Tonnin kesäauton seikkailu alkaa torstaina

E-Autohuollon omistaja Timo Eskeli oli hämmästynyt melkein 30 vuotta vanhan auton hyvästä kunnosta.

30.5.2018 22.35 

Autotodayn kisatiimi osti huhtikuun lopussa Peugeot 205 -auton tämänvuotista Baltic Press Rallya varten.

Kyse on hieman leikkimielisestä kahden päivän kisasta Liettuassa, jossa ajetaan erilaisia tehtäviä muun muassa ajoharjoitteluradoilla.

Tapahtuman järjestää Liettuan autotoimittajien yhdistys.

Lue myös: Kesäseikkailu: Tonnin kesäautolla Liettuaan lehdistöralliin

Autotoday-tiimi osallistuu tänä vuonna neljättä kertaa tapahtumaan. Nyt kisakalustona on melkein 30 vuotta vanha Peugeot 205.

Autosta maksettiin 900 euroa, mutta ennen torstain lähtö on auton arvo noussut jo yli 2 000 euroa – tai ainakin siihen on laitettu reilusti yli tuhat euroa lisää.

Osa on tavallista huoltoa ja ylläpitoa, osa varmuuden vuoksi tehty.

Autosta on vaihdettu jakohihna, tehty vuosihuolto, vaihdettu muutama pussla, uusittu toinen vetonivel, uusittu moottorin alakiinnike ja lisäksi siivottu hieman auton ulkoasua..

Ikivanhat ja kovettuneet renkaat vaihdettiin tietysti uusiin.

Lisäksi poistimme autosta vetokoukun.

Kaikki isommat korjaukset hoiti yhteisyöhuoltomme E-Autohuolto Veikkolassa.

Yrityksen pyörittäjä Timo Eskeli oli itsekin hämmästynyt, miten siistissä kunnossa auto korin osalta on.

Viimeisinä päivinä harmaita hiuksia aiheutti vasemman vetoakselin ääntely. Korvaavaa akselia ei kuitenkaan löytynyt ajoissa, joten reissuun pitää lähteä hieman metelöivällä vetoakselilla.

Vetoakseli vaihdetaan sitten myöhemmin – jos se kestää seikkailun.

Suomea edustaa viisi autokuntaa. Suurin osa suomalaisista kilpailijoista edustaa tapahtumassa Auto- ja liikennetoimittajien yhdistystä.

Torstaina siirrytään kisan lähtöpaikkaan ja kaksipäiväinen kisa alkaa perjantaina.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän