Suuri osa suomalaisista autoilijoista tai sellaiseksi aikovista ei vielä osaa sanoa seuraavan autonsa merkkiä.
Danske Bankin Autobarometrin mukaan lähes puolet ei osaa sanoa, minkä merkkisen auton aikoo ostaa seuraavaksi.
Suosituin merkki seuraavaksi autoksi on Toyota, jonka aikoo ostaa seuraavaksi autoksi 11 prosenttia vastaajista. Toyotan suosio saattaa laskea, sillä tämän hetkinen auto on Toyota 13 prosentilla vastaajista.
Keskimäärin 38 prosenttia aikoo hankkia seuraavaksi autokseen saman merkkisen auton, millä ajaa nyt.
– Suuri osa suomalaisista lähtee autokaupoille kuitenkin avoimin mielin. On tiettyjä brändejä, jotka onnistuvat sitomaan asiakkaansa voimakkaammin itseensä. Selvästi eniten merkkiuskollisuutta löytyy BMW:n, Audin, Toyotan ja Volvon omistajista, sanoo Danske Financen johtaja Altti Kuuri.
Seuraava auto maksaa 10 000-20 000 euroa
Suomalaiset ovat valmiina maksamaan seuraavasta autostaan vähän enemmän kuin vuosi sitten. Yli 30 000 euron auton aikoo hankkia lähes viidennes vastaajista, kun vuosi sitten tämä luku oli 11 prosenttia.
Todennäköisimmin ostettava auton hinta asettuu kuitenkin 10 000-20 000 euroon, jonka arvioi seuraavan autonsa hinnaksi 31 prosenttia vastaajista.
– Kiinnostavaa on se, mikä vaikuttaa hankittavan auton hintaan. Kyselyn mukaan kalliimman auton hankkivat todennäköisemmin miehet ja Uudellamaalla asuvat. Kaikkein todennäköisimmin yli 30 000 euroa maksavan auton hankkii yli 66-vuotiaat, Kuuri sanoo.
Seuraava auto olisi tänä vuonna todennäköisesti joko uusi tai 1-3 vuotta vanha. Molemmat vaihtoehdot valitsi 26 prosenttia vastaajista. Alle 36-vuotiaat ostavat selvästi vanhimpia autoja. Heistä yli puolet ostaisi vähintään neljä vuotta vanhan auton.
– Kun tarkastellaan aiempien vuosien Autobarometriä, tuloksista paljastuu yllättävä seikka. Uuden tai uudehkon auton hankkimista suunnittelee nyt pienempi osa vastaajista kuin vuonna 2017. Erot ovat pieniä, mutta suunta on yllättävä, Kuuri sanoo.
Tietoa tutkimuksesta
Yleisimmät merkit olivat tässä tutkimuksessa Toyota ja Volkswagen. Samat merkit olivat myös Suomessa vuonna 2018 rekisteröityjen autojen kärjessä.
Seuraava auto olisi tänä vuonna yhtä todennäköisesti joko uusi tai 1-3 vuotta vanha. Uudellamaalla hankitaan muuta maata uudempia autoja, sillä selvästi yli puolet hankkisi korkeintaan 3 vuotta vanhan auton seuraavaksi.
Seuraavan auton hinta on todennäköisimmin 10 000 -20 000 euroa. Tätä mieltä on lähes kolmannes vastaajista. Uutena ostettavan auton hinta olisi yleisimmin 20 000 – 30 000 euroa.
Lähes puolet (46 prosenttia) tutkimukseen vastanneista ei osannut mainita seuraavan autonsa merkkiä. Toyota on edelleen suosituin automerkki.
Selvästi merkkiuskollisimpia ovat tämän tutkimuksen mukaan BMW:n omistajat. Myös Audilla, Toyotalla, Volvolla ja Mercedes Benzillä on melko uskollisia omistajia.
Tiedot kerättiin Taloustutkimuksen Internet-paneelissa. Kysymyksiin, joissa ei tarvinnut omistaa autoa tai olla hankkimassa sellaista, vastasi 1466 vastaajaa ja auton hankintaan liittyviin kysymyksiin 1074 vastaajaa.
Tutkimuksen kohderyhmänä olivat 21-79-vuotiaat suomalaiset miehet ja naiset. Aineisto on painotettu sukupuolen, iän ja asuinpaikkakunnan mukaan väestöjakaumaa vastaavaksi.
Mercedes-Benz eCitaro täyssähkölinja-auto esiintyi päivän ajan vierailevana tähtenä Helsingin kantakaupungin vuoroliikenteessä.
Veho, HSL ja Helsingin Bussiliikenne Oy vastasivat Mercedes-Benz eCitaro -linja-auton kokeilusta osana arkista vuoroliikennettä Helsingin kantakaupungissa.
Uuden eCitaron voimalinja perustuu sähköiseen ZF AVE 130 -portaaliakseliin, jossa sähkömoottorit ovat vetävällä akselilla pyörännavoissa.
Moottorien huipputeho on 2 x 125 kW ja vääntö 2 x 485 Nm. Litiumioniakkujen yhteenlaskettu kapasiteetti on 243 kWh.
Akut on jaettu jopa kymmeneen 25 kWh:n moduuliin. Vakioversiossa kaksi moduuleista on sijoitettu katolle ja neljä auton peräosaan. Asiakkaan tarpeiden mukaan loput kaksi tai neljä moduulia sijoitetaan auton katolle.
Akkuineen eCitaro painaa 13 440 kiloa, ja suurin sallittu kokonaispaino on 19 500 kiloa. Kyytiin voi näin ottaa enimmillään 88 matkustajaa.
Akkujen lataus perustuu sarjatuotannon aloitusvaiheessa plug-in-lataamiseen sopivasta virtalähteestä.
Virtapistoke löytyy kannen alta oikeasta etulokasuojasta.
Myöhemmässä vaiheessa katolle voidaan asentaa valinnaisvarusteena virroittimet eli pantografit lataamista varten. Virroitintyypistä riippuen lataaminen onnistuu joko kiinteästä laturista esimerkiksi pysäkillä tai kadun yläpuolisista virtajohdoista ajon aikana.
Muutaman vuoden kuluessa eCitaroon tuodaan tarjolle uudet litium-polymeeriakut, joiden käyttöikä on pidempi ja energiatiheys suurempi kuin nykyakuissa.
– Uusien akkujen kapasiteetti yltää ensin 330 kWh:iin ja siitä edelleen 400 kWh:iin saakka. Nämä ratkaisut takaavat, että eCitarolla voidaan yhdellä latauksella hoitaa jopa 70 prosenttia kaupunkilinja-auton päivittäisistä ajosuoritteista. Samalla avautuu mahdollisuus muokata eCitarosta myös nivelbussiversio, toteaa Mercedes-Benz ja Setra -linja-autojen myyntijohtaja Janne Perheenmies.
Jatkossa eCitaro voidaan varustaa myös toimintamatkaa edelleen pidentävällä, sähköä tuottavalla polttokennolla.
Tällöin autolla voidaan hoitaa lataamatta koko päivän ajosuoritteet ja eCitaro sopii yksi yhteen kaikkiin nykyisten kaupunki-linja-autojen käyttökohteisiin ja –tehtäviin.
Koska uusia litium-polymeeriakkuja ei voi pikaladata, tulevaisuuden eCitarot toimitetaan asiakkaalle tämän haluamalla akkutyypillä auton käyttötarpeen ja –kohteen mukaisesti.
– Pääkaupunkiseudulla linja-auton päivittäiset kilometrisuoritteet ovat reitin pituudesta ja vuorovälistä riippuen noin 150 – 400 kilometrin luokkaa. Todellinen läpilyönti eCitarolle on odotettavissa sitten kun sen toimintamatka yltää noin 400 puhtaaseen ja äänettömään hyötykilometriin, mikä valmistajalta saadun tiedon mukaan voisi olla mahdollista jopa muutaman vuoden kuluessa. Tällöin sähköbussi olisi käytön ja ylläpidon puolesta samoilla viivoilla polttomoottoriauton kanssa, mikä tarkoittaisi, että kuljettaja vaihtuisi normaalisti vuoron mukaan ja auton akusto ladattaisiin kerran vuorokaudessa, siivouksen ja tarkastusten yhteydessä, sanoo Helsingin Bussiliikenne Oy:n toimitusjohtaja Mika Seppänen.
HSL:n päivittäisessä linjaliikenteessä on yhteensä noin 1300 linja-autoa, näistä murto-osa on muita kuin dieseliä käyttövoimanaan käyttäviä autoja.
HSL:n tavoitteena on kasvattaa voimakkaasti päästöttömien ja energiatehokkaiden sekä hiljaisten sähköbussien määrää.
Vuonna 2025 jopa 30 prosenttia HSL:n liikenteen bussikalustosta on tarkoitus olla sähköbusseja.
Aina tähän päivään saakka tavoitteen toteutumista ovat vaikeuttaneet akkujen rajallinen kapasiteetti ja lataukseen liittyvät haasteet. Kaavailtujen tavoitteiden saavuttamiseksi HSL:llä on käynnissä useita latausasemien suunnittelu- ja rakennushankkeita eri puolilla pääkaupunkiseutua.
Jopa 70 prosentin säästöt
Linja-autoalaa ja ajoneuvotekniikan kehittymistä eturivin paikalta jo vuosikymmenten ajan seurannut HSL:n hankejohtaja Reijo Mäkinen on vakuuttunut sähkötekniikan mahdollisuuksista.
– Sähkö on merkittävää säästöpotentiaalia tarjoava ja kehityskelpoisin tulevaisuuden käyttövoima lähiliikenteen linja-autoissa. Olemme laskeneet, että sähköllä voidaan saavuttaa jopa 70 prosentin kustannussäästöt käyttövoimakuluissa perinteiseen dieseliin verrattuna. Lisäksi täyssähköauto on lähipäästöjen eli melun ja hiukkaspäästöjen osalta täysin lyömätön vaihtoehto polttomoottoriautolle. HSL:n alueella joukkoliikenteen sähköistämisellä on näkyviä ja positiivisessa kuvassa kauaskantoisia vaikutuksia, toteaa Mäkinen.
Lämpöpumppu lämmittää
Mercedes-Benz on kiinnittänyt eCitarossa erityistä huomiota jäähdytykseen ja lämmitykseen. Kun ulkoilman lämpötila laskee –10 asteeseen ja matkustamoa on lämmitettävä, kaupunkilinja-auton energiankulutus kaksinkertaistuu.
Tämä on huomioitu auton suunnittelussa niin, että perinteiseen Citaroon verrattuna eCitaro käyttää lämmitykseen, tuuletukseen ja viilennykseen noin 40 prosenttia vähemmän energiaa. Matkustamon lämmityksestä vastaa energiatehokas lämpöpumppu. Kylmänä vuodenaikana myös matkustamon katon ilmastointijärjestelmää voidaan käyttää lämpöpumpun tapaan.
Uuden eCitaron akkujen optimoitu jäähdytys takaa sen, että niiden latauskapasiteetti, käyttöikä ja suorituskyky säilyvät muuttumattomina mahdollisimman pitkään. Matkustamo voidaan esilämmittää tai jäähdyttää haluttuun käyttölämpötilaan jo silloin, kun akkuja ladataan. Tämä lisää matkustusmukavuutta ja pidentää auton käyttöaikaa ennen uutta latausta.
Mercedes-Benz eCitaro
Pituus/leveys/korkeus: 12135/2550/3400 mm
Akseliväli: 5900 mm
Akut: Litiumioni, 10 moduulia, yhteisteho 243 kWh
Moottori; Synkronoimattomat moottorit pyöränavoissa
Teho maks: 2 x 125 kW (170 hv)
Vääntö maks: 2 x 485 Nm
Etuakseli: ZF RL 82 EC, erillisjousitus
Ajoakseli: ZF AVE 130
Henkilöauto suistui ulos ajoradalta ja törmäsi aitaan Kirkkonummella noin kello kahden aikaan keskiviikon ja torstain välisenä yönä.
Törmäyksestä hätäkeskukseen soittanut ilmoittaja kertoi heränneensä kolaukseen ja menneensä katsomaan ikkunasta tapahtumia.
Tuolloin hän oli havainnut matkustajan päässeen ulos autosta. Kuljettaja oli törmäyksen jälkeen tajuton, mutta hän tokeni hieman pelastushenkilöstön saapuessa paikalle.
Poliisin tiedotteen mukaan Kirkkonummen keskustan suunnasta kohti Masalaa matkalla ollut auto oli suistunut ajoradan oikealle puolelle vasemmalle kääntyvässä mutkassa.
– Auto oli törmännyt kestopuulauta-aitaan, jossa oli betonivalettuja pilareita. Ajoneuvo vaurioitui kauttaaltaan keulasta. Aitalautoja oli myös tullut tuulilasista läpi, kertoo tutkinnanjohtaja, ylikonstaapeli JukkaKoivunen.
Matkustajan mukaan molemmat miehistä olivat nauttineet alkoholia illan ja yön aikana.
Molemmat auton kyydissä olleet miehet toimitettiin sairaalaan.
Opel uudistaa mallistonsa Suomessa ja tuo suosituimpien malliensa vakiovarusteluun uusia ominaisuuksia.
Opel Astra- ja Insignia -mallistossa perusmalli on nyt Comfort, johon kuuluu jo vakiona IntelliLink –tietoviihdejärjestelmä seitsemäntuumaisella kosketusnäytöllä ja Apple CarPlay- ja Android Auto –liitettävyydellä, pysäköintitutka edessä ja takana, automaatti-ilmastointi, nahkaverhoiltu ja lämmitettävä ohjauspyörä.
Seuraava varustetaso on Innovation Plus, joka sisältää vakiona muun muassa sekä Astran että Insignian segmentissä ainutlaatuisen edistykselliset Led Matrix –ajovalot.
Astra Innovation Plus -varustetasoon kuuluvat myös navigointijärjestelmä 8-tuumaisella kosketusnäytöllä, peruutuskamera, kaistavahti, automaattinen hätäjarrutus alhaisissa nopeuksissa, liikennemerkkien tunnistus ja urheiluistuimet edessä.
Insignia Innovation Plus -varustelu sisältää näiden lisäksi vielä muun muassa tuullasinäytön, kaistallapitoavustimen ja 8-tuumaisen digitaalisen mittaristonäytön.
Sekä Astra- että Insignia -malliston lippulaivamalli on nyt Executive. Siihen kuuluu vakiona Innovation Plus –varustelun lisäksi korkealaatuinen nahkaverhoilu, sähkösäätöinen kuljettajan istuin muistilla ja hierontatoiminnolla, ilmastoidut ja lämmitettävät etuistuimet sekä lämmitettävät takaistuimet.
Insignia Executiveen kuuluu lisäksi 360 asteen näkymän tarjoava peruutuskamera, kaksiväriset 18 tuuman kevytmetallivanteet ja urheilullista ilmettä korostava OPC-korisarja.
Koko Opel-malliston takuu nyt kolme vuotta
Opel pidentää samalla henkilöautomalliston takuun kahdesta vuodesta kolmeen. Kilometrirajoituksena uudessa kolmen vuoden takuussa on 90 000 km. Paljon ajaville tarjolla on myös mahdollisuus valita kahden vuoden takuu ilman kilometrirajoitusta.
DS 7 Crossback E-Tense 4×4 on ensimmäinen SUV-malli, joka tarjoaa 300 hevosvoimaa, nelivedon, 58 kilometrin toimintasäteen täyssähköllä ajettaessa, 31 gramman CO2 -päästöarvon kilometriä kohden sekä 1,4 litran keskimääräisen polttoaineen kulutuksen 100 kilometrillä uudella WLTP-tavalla mitattuna.
DS 7 Crossback E-Tense 4×4 :n kolme moottoria tuottaa yhteensä 300 hevosvoimaa: 200 hevosvoiman PureTech –bensiinimoottori saa seurakseen kaksi 109 hevosvoiman sähkömoottoria, jotka on sijoitettu toinen auton etu- ja toinen taka-akselille.
Kuva: DS
Ne yhdistetään 8-vaihteiseen automaattivaihteistoon ja lopputuloksena saadaan 300 hevosvoimaa sekä 450Nm vääntö.
Voimansiirto tapahtuu nelivetona. Auto kiihtyy 0 – 100 km/h 6,6 sekunnissa ja nollasta tuhanteen metriin 27 sekunnissa.
Kuljettajalle auto tarjoaa erilaisia ajotapoja, jotta tämä voi ottaa täyden nautinnon auton tuottamasta väännöstä tai hyödyntää auton 13,2 kWh akustoa ja ajaa puhtaalla ”nolla”-päästöisellä Electric –ajotavalla vain sähkömoottoria käyttäen jopa 58 kilometrin matkan.
Sähköllä ajettaessa DS 7 Crossback E-Tense 4×4 saavuttaa 135 km/h –nopeuden.
Ladattavan hybridi DS 7 Crossback E-Tense 4×4 :n latausaika nollasta sataan prosenttiin 32A latausasemaa käytettäessä on tunti ja 45 minuuttia.
Akku latautuu myös ajon aikana.
Kuva: DS
Moottoreiden ja akun sijoittelun ansiosta DS 7 Crossback E-Tense 4×4 tarjoaa täysin identtiset sisätilat muihin malliston versioihin verrattuna ja tilavuudesta ei ole jouduttu luopumaan.
DS:n teknologia ei koske vain eri ajovaihtoehtoja. DS 7 Crossback E-Tense 4×4 tarjoaa myös 2-tason autonomisen ajamisen DS Connected Pilotilla, kameran avulla tienpinnan muutoksia tarkkailevan DS Active Scan –jousituksen, pysäköintiavustimen sekä DS Safety –turvallisuuselementit.
DS 7 Crossback E-Tense 4×4 on jo ennakkomyynnissä Suomessa ja sen kokonaishinnat alkavat 59 014 eurosta. Toimitukset alkavat syksyllä 2019.
Neljä vuotta uuden sukupolven julkistuksen jälkeen Audi uudistaa A4-mallinsa.
Auton ulkonäkö on saanut Audin uuden muotoilukielen piirteet ja iso MMI-kosketusnäyttö tarjoaa toimintoja, jotka ovat tuttuja älypuhelimista.
Useat malliston moottorivaihtoehdoista on varustettu MHEV-kevythybridijärjestelmällä, joka parantaa taloudellisuutta ja mukavuutta.
Tämä koskee myös Audi S4 TDI:tä, jonka konepellin alla on ensimmäistä kertaa V6 TDI-dieselmoottori, 48-voltin pääsähköjärjestelmä ja sähköinen turboahdin, jonka ansiosta tehokas kiihdytys on heti aistittavissa. Tämä voiman, väännön ja suorituskyvyn yhdistelmä on ainutlaatuinen segmentissään.
Audi A4 Sedan. Kuva: Audi.
Urheilullinen ulkonäkö
Etusäleikkö on entistä leveämpi ja matalampi. Kylkilinjaa määrittävät selvästi erottuvat lokasuojan kaaret ja alemmas laskettu hartialinja.
Audi A4:n varustetasot uusiutuvat: Suomessa valittavaksi tulee Business-, Business Advanced- tai Business S line -varustelutaso.
Asiakkaat voivat nyt valita 12 ulkoväristä. S-malleilla ja A4 allroad quattrolla on omat itsenäiset ulkonäkönsä.
Auton sisällä iso hieman kuljettajaan päin kallistettu uusi MMI-kosketusnäyttöjärjestelmä sijaitsee keskeisellä paikalla keskikonsolin yläpuolella, tarjoten ensiluokkaisen digitaalisen kokemuksen ja käytettävyyden.
Uudistuneet design ja S line -varustepaketit tarjoavat sisätiloihin paljon värejä ja eri materiaaleja, ja nyt niitä voi myös vapaasti yhdistellä keskenään.
Liitettävyyspalvelut
Uusi MMI-kosketusnäyttöjärjestelmä tarjoaa samankaltaista käyttäjäkokemusta kuin älypuhelimetkin.
MMI-kosketusnäyttö korvaa perinteiset kierto- ja painopainikkeet keskikonsolissa, lukuun ottamatta ilmastoinnin säätimiä ja painikelistaa.
Näyttö on vakiona 8,8 tuumaa ja lisävarusteena se on saatavilla 10,1 tuumaisena. MMI-hakutoiminto perustuu vapaaseen tekstiin ja sen painikevaste on nopea. Myös ääniohjaus on uudistunut.
Audi A4:n navigointi on nyt entistä monipuolisempaa ja käyttäjäystävällisempää.
Audi connect ja Audi connect plus -paketit tarjoavat online-palveluja, kuten Car-to-X-palvelun, joka käyttää hyväkseen parviälyä.
Näiden lisäpalvelujen avulla Audi A4 tunnistaa liikennemerkit ja kertoo uhkaavasta vaaratilanteesta, se auttaa myös parkkipaikan löytymisessä ja uutena ominaisuutena antaa tietoa vaihtuvista liikennevaloista.
Kun auto on liitettynä kaupunkien infrastruktuuriin, se saa ajankohtaista tietoa liikennevaloja ohjaavalta keskustietokoneelta palvelimen kautta, jolloin kuljettaja voi sopeuttaa auton nopeuden saavuttaakseen liikennevalot silloin kun se on vihreä.
Lisäksi järjestelmä tukee ennakoivaa ajotyyliä, taloudellista ajotapaa sekä soljuvaa liikennevirtaa. Tämä toiminto on osa lisävarusteena saatavaa Audi connect –palvelua, joka tulee tarjolle valikoiduissa Euroopan kaupungeissa.
Audi connect Safety & Service -järjestelmä on Audi A4:ssä vakiovaruste: maksuton myAudi-sovellus liittää asiakkaan älypuhelimen saumattomasti osaksi autoa.
Lisävarusteena saatavalla Audi connect key -älypuhelinavain toiminnolla voit sulkea ja avata auton ovet sekä myös käynnistää moottorin käyttämällä yhteensopivaa Android-älypuhelinta.
Audi A4:n uudessa MMI-järjestelmässä on lisäksi uusi tehokkaampi kolmannen sukupolven MIB 3 -ohjausyksikkö.
Vakiovarusteisen, osittain analogisen, mittariston lisäksi lisävarusteena on valittavissa täysin digitaalinen Audi virtual cockpit plus -mittaristo.
Myös tuulilasinäyttö on saatavilla lisävarusteena.
Saatavilla on myös laaja valikoima kuljettajaa avustavia järjestelmiä. Nämä lisävarustepaketit kulkevat nimillä ”Tour”, ”City” ja ”Parking”.
Esimerkiksi ”Tour”-paketissa on mukana adaptiivinen vakionopeudensäädin Stop&Go-toiminnolla. Yhdessä ennakoivan taloudellisuusavustimen kanssa se jarruttaa ja kiihdyttää autoa ennakoivasti, jopa silloin, kun edellä ajavaa autoa ei ole. Näin toimiakseen auto analysoi tietoa Car-to-X-viesteistä, navigaatiojärjestelmästä ja liikennemerkeistä.
Moottorivalikoima
Suomessa ennakkomyynnin alkaessa Audi A4 tulee saataville kuudella eri turboahdetulla moottorilla, teholuokissa 110 kW (150 hv) – 255 kW (347 hv), Audi A4 35 TFSI:stä aina Audi S4 TDI:hin. Kaikki moottorit täyttävät Euro 6d-TEMP päästöstandardit.
Lanseerauksen yhteydessä kolme moottorivaihtoehtoa on varustettu 12-voltin MHEV-kevythybridijärjestelmällä, joka vähentää polttoaineenkulutusta ja lisää ajomukavuutta. Jokapäiväisessä käytössä kevythybridijärjestelmä vähentää polttoaineen kulutusta jopa 0,3 litraa 100 kilometrillä.
Voimansiirtoon on tarjolla manuaalivaihteisto, seitsemänvaihteinen S tronic -automaattivaihteisto tai kahdeksanvaihteinen tiptronic -automaattivaihteisto, etuveto tai quattro-neliveto.
Audi A4 -malleissa on vakiovarusteena automaattivaihteisto, paitsi 35 TFSI -moottorivaihtoehdossa, joka tulee saataville myös manuaalivaihteistolla.
Urheilullisesti mukautettu alusta sopii Audi A4:n luonteeseen. Vakioalustan ja urheilullisen alustan lisäksi tarjolla on myös kaksi mukautuvaa alustavaihtoehtoa – sähköisesti säädettävä iskunvaimennus, joka on 10 mm vakioalustaa matalampi, sekä urheilullisempi alusta, joka on 23 mm vakioalustaa matalampi.
Kuljettaja voi myös valita eri ajoprofiilien välillä käyttämällä tuttua Audi drive select -järjestelmää ja siten vaikuttaa ajoasetuksiin, alustaan ja ohjaukseen.
Audi S4 TDI
Molemmat S-mallit – Audi S4 TDI sekä Audi S4 TDI Avant – on varustettu V6-dieselmoottorilla. Tämä 3,0 TDI-dieselmoottori yhdistää suuren väännön, tasaisen ajomukavuuden ja pitkän toimintamatkan.
Dieselmoottori tarjoaa 255 kW:n (347 hv) tehon ja 700 Nm:n maksimiväännön. Audi S4 TDI Sedan kiihtyy 0–100 km/h 4,8 sekunnissa ja sen sähköisesti rajoitettu maksiminopeus on 250 km/h. Tämä yhdistelmä voimaa, vääntöä ja suorituskykyä tekee Audi S4 TDI:stä ainutlaatuisen segmentissään.
Sähköinen turboahdin tuottaa maksimaalista suorituskykyä ja saumatonta voimaa kiihdytettäessä. Se eliminoi ns. turbon viiveen, antaen välittömän kaasun vasteen kaikissa ajotilanteissa.
Sähköisen turboahtimen voimanlähde on 48-voltin pääsähköjärjestelmä, joka on myös osa MHEV-kevythybridijärjestelmää. Tämä tarjoaa enemmän suorituskykypotentiaalia kuin 12-voltin MHEV-kevythybridijärjestelmä, jota käytetään muissa A4-malleissa.
Tehokasta 48-voltin järjestelmää käytetään nyt ensimmäistä kertaa Audi S4 TDI:n kevythybridijärjestelmän ytimenä, jolloin maksimaalinen jarrutusenergian talteenotto on jopa 8 kW.
Kompakti, ilmajäähdytteinen litiumioniakku on kapasiteetiltaan 0,5 kWh, ja se sijaitsee tavaratilan lattian alla. Audi S4 TDI:n MHEV-kevythybridijärjestelmä vähentää polttoaineen kulutusta jopa 0,4 litraa 100 kilometrillä.
Kahdeksanvaihteinen tiptronic-automaattivaihteisto ja quattro-neliveto täydentävät Audi S4 TDI:n urheilullisen suorituskyvyn.
Saatavilla on myös aktiivinen takatasauspyörästön lukitusjärjestelmä, jonka avulla voimaa voidaan jakaa erityisesti pyörälle, joka on ulkokaarteen puolella. S sport -jousitus on vakiovaruste, ja lisävarusteena on saatavilla myös S sport -jousitus sähköisesti säädettävällä iskunvaimennuksella.
Audi A4 allroad quattro. Kuva: Audi.
Audi A4 allroad quattro
Audi A4 allroad quattro -mallissa on quattro-neliveto ja 35 mm korkeampi maavaran. Lisävarusteena saatavilla on erityinen allroad-jousitus sähköisesti säädettävällä iskunvaimennuksella, joka lisää entisestään auton ajomukavuutta, hallintaa ja dynamiikkaa.
Eroja Audi A4 Avantiin on mm. single frame -jäähdyttimensäleikkö, alustan suoja ja lokasuojien suojat sekä 12 mm suuremmat pyörät ja leveämpi raideväli (6 mm edessä ja jopa 11 mm takana).
Audi A4 allroad quattro tulee saataville kolmella moottorivaihtoehdolla – yksi bensiinimoottori ja kaksi dieselmoottoria.
Automaattivaihteisto on vakiovaruste kaikissa versioissa. Kuten Audi A4 Avantissa tavaratila on 495 litraa ja takaistuimet alas taitettuna se kasvaa 1 495 litraan. Takaluukku ja tavaratilan suoja toimivat sähköisesti.
Audi drive select -ajotilan profiileihin tulee lisää erityinen offroad-tila.
Uudistuneiden Audi A4 ja S4 -mallien lanseeraus on Suomessa syksyllä 2019. Hintoja ei ole vielä vahvistettu.
Jesse Kallio ajoi toiseksi. Kuva: Jakub Nitka / OMSE.
Suomalaiset JesseKallio ja Sami-Matti Trogen onnistuivat hyvin viikonlopun Belgian rallicrossin RX2-sarjan kisassa.
Kallio ajoi toiseksi ja Trogen jäi rengasrikon myötä neljänneksi.
Rallicrossin MM-sarjan yhteydessä ajettavan RX2-luokan kauden toinen osakilpailu ajettiin viime viikonloppuna Span legendaarisella radalla Belgiassa. Ruotsalaisen Olsbergs MSE -tallin väreissä kilpailevan Kallion uran toinen kilpailuviikonloppu tässä luokassa hipoi täydellisyyttä.
Kallio oli avannut kautensa hänelle uudessa luokassa ja uudessa tallissa kolmossijalla kaksi viikkoa sitten Espanjan Barcelonassa, eikä vauhti hidastunut kauden toisessa osakilpailussakaan, kun karavaani taisteli pisteistä viime viikonloppuna Span radalla Belgiassa.
Kallio kirjautti alkueristä korkeimmat pisteet, voitti oman semifinaalilähtönsä ja oli finaalissa niukasti toinen.
Ruotsin OliverEriksson on nyt voittanut kauden molemmat finaalit ja Kallion saldo puolestaan on toinen ja kolmas sija.
RX2-luokan pisteissä Erikssonin johto Kallioon nähden on yhdeksän pistettä ja siinä missä Eriksson lähti kauteen suurimpana mestarisuosikkina, on tulokaskauttaan ajava Kallio noussut heti kuin varkain aivan kuumimman kärjen tuntumaan.
Kallio ei kuitenkaan halua puhua mestaruustaistelusta, vaan keskittyy tekemään parhaansa jokaisessa kilpailussa.
SET Promotionin RX2-tiimin Trogen sai finaalissa hyvän lähdön ja siirtyi neljänneksi aivan kolmantena ajaneen kannoille.
Taistelu kolmannesta sijasta päättyi kuitenkin viimeisellä kierroksella rengasrikkoon. Tästä huolimatta Trogen sai pidettyä hyvän vauhdin ja neljännen sijansa aina maaliin saakka, nostaen hänet sarjan kokonaispisteissä neljänneksi.
Seuraava RX2-sarjan kilpailu käydään Englannin Silverstonessa 25.-26.5.
Span finaalin tulokset
1) Oliver Eriksson (SWE) 3.36,590
2) Jesse Kallio 3.36,989
3) Ben-Philip Gundersen (NOR) 3.40,007
4) Sami-Matti Trogen 3.42,805
5) Fraser McConnell (JAM) 3.42,868
6) William Nilsson (SWE) 3.43,385
25.05.-26.05. Silverstone, Englanti
15.06.-16.06. Hell, Norja
06.07.-07.07. Höljes, Ruotsi
31.08.-01.09. Loheac, Ranska
09.11.-10.11. Kapkaupunki, Etelä-Afrikka
Kevätauringon lämmittäessä niin ilmaa kuin teitäkin, alkaa monen moottoripyöräomistajan tehdä mieli ajelulle.
Kun pyörän kaivaa naftaliinista, on tärkeää päivittää muun muassa vakuutukset, pyörän kunto, varusteiden riittävyys ja omat ajotaidot.
Liikenneturvan tilastojen mukaan Suomen moottoripyöräkanta on kasvanut tasaisesti vuodesta 1970. Ensimmäiset kaksi vuosikymmentä kasvu oli maltillista, mutta 90-luvun puolivälin jälkeen kasvu on ollut voimakasta.
Vuoden 2010-2015 taantuman jälkeen moottoripyöräkauppa on osoittanut elpymisen merkkejä kuluttajien ostovoiman parantumisen myötä.
Myös alhaiset korot vaikuttavat pyörien ostomääriin. Silti vuoden 2019 alussa rekisterissä olevista noin 274 000 moottoripyörästä moni on vanhoja.
LähiTapiolan asiantuntija, itsekin moottoripyöräilyä harrastava Matti Arvo kehottaa huomioimaan seuraavat asiat, kun moottoripyörä otetaan talven jälkeen käyttöön:
1. Liikennekäyttöönotto ja vakuuttaminen
Mikäli olet poistanut pyörän talven ajaksi liikennekäytöstä tai rekisteristä, on liikennekäyttöönotto ja pakollinen liikennevakuutus hoidettava kuntoon ennen pyörän käyttöönottoa. Liikennevakuutus tarvitaan kaikille liikenteessä käytettäville ajoneuvoille.
Liikennevakuutus korvaa ajoneuvon liikenteeseen käyttämisestä aiheutuneita henkilövahinkoja ja ulkopuoliselle aiheutuneita omaisuusvahinkoja. Se on voimassa Suomen lisäksi muissa ETA-maissa ja ETA:n ulkopuolisissa Vihreän kortin sopimusmaissa.
Vapaaehtoinen kaskovakuutus puolestaan korvaa omalle moottoripyörälle aiheutuneet vahingot, kuten kolari- tai varkausvahinkoja.
2. Moottoripyörän kunto (syys-/keväthuolto)
Tarkista moottoripyöräsi renkaiden kulutuspinta, ilmanpaineet ja ikä. Renkaan ikä vaikuttaa renkaan kovuuteen ja sitä kautta pitoon.
Katso, että valot ja vilkut toimivat.
Tarkista jarrujen (etu- ja taka-) nestetasot sekä kitkapinnat
Varmista, että pyörässä on riittävästi ja käyttökelpoista poltto- ja voiteluainetta sekä jäähdytinnestettä.
Varmista jäähdytysjärjestelmän toimivuus.
Tarkista ketjun kunto ja kireys. Ketjun katkeaminen aiheuttaa usein hallinnan menetyksen. Tällöin vaarana on henkilö- ja omaisuusvahinkoja.
Varmista hallintalaitteiden kiinnitykset ja toimivuus.
Tarkista jousituksen kunto ja toimivuus.
Varmista lopuksi koko pyörän yleiskuntojaliikennekelpoisuus.
3. Muista kuljettajan (ja matkustajan) asianmukaiset ajovarusteet ja suojaimet
Sopiva ajopuku, jossa hyvä liikkuvuus ja riittävä suojaavuus.
Sopivat ajokäsineet, joissa hyvä liikkuvuus ja riittävä suojaavuus.
Kunnolliset ajokengät, joiden sopivuus ja suojaavuus vastaavasti, kuin edellä.
Kypärän visiirin kunto, kypärän sopivuus, kypärän muu kunto suojaavuus huomioiden.
Tarvittaessa lisäsuojat ajopuvun suojien lisäksi (esimerkiksi selkäpanssari, polvisuojat jne.)
Näkyvyys liikenteessä esim. moottoripyöräilyyn soveltuva huomioliivi
4. Kuljettajan ajokunto, ajotuntuma ja huomiokyky
Totuttele itsesi pyörän hallintaan ja hallintalaitteisiin varsinkin uuden pyörän yhteydessä, mutta myös kun viime ajosta on aikaa.
Huomioi muiden liikenteessä olevien ajoneuvojen ja henkilöiden olemassaolo. Vaikka itse olet tottunut kuljettaja, eivät kaikki muut välttämättä huomioi liikenteessä olevaa motoristia.
– Moottoripyöräillessä on niin kauden alussa kuin koko kauden aikana kiinnitettävä erityistä huomiota olosuhteisiin, kuten teiden kuntoon (etenkin pintavauriot kuten routavauriot ja urat) sekä jäljelle jääneeseen hiekoitushiekkaan erityisesti risteysalueilla ja kiertoliittymissä, Arvo sanoo.
– Ajoradalle tulevat eläimet ovat motoristille vieläkin suurempi vaaran aiheuttaja kuin autoilijoille, joten ajettaessa on hyvä tarkkailla muun liikenteen lisäksi ajoradan ympäristöä. Yleisesti liikennekäyttäytymisessä on tärkeä säilyttää niin maltti kuin turvavälikin. Tilannenopeudet on syytä säilyttää maltillisina niin moottoripyörällä kuin autollakin liikkuessa.
Liikenne on kiistatta yksi merkittävä päästölähde, mutta Euroopan liikenteen hiilidioksidipäästöt asettuvat mielenkiintoiseen haarukkaan, kun verrataan ne koko maailman hiilidioksidipäästöihin.
Autoalan alihankkijoiden Euroopan järjestön CLEPAn puheenjohtaja Roberto Vavassori on kertonut Financial Times -lehden seminaarissa, että kaikkien Euroopan autojen vaihtuminen sähköautoiksi ei vähennä maailmanlaajuisesti CO2-päästöjä kuin 0,4 prosenttia.
Autoexpress-lehden jutun mukaan Euroopassa on melkein 300 miljoonaa autoa, joista noin 800 000 on täysin sähköisiä.
Vavassorin mukaan autojen sähköistyminen ei tule vaikuttamaan päästöjen vähentymiseen oletetusti.
Vavassorin mukaan Euroopassa syntyy vain kymmenen prosenttia maailman CO2-päästöistä. Kiinan, Yhdysvaltojen ja Intian osuus on yhteensä 66 prosenttia.
– Euroopan henkilöautokannan vaihtuminen sähköautoiksi Euroopassa vähentäisi päästöjä maailmanlaajuisesti 0,7 prosenttia, mutta koska osa sähköstä tuotetaan fossiilisilla polttoaineilla, osuus putoaa 0,4 prosenttiin, Vavassori toteaa Autoexpressin jutussa.
Tästä näkee suomalaisten kiinnostus vaihtoehtoisiin polttoaineisiin. Kuva: Autoala.
Saako ajokilometrejä seurata verotuksen tarpeisiin? Ajetaanko tulevaisuudessa yhteiskäyttöautolla? Millä perusteella auto valikoituu kulkutavaksi? Kuljetaanko tulevaisuudessa sähköllä vai dieselillä? Kiinnostaisiko itsestään ajava auto? Autoala selvitti keväällä toteutetulla laajalla tutkimuksella suomalaisten näkemyksiä autoilusta.
Uudet käyttövoimat kiinnostavat erityisesti kaupungissa asuvia ja vähän ajavia
Sähköauto kiinnostaa eniten suurissa kaupungeissa asuvia sekä autottomia kotitalouksia. Sähköautot kiinnostavat erityisesti niitä vastaajia, joilla ilmastonmuutos ja ilman laatuun liittyvät kysymykset vaikuttivat myös liikkumisen valintoihin – esimerkiksi siihen, millä kulkutavalla matkat tehdään.
Sähköautojen hankinnan esteenä on hinnan lisäksi yleisimmin epävarmuus latausmahdollisuuksista.
Koska sähköautoja ladataan enimmäkseen kotona, sähköautojen yleistymisen kannalta olisikin tärkeää varmistaa, että latausverkosto laajenisi erityisesti taloyhtiöissä.
Nykyisin vain harva kerros- ja rivitalossa asuva voi luottaa latauspaikan saatavuuteen kotona. Latauspaikkojen rakentamisen tuki on tärkeä kannuste taloyhtiöille latauspaikkojen toteutukseen. Uudiskohteissa olisi olennaisen tärkeää varautua latauspaikkojen toteuttamiseen jo rakennusvaiheessa.
Kaasuautoilla hankinnan esteenä ovat epävarmuus jakeluverkoston kattavuudesta ja käyttökustannuksista. Suurin osa kaasuautoista on kuitenkin kaksikäyttöisiä, joten jakeluasemaverkoston kattavuus ei ole yhtä kriittinen tekijä kuin sähköautojen latausverkosto.
Diesel on edelleen paljon ajavien suosiossa
Dieselauto on suosittu vaihtoehto, jos kilometrejä kertyy paljon. Yli 20 000 kilometriä vuodessa ajavista noin kaksi kolmasosaa arvioi dieselin hyväksi vaihtoehdoksi.
– Käyttövoimaveron takia diesel on taloudellisesti kannattava vasta kun vuosittaisten ajokilometrien määrä kipuaa yli 20 000:een. Syynä olla valitsematta dieselautoa ei ole niinkään huoli ympäristöstä, vaan pieni ajokilometrien määrä, toteaa Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Pekka Rissa.
Ajokilometrien seurannan kannattajia jo enemmän kuin vastustajia
Noin puolet suomalaisista suhtautuisi myönteisesti kilometrien seurantaan verotusta ja vakuutusta varten. Vain reilu kolmannes vastaajista ei todennäköisesti antaisi lupaa ajokilometriensä seurantaan. Myönteisimmin suhtautuvat vähän ajavat.
– Paikannusperusteinen verotus voisi korvata nykyisiä liikenteen veroja, kuten autoveron ja ajoneuvoveron, periaatteella ”jos ajat, niin maksat”. Näin verotuksen rakennetta voitaisiin uudistaa lisäämättä liikenteeltä kerättyä verotaakkaa, sanoo toimitusjohtaja TeroKallio Autotuojat ja -teollisuus ry:stä.
Uusi turvatekniikka kiinnostaa – itseajava auto ei
EU:n uusi turvallisuusasetus tuo uutta tekniikkaa kaikkiin uusiin autoihin lähivuosien kuluessa. Muun muassa kaista-avustin ja automaattinen hätäjarrutus kuuluvat pian pakollisten varusteiden joukkoon.
Tutkimuksen mukaan suomalaiset suhtautuvat myönteisesti uusiin aktiivisiin turvavarusteisiin. Aktiiviset ja hätätilanteessa ajamiseen puuttuvat varusteet saavat laajan hyväksynnän kaikissa ikäryhmissä. Sen sijaan autonomiseen eli ilman kuljettajaa liikkuvaan autoon suomalaiset suhtautuvat varauksellisesti.
Uudet liikkumisen palvelut kiinnostavat vielä pientä joukkoa
Uudet liikkumisen palvelut ja yhteiskäyttöiset autot täydentävät perinteisiä kulkutapoja ja laventavat auton omistamisen muotoja – tutkimustulosten mukaan niistä on vielä harvoin omistusauton korvaajaksi.
Uusiin liikennepalveluihin ja yhteiskäyttöisiin autoihin suhtaudutaan myönteisimmin suurimmilla kaupunkiseuduilla.
Autoilu valikoituu kulkutavaksi nopeutensa takia
Ylivoimaisesti tärkein kulkutavan valintaan vaikuttava tekijä on matka-aika ja toiseksi tärkein kustannukset – erityisesti työikäisillä matka-aika on ylivoimaisesti tärkein tekijä liikkumisen valinnoissa.
Myös arkiliikunta ja terveysvaikutukset vaikuttavat liikkumisen valintoihin.
Ilmastonmuutokseen vaikuttaminen ja ilman laadun parantaminen vaikuttavat liikkumisen valintoihin yli puolella suomalaisista. Nämä vastaajat olivat myös kiinnostuneimpia sähkö- ja kaasuautoista sekä uusista liikkumisen palveluista.
*************
Autoalan Tiedotuskeskus keräsi maalis-huhtikuussa laajalla Suomalaisten autoilu 2019 -tutkimuksella aineistoa 15 vuotta täyttäneiden näkemyksistä autoilusta ja auton hankinnasta. Tutkimusaineistoa koottiin nettipaneelilla ja puhelinhaastatteluilla. Tutkimukseen osallistui yhteensä 4 411 vastaajaa. Tutkimusaineiston kokosi Autoalan Tiedotuskeskukselle Innolink Research Oy.