Tänä syksynä monet rengasalan toimijat ovat jo patistelleet autoilijoita renkaanvaihtoon sesonkikiireiden tasoittamiseksi. Samasta syystä nyt pyritään lobbaamaan nastarengaskauden aikaistamista osana käynnissä olevaa tieliikennelain muutostarpeiden arviointia.
Tieliikennelain mukaan talvirenkaita on käytettävä keliperusteisesti marraskuun alusta alkaen. Nastarenkaita saa käyttää lokakuussa vain silloin, kun sää tai keli sitä edellyttää. Kitkarenkaiden käyttöä ei rajoiteta, joten ne voi vaihtaa alle hyvissä ajoin ennen liukkaita kelejä.
Nastarenkaiden käyttöä on rajoitettu niiden haittavaikutusten vähentämiseksi.
”Nastarenkaat aiheuttavat katupölyä ja liikennemelua sekä lisäävät tiestömme urautumista ja korjausvelkaa. Liikenneturvallisuutta ne saattavat lisätä lähinnä vanhemmassa autokannassa”, tutkiva viestintäkonsultti Jouko Lahti Renkaat kelin mukaan -hankkeesta huomauttaa.
Nastarenkaille 100 km/h enimmäisnopeussuositus?
Mikäli nastarenkaat sallittaisiin kelistä riippumatta jo lokakuussa, niiden käytölle olisi perusteltua asettaa nopeusrajoituksia Keski-Euroopan maiden tapaan. Lokakuussahan moottoriteillä ajetaan vielä 120 km/h, sillä talvinopeusrajoituksiin siirrytään vasta loka–marraskuun vaihteessa.
Väyläviraston selvitysten mukaan nastarenkaat kuluttavat asfalttia selvästi enemmän päällysteen ollessa märkä. Kuluminen kiihtyy, kun nopeus nousee yli kahdeksankympin. Nastarengaskulutuksesta johtuva tien urautuminen on suurinta vilkasliikenteisellä päätieverkolla.
”Tilanne on kestämätön tiestömme kunnon ja korjausvelan kannalta. Ehdottomien nopeusrajoitusten sijaan meillä voisi toimia paremmin 100 km/h enimmäisnopeussuositus nastarenkaille. Sekin hidastaisi päällysteiden kulumista ja vauhdittaisi osaltaan kitkarenkaisiin siirtymistä”, Lahti päättelee.
Lue myös
Tällä merkillä erittäin vahva asema koko Pohjois-Euroopassa
Viime viikolla julkistetun Volkswagen ID.4 ja ID.5 -mallien korvaajan myynti alkanut


