23.5.2018 21.20
Michelin CrossClimate -rengassarjaan tulee nyt uusi, pakettiautoihin ja kevyisiin kuorma-autoihin tarkoitettu malli.
Agilis CrossClimate on ”pohjoismainen kesärengas”. Sillä voi ajaa turvallisesti niin kuivilla, märillä kuin lumisillakin teillä varhaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn, mistä osoituksena renkaassa on lumihiutale-vuorenhuippu -symboli 3PMSF -merkintä.
Se tarkoittaa sertifiointia talvikäyttöön. Pitkän käyttökauden tekee mahdolliseksi Michelinin uusi teknologia, jonka avulla renkaan kumi ja kulutuspinta pysyvät notkeina kylmilläkin lämpötiloilla.
Kulutuspinnassa käytetään kolmea kumiseosta, jotka sisältävät synteettisiä elastomeerejä.
Kumiseokset reagoivat Michelinin tiedotteen mukaan lämpötilan muutoksiin ja varmistavat, että kulutuspinnan kosketusala tiehen pysyy optimaalisena; ”talviseos” aktivoituu pääosaan kylmillä säillä, ”märkäpitoseos” märillä teillä ja ”kuivapitoseos” kuivilla, lämpimillä kesäkeleillä.
Agilis CrossClimate on Michelinin mukaan jarrutusominaisuuksiltaan märällä ja kuivalla sekä kestoiältään ja matalan polttoaineenkulutuksensa ansiosta aito kesärengas.
Agilis CrossClimate on tullut Michelin-jälleenmyyjien valikoimiin toukokuun 2018 aikana. Aluksi saatavilla on 11 eri rengaskokoa, mutta vuoden sisällä Michelin laajentaa kokovalikoimaa siten, että se kattaa 95 prosenttia Euroopan jakeluautokannasta.
Onhan niitä pakettiautoon sopivia kitkarenkaita ollut ainakin parikymmentä vuotta. Minusta on vain yhden valmistajan mainostamista koska se ei itse ole niitä tehnyt.