28.4.2017 11.15
Henkilöauto ja linja-auto ajoivat tänä aamuna nokkakolarin Valtatiellä 18 Ähtärissä lähellä Sappion tienhaaraa.
Poliisin paikkatutkinnan ja silminnäkijähavaintojen mukaan Ähtärin suunnasta kohti Alavutta ajanut henkilöauto oli ajautunut suoraan Alavuden suunnasta tulleen linja-auton keulaan.
Törmäyksen johdosta henkilöauto suistui ojaan. Myös linja-auto oli lähellä suistua ojaan, mutta linja-auton kuljettaja oli saanut pidettyä linja-auton pystyssä ajokaistallaan, todetaan poliisin tiedotteessa.
Henkilöauton noin 30-vuotias mieskuljettaja menehtyi onnettomuudessa. Henkilöautossa ei ollut matkustajia.
Linja-autossa oli kuljettajan lisäksi matkustajina 18 koululaista. Poliisin tietojen mukaan viisi koululaista loukkaantui, mutta alkutietojen perusteella kukaan ei vakavasti.
Loukkaantuneet koululaiset on kuljetettu ambulanssilla sairaalaan. Linja-auton kuljettaja loukkaantui lievästi ja hänet on toimitettu tarkastukseen sairaalaan.
Linja-auto oli normaalissa linjaliikenteessä.
Poliisin mukaan tie tapahtumapaikalla on ollut sula ja kuiva.