Henkilöauto putosi kuormasta ajokaistalle – kuorma-auton kuljettajan kortti poliisille

17.5.2018 13.05

Eilen iltapäivällä putosi henkilöauto ajokaistalle ajoneuvoyhdistelmän kuormasta Salossa Hämeentiellä.

Autojen kuljetukseen tarkoitettu kuorma-auton ja perävaunun yhdistelmä oli matkalla Vantaalta Salon Meriniittyyn.

Yhdistelmän lähtiessä liikkeelle liikennevaloista, sen perävaunussa takimmaisena lastattuna ollut uusi henkilöauto putosi kadulle.

Poliisin mukaan tapahtuman huomasi ensimmäisenä yhdistelmän takana ajanut auton kuljettaja. Alhaisen nopeuden ja turvavälin ansiosta kuljettaja ei törmännyt pyörilleen jääneeseen autoon.

Perille päästyään yhdistelmän kuljettaja huomasi yhden auton puuttuvan kuormasta ja soitti hätäkeskukseen.

Kuljettaja palasi tapahtumapaikalle noutamaan auton.

Poliisin mukaan auto oli kuormauksen yhteydessä ilmeisesti jäänyt sitomatta.

Poliisin tiedotteen mukaan Salon keskustan läpiajo on kielletty yli kahdeksan tonnia painavilla ajoneuvoilla.

Poliisi epäilee kuljettajaa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän