Seinäjoella avautunut uusi suuri vaihtoautomyymälä

K-Auto on avannut Seinäjoen Välkkilänkadulle keskeiselle sijainnille vaihtoautomyymälän. Uuden myymälän valikoimassa on yli 200 kaiken merkkistä vaihtoautoa, myös käytettyjä hyötyautoja.

Vaihtoautojen liiketoiminnasta K-Autolla vastaavan Ilkka Virtasen mukaan etenkin Etelä-Pohjanmaa on K-Autolle vahvasti kasvavaa aluetta. Tavoitteet ovat korkealla.

”Tavoittelemme nopealla aikataululla paikkaa alueen suurimpien autokauppiaiden joukossa. Meillä on pohjalaismaakunnissa paljon nykyisiä ja potentiaalisia uusia asiakkaita. Olen erityisen iloinen siitä, että pystymme tarjoamaan asiakkaillemme laajan ja laadukkaan henkilöautovalikoiman lisäksi käytettyjä hyötyautoja, joille tuntuu olevan kysyntää markkinassa”, Virtanen sanoo.

Keskon aluejohtaja Jari Alanen on tyytyväinen, että investoinnit alueelle jatkuvat.

”Haluamme jatkuvasti kehittää kauppaverkostoamme myös pohjalaismaakunnissa. Monipuolisena toimijana pystymme tarjoamaan asiakkaillemme runsaasti vaihtoehtoja automarkkinassakin”, Alanen kiittelee.

Luvassa avajaishuumaa

Kaupankäynti Seinäjoen uudessa myymälässä alkoi maaliskuun ensimmäisellä viikolla, mutta virallisia avajaisia juhlitaan lauantaina 18. huhtikuuta. Avauksen kunniaksi paikan päällä järjestetään esimerkiksi autoarvonta unohtamatta yllätysämpäreitä ja muuta juhlahumua.

”Paikan päällä olevan valikoiman lisäksi autoja on toki ostettavissa koko K-Auton maanlaajuisesta, lähes 3500 auton henkilö- ja hyötyautovalikoimasta. Jokaiselle löytyy varmasti juuri omiin tarpeisiin sopiva ratkaisu”, Virtanen muistuttaa.

Uudessa myymälässä työskentelee 13 K-autolaista.

”Saimme valtavasti hyviä työhakemuksia, kiitoksia jokaiselle hakijalle! Hakijoiden joukosta valikoitui upea kaupallinen tiimi, joka jatkaa omalta osaltaan pitkäjänteistä työtämme asiakaslähtöisen myynnin vahvistamiseksi. Tutkimusten mukaan K-Auto koetaan alalla luotettavana toimijana, joten haluamme panostaa luotettavuuteen vahvasti myös paikallisesti ympäri Suomea”, hän kiittelee.

Erinomaisella kasvu-uralla

K-Auto on noussut suurimpien käytettyjen autojen myyjien joukkoon Suomessa. K-Auton käytettyjen autojen myymälöistä ostettiin vuonna 2025 yli 24 000 autoa, mikä on yli 3000 autoa enemmän kuin vuonna 2024.

”Kattava myymäläverkosto on olennainen osa käytettyjen autojen myyntikonseptiamme ja tavoitteemme on jatkossakin kasvaa markkinaa nopeammin. Vuonna 2023–2025 verkostomme laajeni Ouluun, Poriin, Lempäälään, Vantaan Petikkoon (K-Auto PRO) ja Jyväskylään. Kesällä avaamme Vantaan Koivuhakaan tähän asti suurimman K-Auto PRO -myymälän käytetyille hyötyautoille”, Virtanen kertoo.

Myymäläverkoston laajentamisen lisäksi K-Auto panostaa vuonna 2026 käytettyjen autojen leasing-palveluihin ja käytettyjen pakettiautojen valikoiman kasvattamiseen.

Lue myös

Kymmenessä vuodessa kuoli 75 moottorikelkkailijaa — lähes joka toinen oli päihtynyt!

Renault tuo lähivuosina 26 uutta automallia markkinoille

Mercedes-Benz julkisti aivan uuden täyssähköisen tila-auton

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän