Karting: Viikonloppuna heitetään jäähyväiset Valtteri Bottaksen kotiradalle

10.8.2018 15.30

Kartingin SM-kauden neljänteen kisaviikonloppuun Lahdessa valmistaudutaan päättäväisin, mutta haikein mielin.

Toistaiseksi viimeiseksi radalla ajettavaan SM-kisaan ladataan järjestäjätaholta kaikki tarmo ja osaaminen.

Pippon kartingrata joutui kärsijäksi Lahden kaupungin kasvaessa yhä suuremmaksi ja suuremmaksi.

Vuokrasopimuksen päättyminen sekä moottoritien laajeneminen tarkoittavat sitä, ettei kisan järjestämiselle löydy enää jatkossa tarvittavia fasiliteetteja.

Kilpailunjohtaja Risto Salonen kertoo kisajärjestäjien olevan nykytilanteesta harmissaan. Voivottelun sijaan tänä viikonloppuna kaikki panokset lyödään kuitenkin järjestelyihin ja niiden onnistumisen takaamiseen

– Kieltämättä tämä on haikeaa, sillä emme tiedä, milloin saamme seuraavat SM-kisat järjestettäväksemme. Radan 40-vuotisjuhlatkin olisivat kahden vuoden päästä, Salonen toteaa.

Viikonloppuna kuljettajien ja yleisön ei tarvitse taustalla piilevistä epävarmuustekijöistä välittää.

F1-tähti Valtteri Bottaksen kotiratanakin tunnettava Pippon rata on yksi kuljettajien suosikeista. Salonen kertoo sen nousevan vuosittain korkealle kuskien äänestäessä lempiradastaan Suomessa.

Salosen mukaan tämä ei ole mikään ihme. Rata tarjoaa kuljettajille runsaasti haasteita ja katsojillekin paljon jännitettävää.

OK Junioreiden ja OK:n lisäksi radalla kisataan viikonloppuna Rotax-sarjan viimeinen kisaviikonloppu.

Kun SM-sarjoista on jäljellä vielä kaksi kisaviikonloppua, ei mikään ole vielä ratkennut.

OK Junioreissa kärkipaikkaa pitää Matias Salonen 113 pisteellä, mutta Samuli Mertsalmi väijyy vain kahden pisteen päässä.

Atte Salmenautio (96 pistettä) ja Hugo Heinonen (92 pistettä) ovat myös vielä kyttäysasemissa mestaruutta ajatellen.

OK-luokassa Juho Valtanen johtaa sarjaa 112 pisteellään, mutta mitä tahansa voi vielä sattua. Sen on puolustava mestari saanut tälläkin kaudella todeta.

Mikäli epäonni iskee, ovat lähimmät haastajat Luka Nurmi (88 pistettä), Axel Saarniala ja Nikolas Pirttilahti (80 pistettä) valmiita iskemään.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän