Koti Blogi Sivu 528

Uusi Fiat 600 -mallisto on tarjolla niin hybridinä kuin täyssähköautona

Kuva: Aino Ruhanen, Bassadone.

Uusi Fiat 600 laajentaa Fiatin mallistoa kohti perheautoluokkaa. Uusi 600 tuo väriä ja persoonallisuutta B-SUV-luokkaan. 600:n mallisto on valmiina nykyajan vaatimuksiin tarjoamalla niin alhaisen kulutuksen omaavan Hybrid-mallin kuin täyssähköisen version, jonka toimintamatka on yli 400 kilometriä (WLTP).

Värikkäät varustetasot: POP, Edizione ja La Prima

Fiat 600 Hybridin POP-varustetaso pitää sisällään mm. led-ajovalot, pysäköintitutkat taakse, Uconnect-tietoviihdejärjestelmän 10,25-tuumaisella kosketusnäytöllä ja vakionopeudensäätimen.

Lanseeraukseen kuuluva Edizione-versio on POP-mallia edullisempi, mutta tarjoaa silti enemmän ominaisuuksia: istuimien ECO-nahka-/kangasverhoilu, korinvärinen kojelaudan paneeli ja matkustamon Color Therapy -tunnelmavalaistus ja 17-tuumaiset kevytmetallivanteet.

La Prima ja La Prima Edizione tuovat ylempien luokkien herkkuja 600:een

La Prima -varustetaso pitää sisällään vakiona mm. 360 asteen pysäköintitutka (edessä, takana ja sivuilla), kaukovaloavustin, istuimien ECO-nahkaverhoilu, Uconnect-tietoviihde- ja navigointijärjestelmä, langaton älypuhelimen peilaustoimintovalmius älypuhelimen lataus (Qi-standardi), aktiivinen vakionopeudensäädin ja sähkötoiminen takaluukku.

Italian värit aina läsnä

Uuden Fiat 600:n perusväri on raikas oranssi, joka erottuu edukseen suomalaisessa liikennevirrassa. Muita uusia värejä 600:lle ovat sininen, turkoosi ja beige, jotka ovat saatavissa 690 euron lisähintaan kaikkiin varustetasoihin.

Fiatin kesällä 2023 tehdyn päätöksen mukaan Fiat ei tarjoa enää henkilöautomallistossaan harmaata väriä, ja 600:n värivalikoima heijastelee tätä iloisesti.

Uuden Fiat 600 Hybrid 100 e-DCT-automaatti Edizionen hinnat alkavat 29 390 eurosta. Täyssähköisen Fiat 600e 54 kWh La Prima Edizione -malli alkaen 41 390 euroa erittäin kattavasti varusteltuna.

Fiat 600e on nyt saatavilla Suomessa ja 600 Hybrid kesällä 2024.

Lue myös

Tältä Fiatin tulevaisuus näyttää!

Uskomatonta! Mies on omistanut elämänsä aikana jo 55 Fiatia!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Uuden Volkswagen Tiguanin ladattavat hybridit nyt myynnissä

Kuva: Volkswagen.

Volkswagen Tiguan on tällä hetkellä menestynein Volkswagen-malli, jota valmistetaan vuosittain yli puoli miljoonaa kappaletta.

Volkswagen Tiguanin täysin uudistuneet ladattavat hybridit tarjoavat joko 150 kW (204 hv) tai 200 kW (272 hv) tehon. Akun, jonka kapasiteetti on nyt 19,7 kWh (netto), ansiosta sähköinen toimintamatka on käytännössä kaksinkertaistunut edeltäjään verrattuna. Puhtaasti sähköllä voi ajaa jopa 128 kilometriä.

Tiguanin ladattavien hybridien 85 kW:n sähkömoottorin ja uuden 1,5-litraisen TSI-moottorin (110 kW tai 130 kW) yhdistelmällä hybridimalli on mukava ajaa myös pitkillä matkoilla alhaisesta kulutuksesta johtuvan yli 900 km yhteistoimintamatkan ansiosta.

Kuva: Volkswagen.

Molempien mallien akkua voidaan ladata jopa 11 kW:lla (aiemmin 3,6 kW) kotilatauksessa ja jopa 50 kW:lla (optimiolosuhteissa) DC-pikalatausasemilla. Akun voi ladata 10-80 %:iin 26 minuutissa.

Intuitiivinen ohjaamo

Tiguanissa on uusi digitaalinen, intuitiivinen ohjaamo. Siihen kuuluu uusi Digital Cockpit (digitaalinen mittaristo, jossa on heijastamaton pinnoite), jopa 15 tuuman infotainment-näyttö (vakio 12,9 tuumaa), jossa on täysin uusi valikkorakenne ja grafiikka, uusi tuulilasinäyttö ja uusi monitoiminen ajoprofiilinvalitsin integroidulla OLED-näytöllä.

Tällä uudella kiertosäätimellä ja omalla mininäytöllä voidaan ohjata ajoprofiilia, radion äänenvoimakkuutta tai myös Ambiente-valaistuksen värejä. Lisäksi joitakin auto- ja infotainment-toimintoja voidaan helposti säätää uudella IDA-puheohjauksella. IDA-puheohjaukseen integroitu ChatGPT:n tekoäly-toiminto tarkoittaa, että kysymyksiä voidaan nyt esittää lähes äärettömästä määrästä aiheita.

Lue myös: Uuteen Volkswagen Tiguan -mallistoon myös neliveto

Avustusjärjestelmiä on myös kehitetty edelleen: ensimmäistä kertaa Tiguanissa uusimmat Park Assist -järjestelmät mahdollistavat täysin automaattisen ajon pysäköintipaikalle ja sieltä pois jopa 50 metrin matkalta (muistitoiminto) ja kauko-ohjatun pysäköinnin älypuhelimella. Uudet ominaisuudet, kuten pneumaattinen hierontatoiminto etuistuimissa ja uudet IQ.LIGHT HD -matriisiajovalot (lisävarusteet), on johdettu premium-luokan Touareg-mallista.

Kuva: Volkswagen.

Uusissa valoissa on jopa yli 38 200 pikseliä, jotka mukautuvat tarkasti erilaisiin ajotilanteisiin ja tarjoavat erinomaisen valotehon.

Suomessa pienempitehoinen versio on saatavilla kolmella varustelutasolla: Comfort Business, Elegance Business ja R-Line Business.

Tehokkaampi ladattava hybridi puolestaan voidaan tilata joko Elegance Business tai R-Line Business -varustelulla.

Molemmissa tehoversioissa perävaunumassa on erinomainen 1 800 kg (jarrullinen) ja 750 kg (jarruton).

Kaikkien eHybrid-versioiden vakiovarustukseen kuuluu mukautuva alustansäätö, joka optimoi mukavuuden ja ajodynamiikan.

Ensimmäiset täysin uudet Tiguanin ladattavat hybridit saapuvat Volkswagen-jälleenmyyjille kesällä ja asiakastoimitukset alkavat tämän jälkeen.

Hinta alkaen on 45 909 euroa (Tiguan Comfort Business eHybrid 150 kW) ja tehokkaampi versio hinta alkaen 49 874 (Tiguan Elegance Business eHybrid 200 kW).

Volkswagen Tiguan eHybrid ladattavat hybridit hinnasto ja lisävarustehinnasto:
https://bit.ly/VolkswagenTiguanHinnastojaLisävarustehinnasto

Lue myös

 

Uusi Volkswagen Tiguan nyt hinnoiteltu ja myynnissä

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Teslan Cybertruckien ruostuminen huolettaa edelleen omistajia

Kuva: Tesla.

Teslan Cybertruckien ulkopeltien ruostuminen herättää yhä keskustelua auton ostaneiden parissa. Vaikka Tesla on mainostanut Cybertruckien ”ultra-kestävää ruostumatonta terästä” ja jopa väittänyt sitä ”kirjaimellisesti luodinkestäväksi”, useat omistajat ovat löytäneet ruostetta auton pelleistä.

Ei liene yllätys, että ruostetta ilmenee erityisesti sateisissa olosuhteissa. Jotkut omistajat ovat havainneet sitä jopa jo muutaman päivän käytön jälkeen.

Pesua ja hiontaa

Tesla ei ole virallisesti kommentoinut asiaa, mutta omistajille lähettämissään ohjeissa varoittanut ulkopintoja vaurioittavista aineista. Ohjeistus suosittelee myös pyyhkimään välittömästi mahdolliset ruostetta aiheuttavat ja syövyttävät aineet, kuten rasva, öljy ja piki, linnun ulosteet, mahla ja pihka, kuolleet hyönteiset, tiesuola ja teolliset laskeumat, eikä jäädä ottamaan auton muuta pesutarvetta.

Kuva: Tesla.

Tesla suosittelee auton pesua saippualiuoksella, mutta ainakaan kaikilla Cybertruckien omistajilla tämä ei ole tehonnut. Autojen hinkkaaminen muutaman sadan kilometrin välein ei ole muutenkaan kovin realistista.

Teslan keskustelufoorumilla etsitään parhaillaan toimivia kotikonsteja auton palauttamiseksi alkuperäiseen kuntoon. Cybertruckien omistajien mielestä ruostumista ei pitäisi tapahtua tämän hintaluokan autoissa, eikä Teslan mainoshehkutuksen jälkeen.

Tesla on myös tarjonnut ratkaisuksi viiden tuhannen dollarin hintaista uretaanikalvoa, mutta vain harva on tarttunut tarjoukseen. Teslan ajoneuvotekniikasta vastaava varajohtaja Lars Moravy on todennut lehtihaastattelussa, että Teslan pinnan voi korjata vain hiomalla sitä hieman.

Ruoste tulee ulkopuolelta

Asiantuntijoiden mukaan Cybertruckin koripaneelit itsessään eivät ruostu, vaan ruostepilkut syntyvät auton pinnalle ulkoisista rautahiukkasista. Rautapöly on saattanut päätyä Cybertruckin ulkopinnoille esimerkiksi tuotantolinjalta, tai kuljetuksen aikana.

Ilmiö on tyypillinen esimerkiksi auton levyjarruissa, joiden pinnalle jäänyt jarrupöly ruostuu kosteudessa nopeasti.

Toisaalta Cybertruckin kori on pinnoittamatonta ruostumatonta terästä, jolloin naarmut pinnoitteessa eivät synny maali- tai lakkapintaan, vaan itse teräkseen. Jotkut käyttäjät epäilevät, että Tesla on valinnut heikosti korroosiota kestävän teräslaadun.

Tesla ei ole vielä jakanut Cybertruckin käyttöopasta julkisesti, mutta sen julkinen saatavuus lienee vain ajan kysymys.

Lue myös

Tesla Model Y oli viime vuonna myydyin malli monessa Euroopan maassa

Tesla avasi ensimmäisen V4 Supercharger -aseman Suomessa

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Veneonnettomuus Ykköstiellä Paimiossa?

Kuva: CvB.

Poliisi sai tänään erikoisen tehtävän Paimioon Ykköstielle. Kyse oli eräänlaisesta veneonnettomuudesta!

Auton perässä ollut venetraileri kuormineen irtosi vetoautosta ja jumiutui moottoritien kaiteeseen.

Poliisi sai hälytyksen kello 16.15.

Valmet Automotiven akkutuotanto uuteen ennätykseen 2023

Kuva: Valmet Automotive.

Valmet Automotive valmisti vuonna 2023 kaikkiaan 800 000 akkujärjestelmää. Kyseessä on yhtiön uusi tuotantoennätys, todetaan Valmet Automotiven tiedotteessa.

Kaikkiaan Valmet Automotiven on valmistanut vuodesta 2018 alkaen jo yli 2 miljoonaa akkujärjestelmää. Tuotantoennätyksen myötä EVS-liiketoimintalinjan bruttoliikevaihto ylitti ensimmäistä kertaa 1 miljardin euron rajan.

Valmet Automotiven akkuliiketoiminta kasvaa nopeasti, sillä edellinen tuotantoennätys vuodelta 2022 oli 650 000 akkujärjestelmää. Yhtiö on investoinut toimialaan merkittävästi, ja tällä hetkellä akkujärjestelmien suursarjatuotantoon kapasiteettia tarjoaa 11 tuotantolinjaa kolmessa tuotantolaitoksessa Salossa, Uudessakaupungissa sekä Kirchardtissa Saksassa.

Toiminnan laajeneminen näkyy selvästi akkuliiketoiminnasta vastaavan EVS-liiketoimintalinjan liikevaihdossa. Vuonna 2023 sen bruttoliikevaihto, joka sisältää kaikki laskutetut komponentit eli liikevaihdon ja asiakkaille läpilaskutetut materiaalit ja komponentit, oli ensimmäistä kertaa yli miljardi euroa, ja samalla EVS nousi Valmet Automotiven suurimmaksi liiketoimintalinjaksi.

– Valmet Automotive on johdonmukaisesti kehittänyt akkuliiketoimintaansa. Samalla kun olemme nostaneet kokonaistuotantoamme, olemme lisänneet korkeajänniteakkujen osuutta sekä markkinoineet omaa Modular Power Pack-akkujärjestelmäämme varsinkin työkonepuolelle, kertoo tiedotteessa EVS-liiketoimintalinjan johtaja Jyrki Nurmi.

Vuonna 2023 Valmet Automotive käynnisti oman Modular Power Pack -akkujärjestelmän sarjatuotannon. Järjestelmätoimittajan roolissa yhtiö on toimittanut omia akkujärjestelmiään useille työkonevalmistajille, sopimusvalmistajana Valmet Automotive puolestaan toimittaa akkujärjestelmiä muun muassa Volvolle ja Mercedes-Benzille.

Valmet Automotive on noussut yhdeksi Euroopan johtavista akkujärjestelmien toimittajista. Sopimusvalmistuksen ohessa Valmet Automotive on vahvistanut järjestelmätoimittajan rooliaan, ja lisäksi yhtiö tarjoaa monipuolisesti koko akkujärjestelmien arvoketjun kattavia palveluja esimerkiksi järjestelmien suunnitteluun ja testaukseen.

Lue myös

Valmet Automotive on aloittanut akkutuotannon Saksassa

Valmet Automotiven akkutuotannolle merkittävä virstanpylväs

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Suomalaiset uskovat teiden korjaamisen lisäävän liikenneturvallisuutta — todellisuus on kuitenkin erilainen

Kuva: CvB.
Suomalaisten mielestä teiden kunnon parantaminen ja pakollinen alkolukko toistuvasti rattijuopumuksesta kärähtäneille olisivat tärkeimmät liikenneturvallisuutta parantavat toimet, todetaan Onnettomuustietoinstituutin tiedotteessa.
Myös kuolemaan johtaneita kolareita tarkasteltaessa päihtyneenä ajamisen ennaltaehkäisy näyttäytyy yhtenä tärkeimmistä liikenneturvallisuutta parantavista tekijöistä. Sen sijaan tien vaurioilla on harvemmin merkittävä vaikutus kuolemaan johtaneissa onnettomuuksissa.
Liikenteessä tapahtuu monenlaisia kolareita ja vahinkoja, ja vain pieni osa niistä on vakavia. Kuolemaan johtavia onnettomuuksia tapahtuu vuosittain noin 200, ja liikennevakuutuksesta korvattavien, isojen ja pienten vahinkojen määrä hipoo 100 000:ta.
Etenkin vakavista onnettomuuksista on käytettävissä hyvinkin yksityiskohtaista tietoa, sillä kuolemaan johtaneet tie- ja maastoliikenneonnettomuudet tutkitaan Suomessa tarkoin.
Alueelliset tutkijalautakunnat paneutuvat onnettomuuden syihin ja seurauksiin, ja tekevät tutkinnan perusteella myös liikenneturvallisuuden parannusehdotuksia.
Suomessa on kansainvälisestikin erittäin kattavat tiedot kaikista kuolemaan johtaneista liikenneonnettomuuksista. Kun näitä tietoja peilataan suomalaisten näkemyksiin liikenneturvallisuudesta, esiin nousee jokseenkin erilaisia asioita. Suomalaisten mielipiteitä selvitettiin verkkokyselynä toteutetulla kyselytutkimuksella.
– Liikenneturvallisuus koetaan hyvin eri tavoin riippuen esimerkiksi siitä, missä ja miten itse liikkuu. Yleisesti liikenneturvallisuuden mittarina, myös kansainvälisissä vertailuissa, käytetään liikennekuolemien määrää. Onnettomuustutkinnan ansiosta meillä on kuolonkolareista hyvin kattavat tiedot, sen sijaan pienempien vahinkojen syitä joudutaan usein vain arvailemaan. On selvää, että teiden vauriot rikkovat ajoneuvoja ja niistä saattaa aiheutua jopa onnettomuuksia. Tievaurioista johtuneista lievemmistä onnettomuuksista ei valitettavasti ole olemassa koottua tietoa, mutta niistä aiheutuneet vakavimmat onnettomuudet ovat onneksi hyvin harvinaisia. Kun turvallisuustoimia halutaan pohjata tutkittuun tietoon, taustalla käytetään usein kuolonkolareista saatavaa tietoa, liikenneturvallisuuspäällikkö Esa Räty Onnettomuustietoinstituutista selittää.
Tutkijalautakuntien tekemissä liikenneturvallisuutta parantavissa ehdotuksissa mainitaan usein tarve poliisin toteuttaman näkyvän liikennevalvonnan tehostamiselle, autokannan nopeammalle uudistumiselle ja kuljettajan ajo-oikeuden sekä ajokyvyn tarkemmalle valvonnalle lääkärin toimesta.
Suomalaisten kyselyvastauksissa liikenneturvallisuutta parantavista tekijöistä yleisimpiä olivat teiden kunnon parantaminen, alkolukon käytön lisääminen sekä auton ajamiseen oikeuttavan ajokortin alaikärajan pitäminen 18 ikävuodessa.
Tutkijalautakuntien ehdotuksista liikennevalvonnan tehostaminen saa myös suomalaisilta kannatusta. Sen sijaan lautakuntien mainitsema autokannan uudistuminen jäi kyselyssä annetuista 15 vaihtoehdosta viimeiseksi.
Kuolonkolareiden taustalla kauhun kolmikko
Kuolonkolareissa korostuvat vuodesta toiseen samat kolme asiaa: turvavyöttömyys, päihteet ja ylinopeus. Vuonna 2022 tapahtuneissa kuolemaan johtaneissa moottoriajoneuvo-onnettomuuksissa onnettomuuksien pääaiheuttajista 42 % oli jonkun päihdyttävän aineen vaikutuksen alaisena, ja 59 % ajoi vähintään 10 km/h ylinopeutta. Yli kolmannes kuolleista ei käyttänyt onnettomuushetkellä turvavyötä.
Liikennerikkomusten kuriin saaminen tulee esiin myös suomalaisten näkemyksissä liikenneturvallisuuden parantamisesta. Pakollisen alkolukon ja poliisin tekemän liikennevalvonnan lisäämisen lisäksi suomalaiset olisivat myös valmiita koventamaan liikennerikkomuksista määrättäviä sanktioita.
– Kuolonkolarien taustalla esiintyy usein monenlaista riskinottoa. Päihtyneenä ajamisen lisäksi tyypillisiä riskejä ovat ylinopeus ja turvavyön käytön laiminlyöminen. On tärkeää huomata, että riskikäyttäytyminen on usein seurausta jostain sairaudesta, ja sairaat kuljettajat pitäisi saada kopattua yhteiskunnan tukiverkkoihin ennen kuin on liian myöhäistä, Räty painottaa.
Liikennevakuutuskeskuksen teettämässä kyselytutkimuksessa kysyttiin, mitkä toimenpiteet parantaisivat liikenneturvallisuutta eniten. Kysymyksessä liikenneturvallisuuden parantamisesta sai valita enintään viisi tärkeintä toimenpidettä.
Kyselytutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin online-kyselynä Bilendi Oy:n ylläpitämässä M3 Panelissa toukokuussa 2023. Kohderyhmänä olivat 18–82-vuotiaat suomalaiset. Tutkimuksen tuhannen henkilön otos painotettiin iän, sukupuolen ja asuinalueen mukaan vastaamaan suomalaista väestöä valtakunnallisesti.
Lue myös

Renault Trucksin toimitukset kasvoivat 18 %

Kuva: Renault Trucks.

Renault Trucks toimitti vuonna 2023 yhteensä 69 859 autoa, mikä tarkoitti 18 % kasvua edellisvuoteen verrattuna.

Vaikka markkinoilla oli edelleen toimitusvaikeuksia etenkin vuoden 2023 alkupuoliskolla, uusien Renault Trucks -ajoneuvojen toimitukset nousivat edellisvuodesta 18 % 69 859 kappaleeseen. Toimitukset jakautuivat seuraavasti:

Alueen mukaan:

  • Eurooppa: 62 476 kpl (+20 %)
  • Muu maailma: 7 383 kpl (+8,7 %)

Painoluokan mukaan:

  • Keskiraskaat ja raskaat: 40 833 kpl (+4 %)
  • Kevyet hyötyajoneuvot: 29 026 kpl (+46 %)

Sähköajoneuvot:

Viime vuonna Renault Trucks toimitti yhteensä 1 636 sähköajoneuvoa, joka on 153 % enemmän kuin edellisvuonna.

  • Sähkökäyttöiset keskiraskaat ja raskaat: 624 kpl (+65 %)
  • Sähkökäyttöiset kevyet hyötyajoneuvot: 1 012 kpl (+278 %)

​​​​​​​Vakaa suorituskyky Euroopan sähköajoneuvomarkkinoilla

Vuonna 2023 Euroopan (EU27) yli 16 tonnin segmentissä Renault Trucksin globaalit toimitukset kasvoivat 3,4 % kasvavilla markkinoilla. Renault Trucksin markkinaosuus laski ​​0,9 prosenttiyksikköä 8,5 prosenttiin.

6–16 tonnin segmentissä toimitukset kasvoivat 6,8 %, kun taas markkinaosuus laski 0,8 prosenttiyksikköä 6,2 prosenttiin.

Renault Trucks oli kotimaassaan Ranskassa edelleen markkinajohtaja 27,9 %:n osuudella yli 16 tonnin luokassa.

Vuonna 2023 Renault Trucks toimitti yhteensä 1 636 sähköajoneuvoa

Renault Trucks jatkoi siirtymää sähköiseen liikenteeseen. Sähköajoneuvojen toimitukset kasvoivat viime vuonna 153 %.

Euroopassa (EU30) yli 16 tonnisten sähköajoneuvojen segmentissä Renault Trucks kasvoi markkinoita nopeammin, ja vuoden 2023 markkinapenetraatio oli 2,5 % (709 rekisteröityä ajoneuvoa). Sähkökuorma-autojen kokonaispenetraatio Euroopassa oli 0,9 % (3 163 rekisteröityä ajoneuvoa).

Renault Trucksin markkinaosuus Euroopassa (EU30) yli 16 tonnin sähkökuorma-autoissa oli 22,4 %. Ranskassa Renault Trucksin osuus tästä segmentistä oli 84 %.

Sähkökäyttöisten kevyiden hyötyajoneuvojen segmentissä kasvua oli 278 %, ja toimituksia 1 012. Tämän kehityssuunnan odotetaan jatkuvan vuonna 2024, jolloin lanseerataan kaksi uutta sähkökäyttöistä hyötyajoneuvomallia: Renault Trucks E-Tech Master ja Renault Trucks E-Tech Trafic. (Trafic ei kuulu Renault Trucks Suomen / Volvo Finland Ab:n maahantuontiohjelmaan).

Markkinoiden laajin täysin sähköinen mallisto, 650 kg – 44 t

Vuoden 2023 lopussa avattiin myös raskaiden Renault Trucks E-Tech T- ja C-sähkökuorma-autojen kokoonpanolinja Bourg-en-Bressen tehtaalla Ranskassa.

Vuoden 2024 alussa XPO Logistics vastaanotti myös ensimmäisen uuden Renault Trucks E-Tech T -vetoauton Ranskan liikennöintiään varten. Kokonaisuudessaan tilaus oli merkittävä, 105 kappaletta. XPO Logistics on Renault Trucksin pitkäaikainen kumppani ja erittäin sitoutunut liikenteen hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen. Sillä on nyt yli 200 Renault Trucks E-Tech D-, D Wide- ja T-sähkökuorma-autoa käytössä tai tilauksessa.

Renault Trucks on valmistanut sarjatuotantona sähkökäyttöisiä 16–26 tonnin Renault Trucks E-Tech D- ja D Wide -tasakuorma-autoja Blainville-sur-Ornen tehtaalla vuodesta 2020 lähtien. Näille autoille on kertynyt asiakaskäytössä jo yli 13 miljoonaa kilometriä, mikä on säästänyt noin 13 000 tonnia hiilidioksidia.

Renault Trucks, joka kokoaa myös rahtipyöriä Lyon-Vénissieux’n tehtaalla Ranskassa, tarjoaa nyt Euroopan laajimman valikoiman sähköajoneuvoja 650 kilogrammasta 44 tonniin.

Erinomaisia tuloksia ympäri maailman

Monimutkaisesta geopoliittisesta tilanteesta huolimatta Renault Trucksin kansainvälinen myynti jatkoi kasvuaan. Vuoteen 2022 verrattuna kasvu oli 8,7 % ja toimitukset 7 383 ajoneuvoa. Renault Trucksin markkinaosuus kasvoi useimmissa maissa, mukaan lukien Indonesia (12 %), Chile (6,8 %), Marokko (18 %) ja Tunisia (21 %). Tässä myönteisessä tilanteessa Renault Trucksiin liittyi vuonna 2023 uusia kumppaneita tukemaan sen laajentumista Turkissa, Algeriassa ja Keniassa.

Toinen merkittävä tapahtuma vuonna 2023 oli Renault Trucks E-Tech D Wide -sähkökuorma-auton ensimmäinen kansainvälinen toimitus Tadweer Groupille, joka kerää kotitalousjätteitä Abu Dhabissa.

Uusien ajoneuvojen valmistaminen ei enää ole ainoa vaihtoehto

Viime vuosina Renault Trucks on panostanut kiertotaloushankkeisiin, joiden tarkoituksena on vähentää kuorma-autojen ympäristövaikutuksia sekä tarjota kuljetusyrityksille taloudellisia ja kestäviä ratkaisuja. Pidentämällä osien ja kuorma-autojen käyttöikää Renault Trucks voi vähentää luonnonvaroihin kohdistuvaa vaikutusta jopa 80 %.

Vuonna 2023 Renault Trucks muutti uuteen käyttötarkoitukseen 95 käytettyä ajoneuvoa käytettyjen kuorma-autojen tehtaalla Bourg-en-Bressessä. Ajoneuvomuunnosten vaatimaton määrä selittyy käytettyjen ajoneuvojen puutteella, sillä varastotasot ovat pysyneet matalina.

Lisäksi Renault Trucks pidensi asiakkaidensa 250 kuorma-auton käyttöikää kunnostamalla ne Lyonin Saint-Priestissä sijaitsevassa käytettyjen kuorma-autojen keskuksessa. Laskelmien mukaan kuorma-autojen käyttötarkoituksen muuttaminen ja kunnostus säästi 6 tonnia materiaalia, 7 tonnia hiilidioksidia, 7 MWh energiaa ja 185 m3 vettä.

Vuonna 2023 Renault Trucks otti askeleen lähemmäs ajoneuvojen kiertotaloutta ja liikenteen hiilivapautta muuntamalla diesel kuorma-autoja akkusähkökuorma-autoiksi:

  • Bourg-en-Bressessä sijaitseva käytettyjen kuorma-autojen tehdas on nyt Neotrucksin pihavetoautojen sähköistämisen keskus. Näillä 25 kilometriin tunnissa rajoitetuilla ajoneuvoilla siirretään puoliperävaunuja teollisuus- ja logistiikkakohteissa. Vuonna 2023 sähköistettiin yhteensä 25 vetoautoa, ja vuonna 2024 suunnitelmissa on 40 jälkiasennusta.
  • Vuonna 2023 Renault Trucks toteutti myös yhdessä Novumtechin kanssa sähköistämisen jälkiasennusprojektin Ranskan ekologisen siirtymän viraston ADEMEn taloudellisella tuella. 12 tonnin dieselkuorma-auto muunnettiin akkukäyttöiseksi sähkökuorma-autoksi. Projektin seuraava vaihe on saada jälkiasennetulle kuorma-autolle vaatimustenmukaisuushyväksyntä vuonna 2024. Sen jälkeen Renault Trucks aloittaa sarjan testejä todellisissa käyttöolosuhteissa yhteistyössä Clovis Grand Parisin kanssa.

Vuonna 2023 Renault Trucks säilytti käytettyjen ajoneuvojen toimitusten tason 6 000 toimituksella. Renault Trucks luotti siihen, että käytettyjen kuorma-autojen kysyntä pysyy korkeana, ja esitteli vuonna 2023 myös kolmannen käytetyn erikoissarjansa, Renault Trucks T Redin.

Strategiset investoinnit kestävään tulevaisuuteen

Renault Trucks valmistautuu tulevaan strategisilla investoinneilla, jotka vahvistavat sen toimipaikkojen pitkän aikavälin kannattavuutta ja rakentavat vankkaa ja kestävää, innovaatioperusteista tulevaisuutta.

Vuonna 2023 Renault Trucks avasi uuden X-Tech Arena -tutkimus- ja kehityskeskuksen Lyonin Saint-Priestin teollisuusalueelle.

Tässä 11 000 m2:n rakennuksessa työskentelee 1 000 asiantuntevaa insinööriä, tutkijaa ja hankintatiimiä. Rakennus kuluttaa 25 % vähemmän energiaa kuin Ranskan säädökset edellyttävät. Kokonaisinvestointi oli 33 milj. euroa.

Vuonna 2023 Renault Trucks juhli myös uuden CampX-innovaatiokeskuksen avaamista Lyonin toimipisteeseen. Volvo Groupin CampX:n tarkoituksena on nopeuttaa teknologisia ja liiketoiminnallisia innovaatiota eri toimijoiden yhteistyötä parantamalla.

Toimipaikkojen energia- ja ympäristösiirtymään sitoutunut Renault Trucks aloitti myös kunnianhimoisen hankkeen yhteistyössä TotalEnergiesin kanssa. Tavoitteena on varustaa Bourg-en-Bressen teollisuusalue aurinkosähkökatoksilla 17 hehtaarin alueelta. Tuotettu sähkö vastaa 17 500 henkilön kulutusta. Katokset tuottavat 30 % toimipisteen sähkönkulutuksesta, ja lisäetuna katosten alle suojaan voi sijoittaa työntekijöiden autoja ja uusia kuorma-autoja.

Renault Trucks on juuri julkistanut suunnitelmansa rakentaa uusi globaali varaosien jakelukeskus Saint-Priestin toimipisteeseen. Investoimalla yhteensä 132 miljoonaa euroa uuteen huipputason logistiikkakeskukseen Renault Trucks ja koko Volvo Group osoittavat sitoutumisensa tuotantoresurssien kestävään kehitykseen ja vahvistavat entisestään Renault Trucksin juuria Lyonissa.

Lue myös

Renault Trucks tuo uuden sukupolven Master Red Edition -mallista

Merkittäviä uudistuksia Renault Trucksin TCK-malleihin

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Kolme saman valmistajan raskaan perävaunun vetoaisaa käyttökieltoon!

Arkistokuva. Kuva: Matti Sulanto.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on havainnut kolmessa Suomessa käytössä olevassa Trako-merkkisessä vetoaisassa merkittäviä puutteita, eikä niitä saa käyttää liikenteessä.

Vetoaisat, joissa puutteita on havaittu:

  • Trako 2015, 200 kN, E4-55R-010385 Ext.00
  • Trako 2015, 190 kN, E4-55R-010442 Ext.00
  • Trako 2018, 179 kN, E4-55R-010773 Ext.00

”Trako 2015, 200 kN -vetoaisa vaurioitui hyvin alhaisen kuormitussyklimäärän jälkeen Traficomin testeissä. Vaurio muodostui sellaiseen kohtaan rakennetta, mistä sitä on vaikea havaita. Pahimmassa tapauksessa vaurio voisi johtaa vetoauton ja sen perävaunun välisen kytkennän katkeamiseen.” toteaa Traficomin tarkastaja Lassi Varis.

Trako 2015, 200 kN -vetoaisaa vastaavalla rakenteella on hyväksytty kaksi muuta vetoaisaa. Asiakkaille myydyissä vetoaisoissa rakenne voi olla myös erilainen kuin hyväksytyissä vetoaisoissa.

Tällaisia muutoksia ei ole kuitenkaan asianmukaisesti hyväksytty, jolloin rakenteiden kestävyydestä ei ole voitu varmistua. Traficom tiedottaa Safety gate -järjestelmän kautta myös muita EU-maita, joihin kyseisiä vetoaisoja on toimitettu.

Ajoneuvoyksiköiden väliset kytkentälaitteet ovat liikenneturvallisuuden kannalta erittäin olennaisia komponentteja, joiden hyväksynnöille on asetettu tarkat vaatimukset, jotka niiden tulee poikkeuksitta täyttää.

”Vaatimustenvastaisia tuotteita ei saa käyttää liikenteessä, ja yleensä kytkentälaitteisiin liittyvät viat ja puutteet ovat katsastuksessa vähintään hylkäysvikoja”, toteaa Varis.

Kyseisiä vetoaisoja käyttävien tulee olla yhteydessä siihen toimijaan, jolta vetoaisa on hankittu.

Lue myös

Hurja tilanne Britanniassa — melkein 2000 sähköbussin takaisinkutsu tulipalovaaran takia!

Hiekoitusauton lava rikkoi sillan Tammelassa — katso kuvia!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

Volkswagen julkisti uudet ID.3 GTX ja ID.7 GTX Tourer

Volkswagen ID.3 GTX ja Volkswagen ID.7 GTX. Kuva: Volkswagen.

Volkswagen esittelee maailmanensi-illassa urheilullisen ID.3 GTX:n ja ID.7 GTX Tourerin.

Volkswagen ID.3 GTX on voimanpesä, joka tulee saataville kahdessa eri teholuokassa: 210 kW:n versio (286 hv) ja ID.3 GTX Performance 240 kW (326 hv).

Performance-versio tuo enemmän tehoa peliin – sähköisessä kompaktissa urheiluautossa on tähän mennessä tehokkain Volkswagenin sähkömoottori. Molemmat GTX-versiot ovat takavetoisia.

Korin ja alustan sijoittelu tarjoaa merkittäviä etuja: uusi 79 kWh akku (netto), joka sijaitsee auton lattian alla ja tarkasti ajoneuvon keskellä, tarjoaa urheilullisen matalan painopisteen ja ihanteellisen akselipainon jakautumisen.

Volkswagen ID.3 GTX. Kuva: Volkswagen.

Visuaalisesti GTX-malleille on ominaista yksilöllinen ulkonäkö ja sisustus. Samaan aikaan GTX-debyytin kanssa ID.3-mallisto mallisto päivittyy uusimman sukupolven infotainment-järjestelmällä. Volkswagen ID.3 GTX:n myynti alkaa keväällä ja Performance-version myöhemmin tänä vuonna.

Volkswagen ID.3 GTX käyttää samaa uutta korkean hyötysuhteen APP550-sähkömoottoria, joka on käytössä myös uusimman sukupolven ID.4 ja ID.5 sekä ID.7 -malleissa.

ID.3 GTX:n erikoisuutena on, että sähkömoottoria ei tarjota vain 210 kW:n teholla, vaan ensimmäistä kertaa myös 240 kW:lla. Sähkömoottori tuottaa 545 Nm:n maksimivääntömomentin molemmissa teholuokissa.

Volkswagen ID.3 GTX. Kuva: Volkswagen.

Nämä moottorit kiihdyttävät ID.3:n 0–100 km/h vain 6,0 (GTX) ja jopa 5,6 sekunnin nopeudella (GTX Performance). Huippunopeus on vastaavasti elektronisesti rajoitettu 180 km/h ja 200 km/h.

Voimalinja saa virtansa uudesta 79 kWh:n (netto) litiumioniakusta, joka voidaan ladata jopa 175 kW:lla DC-pikalatausasemilla. Tällä teholla akku voidaan ladata 10-80 prosenttia noin 26 minuutissa. ID.3 GTX:n yhdistetyn WLTP-toimintamatkan odotetaan olevan noin 600 km. Kaikki arvot ovat ennusteita.

ID.3 GTX erottuu kaikista muista tuotesarjan malleista yksilöllisen ulkomuotonsa ansiosta. Etupuskurissa on uusi erityinen musta ilmanottoaukko timanttityylisessä muodossa. Puskurissa on myös uudet päiväajovalot, jotka koostuvat kahdesta päällekkäin sijoitetusta led-kolmiosta luomaan nuolenpään muodon.

Ne ovat nyt osa kaikkien uusien GTX-mallien visuaalista tunnusmerkkiä. Mustissa GTX-elementeissä on korkeakiiltoinen viimeistely. Lukuisat GTX-spesifiset ominaisuudet tekevät myös ID.3 GTX:n sisustasta yksilöllisen.

Volkswagen ID.3 GTX. Kuva: Volkswagen.

Ergonomiset urheiluistuimet (kangas ja keinonahka) ovat vakiona ja korostavat tehokkaimpien ID.3-mallien urheilullista luonnetta, kuten myös punaiset koristeompeleet ja rei’itetty GTX-kirjoitus etuselkänojassa. Punaiset saumat sekä punainen merkki ohjauspyörän alareunassa ja siihen integroitu kromin värinen GTX-teksti luonnehtivat urheilullista monitoimiohjauspyörää kaikissa GTX-versioissa.

Uusien GTX-mallien debyytin rinnalla ID.3-mallisarja päivittyy ohjaamon osalta. Infotainment-järjestelmä on täysin uusittu: uuden sukupolven järjestelmäversiossa on huomattavasti suurempi 12,9 tuuman kosketusnäyttö ja uusi, intuitiivinen valikkorakenne. Uusi IDA-ääniavustaja mahdollista monien toimintojen hallinnan ja siinä on uutena ominaisuutena ChatGPT-integraatio (tekoäly, AI).

Ensiesittelyssä Volkswagen ID.7 GTX Tourer

Vain kuukausi uuden 210 kW (286 hv) ID.7 Tourer -farmarimallin maailmanensi-illan jälkeen 250 kW:n (340 hv) ID.7 GTX Tourer nelivetoversiona tekee debyyttinsä.

GTX vakiinnuttaa yhä enemmän asemaansa itsenäisenä Volkswagen-tuotebrändinä ikonisten GTI-mallien tyyliin. ID.7 GTX Tourerilla on lisäksi ainutlaatuinen myyntivaltti: se on kaikkien aikojen tehokkain Volkswagen-farmari. Myynti alkaa keväällä.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer. Kuva: Volkswagen.

ID.7 GTX Tourer -farmarimalli tasoittaa tietä uudenlaiselle urheilulliselle liikkuvuudelle yhdistämällä erinomaiset tilat urheiluauton suorituskykyyn ja sähköiseen liikkumiseen. Kiehtova ominaisuus on kahden sähkömoottorin välittömästi tuntuva sysäys, jotka tarjoavat maksimaalisen tehon ja vääntömomentin sekunnin murto-osassa.

Uutta on myös litiumioniakku, jonka energiasisältö on 86 kWh (netto), ja jota voidaan ladata jopa 200 kW:lla DC-pikalatausasemilla. Tämä tarkoittaa, että akku voidaan ladata 10-80 prosenttiin huomattavasti alle 30 minuutissa ihanteellisissa olosuhteissa.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer, jonka elektronisesti rajoitettu huippunopeus on 180 km/h, on varustettu sähköisellä kaksimoottorisella nelivetojärjestelmällä (4MOTION). Yhdessä molemmat moottorit tarjoavat järjestelmätehoa 250 kW (340 hv) – 40 kW (54 hv) enemmän kuin takavetoisessa ID.7 Tourer Pro -mallissa.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer. Kuva: Volkswagen.

Taka-akselin (PSM) sähkömoottorin teho on 210 kW (286 hv) ja etuakselin sähkömoottorin (ASM) teho on 80 kW (109 hv). Sähköisesti säädetty tehonjako etu- ja taka-akselin välillä toimii erittäin tarkasti ja viiveittä. Tämän ansiosta ajaminen on turvallista ja mukavaa myös huonoissa olosuhteissa. Nelivetoisen GTX-mallin perävaunun vetomassa on 1200 kg.

ID.7 GTX Tourerin etuosa erottuu perusmalleista yksilöllisellä puskurilla, jossa on hunajakennomainen säleikkö ja GTX-malleille tyypillinen urheilullinen ilme. Kaikissa mustissa elementeissä on lisäksi korkeakiiltoinen viimeistely.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer. Kuva: Volkswagen.

Tämä koskee myös sivukynnyksiä ja GTX-mallin takapuskurin alaosaa. Sisätilat on korostettu hienostuneilla ominaisuuksilla, kuten yksilöidyillä istuimilla, joissa on rei’itetyt GTX-kirjoitukset selkänojassa, GTX-spesifinen monitoimiohjauspyörä punaisilla koristeompeleilla ja punaiset saumat ohjaamossa ja ovipaneeleissa.

Volkswagen ID.7 GTX Tourer. Kuva: Volkswagen.

Volkswagen ID.7 GTX Tourerin tavaratila on samankokoinen kuin normaalissa ID.7 Tourer -mallissa: Cargo-tilassa jopa 605 litraa ja takaistuimet alas taitettuna 1 714 litraa. Uusi IDA-ääniavustaja mahdollista useiden toimintojen hallinnan ja siinä on myös ChatGPT-ominaisuus (tekoäly, AI).

Toinen uusi ominaisuus on Wellness-sovellus, joka säätää esikonfiguroitujen ohjelmien avulla erilaisia auton toimintoja parantaakseen hyvinvointia ajon tai latauksen aikana.

Lue myös

Täyssähköinen farmarimalli Volkswagen ID.7 Tourer on hinnoiteltu ja myynti alkanut

Kesällä tuleva uusi Volkswagen ID.3 on nyt hinnoiteltu

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

American Car Show taas pääsiäisenä Helsingissä

Kuva: FHRA.

Historian ensimmäinen American Car Show järjestettiin Tikkurilan jäähallissa toukokuussa 1978. Tämän vuoden näyttely on järjestyksessään neljäskymmenesviides, sillä vuoden 2020 ja 2021 näyttelyt jouduttiin pandemian takia peruuttamaan.

Jenkkiautoihin ja tapahtuman syntyhistoriaan viittaavasta nimestään huolimatta American Car Show edustaa tänä päivänä vain yhtä, tosin erittäin merkittävää osaa suuresta ajoneuvonäyttelystä.

Yhtä lailla näyttelyn monipuolisen sisällön kannalta tärkeitä ovat myös nuorison suosima Tuning Car Show, moottoripyöräharrastajien MC Heaven, nostalgian ystäville suunnattu Classic Car Show, raskaan sarjan kalustosta kiinnostuneiden Custom Truck Show, moottoriurheilun ystäville tarkoitettu Motorsport sekä pari vuotta sitten mukaan tullut, juniorimotoristeille suunniteltu Mopo Tuning. Tämän vuoden uutuus on driftingille pyhitetty osio Drift World.

– Kaikki edellä mainitut osastot siis saman katon alla, samaan aikaan samassa näyttelytilassa. Jenkkiautot ovat aina olleet toimintamme sydän ja sielu, mutta nykyään ACS-näyttely tarjoaa valtavasti muutakin mielenkiintoista nähtävää ja koettavaa, tapahtuman järjestäjät kertovat.

Tapahtuma on suunnattu kaikille, jotka arvostavat harrasteajoneuvojen ja moottoriurheilun monimuotoisuutta, laatua ja elämyksellisyyttä. Viime keväänä tapahtuman kävijämäärä oli noin 40 000 henkeä.

Tapahtuman järjestäjänä toimii marraskuussa 1972 perustettu Finnish Hot Rod Association FHRA, joka on jäsentensä omistama yleishyödyllinen yhdistys. FHRA on kiihdytysurheilun virallinen edustaja Suomessa ja niin AKK-Motorsport ry:n kuin Suomen Moottoriliitto ry:n jäsen.

Tapahtuma on pääsiäisviikonloppuna 29. – 31.3 2024 Helsingin messukeskuksessa.

https://americancarshow.fi

Lue myös

Päivän kuva: Plymouth Superbird -sänky

Päivän ralliauto: Monte Carlo -rallissakin mukana ollut Plymouth Barracuda

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //