Liikenneturva: "Älä roiskuta kuraa muiden päälle!"

11.10.2017 19.20

Syksyiset sateet tuovat taas lammikoita teiden varsille. Liikenneturva muistuttaa, että liikenteessä on syytä huomioida muut tienkäyttäjät ja välttää roiskuttamasta kuravettä jalankulkijoiden tai pyöräilijöiden päälle.

Suomalaiseen syksyyn kuuluvat runsaat sateet, eikä tämäkään kerta näyttäisi tekevän poikkeusta. Monin paikoin vesi lammikoituu teiden varsille, mikä asettaa polkupyöräilijät ja jalankulkijat kastumisvaaraan.

– Liikenteessä toisten huomioiminen on pieniä tekoja. Kurakeleillä ravan roiskumista ei aina voi täysin estää, mutta oman nopeuden valinnalla pystyy pitämään kävelijät ja fillarilla kulkevat kuivina. Se on paitsi toiset huomioon ottavaa myös lain velvoittamaa, muistuttaa Liikenneturvan yhteyspäällikkö Mari Voutilainen.

Lain mukaan ajoneuvon kuljettajan on sovitettava ajoneuvonsa nopeus sellaiseksi, etteivät muut tienkäyttäjät joudu kohtuuttomasti lian tai soran roiskumiselle alttiiksi.

– Autoilijan on valittava ajolinja ja nopeus siten, ettei roiskuta kuraa muiden päälle. Lätäkönhän voi mahdollisuuksien mukaan myös kiertää – toki muuta liikennettä vaarantamatta, Voutilainen lisää.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän