Venäjän GP oli hyvin erikoinen kilpailu. Radalla alkoi sade vain muutama kierros ennen kisan loppua, ja onnistunut renkaiden vaihto vaikutti merkittävästi lopputulokseen.
Melkein koko kisan kärjessä ajanut McLarenin Lando Norris yritti sinnitellä kisan loppuun asti kuivan kelin renkailla, mutta toiseksi viimeisellä kierroksella vettä tuli niin paljon, että Norriksen vauhti hidastui merkittävästi.
Norris tuli renkaiden vaihtoon ennen viimeistä kierrosta, ja putosi sitten kärjestä sijalle seitsemän.
Kärkeen ajoi hieman aikaisemmin renkat vaihtanut Mercedeksen Lewis Hamilton ja toiseksi nousi aivan lopussa Red Bullin Max Verstappen.
Kolmanneksi ajoi Ferrarin Carlos Sainz ja neljänneksi McLarenin Daniel Ricciardo.
Mercedeksen Valtteri Bottas oli melkein koko kisan kaukana kärjestä, mutta viimeisten kierrosten rengasruletin aikana hän nousi loppujen lopuksi viidenneksi.
Myös Alfa Romeon Kimi Räikkönen hyödynsi sateen ja nousi kahdeksanneksi.
Venäjän GP
1 Lewis Hamilton Mercedes
2 Max Verstappen Red Bull Racing +53.271
3 Carlos Sainz Ferrari +62.475
4 Daniel Ricciardo McLaren +65.607
5 Valtteri Bottas Mercedes +67.533
6 Fernando Alonso Alpine +81.321
7 Lando Norris McLaren +87.224
8 Kimi Räikkönen Alfa Romeo Racing +88.955
9 Sergio Perez Red Bull Racing +90.076
10 George Russell Williams +100.551
11 Lance Stroll Aston Martin +106.198
12 Sebastian Vettel Aston Martin +1 kier.
13 Pierre Gasly AlphaTauri +1 kier.
14 Esteban Ocon Alpine +1 kier.
15 Charles Leclerc Ferrari +1 kier.
16 Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Racing +1 kier.
17 Yuki Tsunoda AlphaTauri +1 kier.
18 Nikita Mazepin Haas F1 Team +2 kier.
19 Nicholas Latifi Williams Kesk.
20 Mick Schumacher Haas F1 Team Kesk.