K-Latauksella ennätyksellinen kesä

K-Auton sähköautojen latausverkosto K-Lataus kasvaa loppuvuoden aikana lähes 70 uudella latauspisteellä eri puolilla Suomea. Heinäkuussa K-Lataus teki ennätykset lataustapahtumien ja käyttäjien määrässä sekä myydyssä energiassa.

K-Latauksen verkosto kasvoi myös loppukesän aikana vauhdilla. Esimerkiksi Järvenpään Pajalassa avattiin elokuussa uusi asema, jossa on kuusi suurteholatauspistettä (300 kW) ja kolme peruslatauspistettä. Tampereen Lielahden asemaa puolestaan laajennettiin yhdeksällä suurteholatauspisteellä (320 kW), ja Vantaan Hämeenkylään valmistui kuuden suurteholatauspisteen kokonaisuus (400 kW).

Loppuvuodesta Ylivieskan K-Citymarketin yhteyteen avattavalle asemalle on tulossa kuusi suurteholatauspistettä ja kuusi peruslatauspistettä. Helsingin Malmin ja Järvenpään nykyisiä asemia laajennetaan kumpaakin yhdeksällä suurteholatauspisteellä, ja Pasilan Triplaan Helsingissä suunnitellaan 12 suurteholatauspisteen asemaa. Lisäksi uusia asemia on suunnitteilla muun muassa Laukaaseen, Seinäjoelle ja Kangasalle.

Kaikki K-Latauksen asemat sijaitsevat K-ryhmän ruoka- ja rautakauppojen yhteydessä.

Verkoston laajentamista vauhdittaa latauskysynnän voimakas kasvu. Heinäkuussa K-Latauksen verkostossa tehtiin noin 220 000 lataustapahtumaa, mikä oli 31 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

”Kun sähköautoilu yleistyy, myös julkisesta latauksesta on tullut entistä vakiintuneempi osa yhä useamman autoilijan arkea. Asiakkaamme arvostavat kattavaa verkostoamme ja kilpailukykyistä hinnoitteluamme sekä sitä, että auton lataaminen onnistuu helposti kauppareissun yhteydessä ympäri maata”, sanoo K-Autolla K-Latauksesta vastaava johtaja Iiro Määttänen.

Myös myydyn energian määrä on kasvanut. Heinäkuussa K-Latauksen omassa verkostossa myytiin sähköä noin 32 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Kumppanuudet tärkeässä asemassa

K-Lataus palvelee asiakkaitaan myös kumppaneidensa kanssa. Kerroimme kesäkuussa, että K-Lataus aloittaa yhteistyön St1:n ja Rechargen kanssa.

Käytännössä se tarkoittaa sitä, että K-Latauksen asiakkaat voivat nykyisin ladata autoaan myös St1:n ja Rechargen latausasemilla K-Latauksen sovelluksella tai RFID-tunnisteella. Yhteistyön ansiosta K-Latauksen asiakkaiden käytössä on nykyisin lähes 600 latausasemaa ja yli 3 200 latauspistettä Suomessa. K-Latauksella on entuudestaan kumppanuus myös Ionity-latausverkoston kanssa.

”Yhteistyö on lähtenyt liikkeelle erittäin hyvin. Jo ensimmäisten viikkojen aikana K-Latauksen asiakkaat latasivat esimerkiksi St1:n asemilla tuhansia kertoja”, Määttänen kertoo.

K-Latauksen omassa verkostossa on tällä hetkellä lähes 380 asemaa ja lähes 2 200 latauspistettä ympäri Suomea.

Lue myös

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän