Tasan kymmenen vuotta sitten todettiin autojen olevan hyvin edullisia. Edellisenä vuotena olikin myyty ennätysmäärä uusia autoja, melkein 140 000 autoa.
Auton ostaminen on nyt edullisempaa kuin koskaan
Uusien autojen hinta on pysynyt usean vuoden samalla tasolla, lukuun ottamatta vuosina 2003 ja 2008 tapahtuneita autoveron alennuksia, jolloin niiden hinta laski. Samanaikaisesti varustelutaso ja tekniikka ovat kuitenkin kehittyneet selvästi, jolloin kuluttaja saa enemmän vastinetta rahalleen.
// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //
Epävarmoista talousnäkymistä huolimatta autokauppiaat uskovat sekä uusien että käytettyjen autojen kaupan sujuvan kohtuullisen hyvin, sillä palkankorotukset, tuloveron kevennykset ja matala korkotaso ovat nostaneet kuluttajien ostovoiman ennätystasolle. Lisäksi polttoaineiden hintojen lasku antaa oman sysäyksensä autokaupalle.
Kuluvan vuoden ennustaminen vaikeaa
Ennustaminen on vaikeaa, sillä ostovoiman kasvusta huolimatta kuluttajien varovaisuus hidastaa kuluttajien ostopäätöksiä. Uusien ja käytettyjen autojen kauppaa onkin vauhditettu vuoden alussa erilaisilla tarjouskampanjoilla, jotka ovat saaneet kuluttajat liikkeelle.
Autoalan ennusteryhmä on tarkistanut myyntiennustettaan tällä viikolla. Autoalan ennusteryhmään kuuluu edustajia autoalan järjestöistä ja toimijoista, tutkimuslaitoksista sekä korkeakoulusta. Uusi myyntiennuste kuluvalle vuodelle on 92 000 uutta henkilöautoa.
Hiilidioksidipäästöt laskivat, moottorikoot pienenivät ja dieselien osuus kasvoi
Viime vuonna ensirekisteröitiin 139 647 uutta henkilöautoa. Määrä oli yhdeksänneksi paras kautta aikain.
Vuoden alusta autoverotus muuttui hiilidioksidipäästöihin perustuvaksi, minkä johdosta vähän kuluttavien autojen suosio kasvoi viime vuonna.
Katso tästä muut Autotoday 10 vuotta sitten -jutut.
Tullin tilastojen mukaan viime vuonna verotettujen uusien henkilöautojen keskimääräinen hiilidioksidipäästö oli 161 g/km, kun ne vuonna 2007 olivat 177 g/km.
Myös moottorien keskimääräiset koot pienenivät viime vuonna selvästi. Dieselien osuus kasvoi 49,6 prosenttiin, kun se vielä vuonna 2007 oli 28,5 prosenttia.
Juttu oli Autotodayssa 16.1.2009.


