Kimi Tani ajoi kartingin KZ2-luokan Euroopan mestariksi viikonloppuna Italian Sarnossa. Tanin vauhti oli vakuuttavaa koko viikonlopun ajan ja hän voitti kaikki lähtönsä ylivoimaiseen tyyliin.
EM-pisteissä viidentenä ennen Sarnoa ollut Tani teki onnistuneen valmistautumisen, ajaen Sarnon radalla Italian mestaruusosakilpailun kaksi viikkoa ennen EM-sarjan viimeistä osakilpailua.
Lue tästä muita juttuja Kimi Tanista.
– Belgian ensimmäisessä EM-osakilpailussa oli jo hyvää tekemistä ja tiesimme, että voimme ajaa mestaruudesta täällä Sarnossa. Helppoa se ei ollut tiukan pistetilanteen takia ja tavoitteena oli voittaa jokainen alkuerä, prefinaali ja finaali. Silloin sijoitus ei olisi ainakaan muista kiinni. Homma meni maaliin täysin suunnitelman mukaisesti, kertoo tuore Euroopan mestari Tani.
Loppuviikon harjoitukset antoivat odottaa hyvää viikonloppua, Tanin ollessa koko ajan luokkansa kärjessä. Aika-ajossa ei ollut onni mukana, vaan takana ajanut kilpakumppani otti imuedun ja ajoi ryhmänsä paalulle Tanin ollessa toinen ja koko luokkansa viides. Alkuerissä Tanin vauhti oli murskaavaa. Eturivistä jokaiseen alkuerään startannut Tani ei antanut muille mitään mahdollisuutta, vaan ajoi kaikki erät johtaen lähdöstä maaliin.
– Alkuerät olivat hyvää tekemistä. Auto toimi hyvin ja pystyin jopa säästämään renkaita, kun olin saanut muutaman sekunnin keulan muihin, Tani jatkaa.
Sama tahti jatkui sekä prefinaalissa että finaalissa. Tani otti lähdöstä johdon ja piti sen maaliin asti. Finaalissa voittomarginaali oli ylivoimainen 3 sekuntia seuraavaan. Euroopan mestaruudella Tani liittyy harvinaiseen suomalaiseen arvokisamitalistien joukkoon. Aikoinaan mm. Heikki Kovalainen voitti MM-pronssia ja Kimi Räikkönen EM-hopeaa kartingissa.
– Kyllä menestys tuntuu hyvältä. Tämän eteen on tehty paljon töitä. On matkustettu tuhansia kilometrejä pakettiautolla ympäri Eurooppaa ja käytetty kaikki mahdollinen aika vain tähän.
Mestaruuden kunniaksi Tanilla on kokonaista 5 päivää kesälomaa, jonka jälkeen ajohommat taas kutsuvat.
– Nyt on 5 päivän kesäloma ja sitten taas takaisin Italiaan testaamaan. Kausi jatkuu vielä kahdella Italian mestaruusosakilpailulla ja syksyllä MM-kilpailulla, Tani päättää.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //


