Hangontiellä maanantaina 20.7. iltapäivällä tapahtuneessa nokkakolarissa oli osallisena kaksi henkilöautoa, joista toisen epäillään toistaiseksi tuntemattomasta syystä ajautuneen vastaantulevan liikenteen kaistalle aiheuttaen törmäyksen.
Lue myös: Yksi kuoli Nurmijärven liikenneonnettomuudessa
Kyseisessä autossa oli kuljettajan lisäksi matkustaja ja he molemmat loukkaantuivat törmäyksessä. Vastakkaisesta suunnasta tulleessa henkilöautossa oli kolme ihmistä, joista matkustajan istuimella edessä istunut 12-vuotias poika kuoli. Kaksi muuta autossa ollutta loukkaantuivat.
Tapahtunutta tutkitaan tässä vaiheessa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena, törkeänä kuolemantuottamuksena ja kolmena vammantuottamuksena. Rikosnimikkeet voivat vielä muuttua esitutkinnan kestäessä.
Päihteillä ei tällä hetkellä epäillä olevan osuutta onnettomuuteen, mutta varmuus saadaan myöhemmin esitutkinnan edetessä. Poliisi ja onnettomuustutkintalautakunta jatkavat onnettomuuden selvittämistä.


