22.11.2017 16.35
Säätila kylmenee ja luvassa on jo huomenna räntä- ja lumisateita Etelä-Suomessakin.
– Jos ei ole vaihtanut talvirenkaita vielä alle, paras jättää auto kotiin, korostaa ylikomisario Kari Pesonen Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen liikennepoliisista.
Uudellamaalla on tapahtunut viime vuosina muutamia pahoja ketjukolareita moottoriteillä. Niissä on ollut mukana kymmeniä ja jopa satoja autoja.
– Merkillepantavaa on, että ajokelin muuttuessa huonoksi turvavälejä ei paljonkaan kasvateta ja nopeudetkin laskevat vain hieman.
– Nopeuksien alentaminen ja etäisyyksien kasvattaminen ovat kuitenkin parhaat tavat välttää onnettomuuksia. Jarrutusmatka kasvaa moninkertaiseksi liukkaalla tiellä sulaan verrattuna. Pienikin nopeuden vähennys puolestaan lyhentää jarrutusmatkaa merkittävästi – neljäsosan vähennys nopeudessa puolittaa jarrutusmatkan, Pesonen sanoo.
Nastarenkaita saa käyttää marraskuun 1. päivästä alkawn. Talvirenkaita on käytettävä joulu-, tammi- ja helmi