Varhain perjantaiaamuna poliisi vastaanotti hälytyskeskukselta tarkistustehtävän, jossa kaksi henkilöä yrittää saada työntämällä moottoripyörää liikkeelle Rovaniemen keskustan laita-alueella.
Poliisipartio tapasi tehtäväpaikan läheisyydestä kaksi miestä, jotka sopivat ilmoituksen tuntomerkkeihin. Lisäksi viereisen puiston pensaikossa löytyi moottoripyörä, joka todettiin anastetuksi.
Poliisipartiolle varmistui, että miehet olivat työntäneet anastamaansa moottoripyörää ja jättäneet sen viereiseen pusikkoon. Anastettu omaisuus saatiin takaisin, epäillyt otettiin kiinni ja kuljetettiin poliisilaitokselle jatkotutkintaa varten.
Myöhemmin perjantaina poliisille tuli ilmoitus myös toisesta tapahtumapaikan lähialueelta edellisenä yönä anastetusta moottoripyörästä ja asia selviteltäessä tuli ilmi seikkoja, joiden perusteella samoja henkilöitä epäillään myös tästä teosta. Toinenkin anastettu moottoripyörä saatiin takaisin ja palautettiin omistajalleen.
Asiaa tutkitaan muun muassa kahtena varkautena.
Lue myös
Mies menehtyi poliisiautoon Jyväskylässä
Uusi nelivetoversio Kian mallistoon
Mercedes-Benz-sähköautojen kysyntä ryöpsähti kasvuun
Tämä auto on Euroopan myydyin keskikokoinen sähköpakettiauto
Poliisi takavarikoi kaksi skootteria
Škodan Peaq-mallin tuotanto käynnistyi Mladá Boleslavissa


