- tai sedanmalleja. Täyssähkömalleja oli messuilla runsaasti, mutta vähintään yhtä suuressa osassa tuntui olevan polttomoottorimallit, jotka paikalliseen tapaan ovat sieltä malliston huipuilta.

Euroopan ja Suomen markkinoita ajatellen mielenkiintoisimmat uutuudet messuilla olivat Kia EV9, Bmw i5 ja uusi Volkswagen Tiguan. Superautoista mielenkiintoisimmat uutuudet olivat McLaren 750S ja Artura sekä täyssähköiset konseptimallit Porschen Mission X ja Lamborghini Lanzador.

Geneven automessut Dohassa ovat auki 14.10 asti ja Genevessä messut järjestetään helmi-maaliskuun vaihteessa ensi vuonna.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //











Geneven Show Dohassa !!! Tämä kuvastaa erinomaisesti, että Eurooppa ei ole maailmantaloudessa merkittävä tekijä enää. Tulevaa kehitysmaa-aluetta. Toki Eurooppaa on ajettu tähän jo vuosikymmeniä siirtämällä kehityksen edellytykset Kiinaan. Sikäli ei yllätys.