Karting: Kimi Tani ajoi toiseksi kartingin Champions of the Future -kilpailussa!

16-vuotias Riihimäkeläinen, Kimi Tani, ajoi toiseksi kartingin Champions of the Future -kilpailussa KZ2-luokassa. Kilpailu toimi MM-esikilpailuna ja itse MM-kilpailut ajetaan tulevana viikonloppuna. Tani on ajanut koko kauden KZ2-luokassa, mutta nousee KZ-luokkaan tavoittelemaan menestystä MM-kilpailuissa.

Tani varmisti samalla radalla Italian mestaruuden kaksi viikkoa sitten, eikä vauhti ollut hävinnyt mihinkään, Tanin kellottaessa kärkiaikoja harjoituksissa.

– Kyyti oli edelleen hyvää treeneistä lähtien ja aika-ajon sijoitus oli oman ryhmän P1 ja overall P2. Olin myös molemmissa warm upeissa nopein. Alkuerät ajettiin ajatuksella, että me ajetaan nyt vain minimiä, mitä tarvitsee. Eli jokaista erää ei tarvitse voittaa tai olla nopein kierrosaika, vaan koko viikonloppu rakennetaan sunnuntaita varten. Tuloksellisesti olin jokaisessa erässä P1-P3 maalilipulla, Tani kertoo.

Sunnuntain Super Heatissa Tani ajoi niin ikään voittoon, mutta etupuskurista johtunut aikasakko pudotti finaalin lähtöpaikan eturivistä ruutuun 6.

– Finaalin lähtö oli semi ok ja tarkoitus oli päästä nopeammin kilpakumppaneista ohi, koska tiesin että heidän vauhtia ajamalla kärki karkaa. Päästyäni ohi rupesin ajamaan kärkeä kiinni ja saavutin toisena olevan kuljettajan nopeasti ja ohitus sujui helposti. Kisan voittaja oli jo kerennyt yli 4 sekunnin päähän, joten mitään ei ollut enää tehtävissä. Tässä vaiheessa muutettiin hyökkäysmoodi takaisin minimisuorituksen tekemiseen, ei ollut mieltä jahdata viimeisille kierroksilla ja riskeerata koneen ja renkaiden kestävyyttä, riitti kun ajoi juuri sen verran kovempaa, että takana ajavat eivät pääse saavuttamaan. Kokonaisuudessaan hyvä viikonloppu ja hyvä valmistautuminen ensi viikonlopun MM-kilpailuun, Tani jatkaa.

Audi RS3 LMS -testit ennen kartingin MM-kilpailua

Tanin valmistautuminen KZ-luokan MM-kilpailuun ei mene lepäillessä, vaan Audin ratissa. Aikataulullisesti kaksi testipäivää kartingin MM-kilpailuviikolle tuottaa omat haasteensa, mutta vaihtoehtoisia päiviä ei kalenterista löytynyt.

– Joo, kiirettä pitää, sillä maanantaina pitää olla jo Brnossa testaamassa Audin RS3 LMS -autoa Aditis Racingin väreissä. Tämä mahdollisuus realisoitui meille kesäkuussa Italian ACI-kisan voiton jälkeisenä viikkona. Aikataulu on toki kiireinen, maanantai iltana kello 18 tulee olla ratahotellilla tapaamassa muut kuljettajat ja jäsenet ja homma pitää sisällään 2 todella intensiivistä päivää, josta onkin jo kiire takaisin italiaan ja KZ-luokan MM-kilpailuihin. Lentokoneella mennään mutta autolla pitää tulla takaisin, jotta kerkeän radalle treenipäivälle, se voi nuorta miestä vähän väsyttää torstaina, mutta murehditaan sitä sitten, Tani päättää.

Lue muita juttuja Tanista.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän