Mercedes-Benz palkkaa tuhat uutta työntekijää ohjelmistokehitykseen Sindelfingeniin, jonne syntyy myös merkin tämän alan kehitys- ja osaamiskeskus.
Päämääränä on uuden MB.OS-käyttöjärjestelmän kehittäminen vuoteen 2024 mennessä, jolloin se on tarkoitus ottaa käyttöön yhtiön uusissa täyssähköautoissa.
Yhtiö ja sen nykyiset työntekijät ovat päässeet sopimukseen ohjelmistoalan uusista aikaisempaa joustavimmista työehdoista, jotka on erityisesti räätälöity alan erityisosaajille.
Mercedes-Benz Electric Software Hubin on määrä aloittaa vuonna 2022 työtiloissa, joiden 65000 nelimetrin koko vastaa noin kahdeksan jalkapallokentän pinta-alaa.
Uuden keskuksen myötä Mercedes-Benz siirtää koko käyttöjärjestelmien tuotekehityksensä yhtiön omaan hallintaan.
Tätä pidetään ennakkoedellytyksenä sähköisen liikkumisen kokonaisvaltaiselle suunnittelulle ja toteuttamiselle.
Uudet työpaikat ovat osa laajempaa, maailmanlaajuisesti noin 3000 ohjelmisto- ja tuotekehitysasiantuntijan rekrytointia Mercedes-Benzin osaamiskeskuksiin Berliinissä, Tel Avivissa, Seattlessa, Sunnyvalessa, Tokiossa, Beijingissä ja Bangaloressa.
Uusien digitaalisten palvelujen ennakoidaan parantavan yhtiön tulosta noin miljardilla eurolla vuoteen 2025 mennessä.


