Rallin kaksinkertainen maailmamestari ja Suomen MM-rallin seitsenkertainen voittaja Marcus Grönholm ajaa WRC2-luokan Škoda Fabia RS Rally2:lla perjantaina Harjun erikoiskokeella, kakkosohjaajanaan ampumahiihdon maailmanmestari ja maailmancupin kolminkertainen voittaja Kaisa Mäkäräinen.
Kaksikko tutustui toisiinsa Amazing Race Suomi tv-ohjelmassa kaksi vuotta sitten. Marcus on ollut mukana myös Kaisan hiihtoleirillä Itävallassa.
Grönholm ja Mäkäräinen starttaavat yhdessä Suomen MM-rallin Harju 2 kaupunkierikoiskokeelle (2,58 km) perjantaina 1. elokuuta klo 19:00 jälkeen muutama hetki ennen rallin varsinaisia kilpailijoita.
Ensimmäisen MM-autokunnan ihannelähtöaika perjantai-iltana ajettavalle erikoiskokeelle on klo 19:30. Kaksikko ajaa erikoiskokeen WRC2-luokan Škoda Fabia RS Rally2-ralliautolla.
Harjun erikoiskokeella on ollut merkittävä rooli Grönholmin nousulle kohti ralliautoilun huippua. Kun inkoolainen pääsi vuoden 1992 Suomen MM-rallissa ensimmäisen kerran elämässään kilpailemaan MM-tasolla tehdasautolla niin hän kellotti Toyotallaan välittömästi rallin avanneelle Harjulle pohja-ajan.
– Kaisa ehdotti, että ”sovitaanko että, älä enää yritä sitä pohja-aikaa?” Mutta katsotaan, miten se pätkä lähtee menemään, Grönholm hymyilee.
Lue muita juttuja Marcus Grönholmista.
Lue muita juttuja Suomen mm-rallista.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //


