WRC: Evans johtaa MM-sarjaa — Suninen harmittelee jousitusrikkoa

Toyotan Elfyn Evans johtaa nyt rallin MM-sarjaa 18 pisteen erolla tallikaveriin Sébastien Ogieriin.

Kolmantena on Hyundain Ott Tänak ja neljäntenä Toyotan Kalle Rovanperä. Molemmat ovat yhdeksän pistettä Ogieria perässä.

M-Sportin Esapekka Lappi on kuudes ja tallikaveri Teemu Suninen seitsemäs.

Teemu Suninen ei päässyt Turkin MM-rallia maaliin. Keskeytys päätöspäivän ensimmäisellä erikoiskokeella vesitti tulossa olleen huipputuloksen, todetaan Sunisen tiedotteessa.

– Oli todella iso pettymys, että ralli päättyi tällä tavalla. Olen varma, että muutoin olisimme ajaneet hyvän tuloksen, Suninen harmitteli tiedotteessa.

Suninen piti ennen sunnuntaita kuudetta sijaa, mutta kilpakumppanien ongelmat samaisella erikoiskokeella tarkoittivat, että tarjolla olisi ollut jopa kakkossija. Se oli kuitenkin pelkkää jossittelua, sillä jousitusrikko siirsi suomalaiset kerrasta katsomon puolelle.

Kilpailukykyinen vauhti lupaa Suniselle hyvää kuitenkin heti seuraavassa osakilpailussa, joka ajetaan Sardiniassa 8. – 11.10. Viime vuonna Suninen ajoi Sardiniassa uransa toistaiseksi parhaimman tuloksen sijoittumalla toiseksi.

Rallin MM-sarjan tilanne Turkin MM-rallin jälkeen

1 E. EVANS           97
2 S. OGIER           79
3 O. TÄNAK           70
4 K. ROVANPERÄ   70
5 T. NEUVILLE      65
6 E. LAPPI           38
7 T. SUNINEN      34
8 C. BREEN         25
9 S. LOEB            24
10 G. GREENSMITH 16

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //  

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän