Naiskuljettaja menehtyi pakettiauton ulosajossa Ilomantsissa

Hätäkeskus sai perjantaina kello 21.18 ilmoituksen liikenneonnettomuudesta Ilomantsin Lehtovaarassa Hatuntiellä.

Ilmoitustietojen mukaan Hattuvaaran suunnasta tullut pakettiauto oli ajautunut ulos tieltä vasemmalle ja pyörinyt katon kautta ympäri. Ilmoittajana oli onnettomuuspaikalle tullut sivullinen henkilö.

Poliisin tiedotteen mukaan paikalle tulleet viranomaiset totesivat onnettomuusautoa kuljettaneen, 1980-luvulla syntyneen paikkakuntalaisen naisen menehtyneen onnettomuuspaikalla kolarissa saamiinsa vammoihin.

Poliisin mukaan tieosuudella on 60 km/h nopeusrajoitus ja onnettomuuspaikka on loivasti vasemmalle kaartuvassa mutkassa.

Poliisi kirjasi tapahtuneesta rikosilmoituksen liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja tutkii tapausta yhteistoiminnassa liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnan kanssa.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän