Koti Blogi Sivu 1499

Uuden Opel Insignian ennakkomyynti alkaa — halvin versio maksaa alle 32 500 €

Kuva: Opel.

Opelin lippulaiva uusi Insignia saapuu Suomeen vielä vuonna 2020, ja tuo tullessaan koko joukon merkittäviä uudistuksia.

Uusi Insignia saapuu Suomeen kolmella eri varustetasolla, joista jo edullisin Innovation Plus on huomattavan kattava; sisältäen muun muassa Full led -ajovalot, navigointijärjestelmän, digitaalisen mittariston, avaimettoman järjestelmän sekä ergonomiset AGR-urheiluistuimet edessä.

Maltilliseen lisähintaan saatavissa olevat Executive- ja Executive GS -varustetasot lisäävät vakiovarusteluun esimerkiksi nahkaistuimet hierontatoiminnolla, sähkösäädöillä, kahdella muistipaikalla sekä ilmastoinnilla.

Executive GS -Insigniassa on 20 tuuman erikoisvanteet, GS Line -ulkopaketti sekä Bose-äänentoistojärjestelmä.

Kuva: Opel.

Lisäksi saatavana on erikoismalli GSi, jossa on aina 230-hevosvoimainen turbomoottori nelivedolla ja automaatilla sekä huomattavan kattava varustelu 49 395 euron hintaan.

Suomen talvisia olosuhteita silmällä pitäen yksi uuden Insignian ominaisuuksista on nelivetojärjestelmä älykkäällä voimanjaolla.

Nelivetoinen automaatti on saatavissa Grand Sport -korimallina 39 390 eurolla.

Uuden Insignian Twinster-nelivedossa taka-akselin tasauspyörästö on korvattu kahdella monilevykytkimellä, joiden avulla voidaan kiihdyttää pyöriä yksitellen sekunnin murto-osassa. Kaarteessa ulommalle takapyörälle ohjataan enemmän vääntömomenttia, mikä samalla parantaa hallittavuutta.

Innovation Plus -varustetasoon valinnaisvarusteena sekä muissa malleissa vakiovarusteena tarjottavat mukautuvat IntelliLux LED Pixel -ajovalot sisältävät yhteensä 168 led-elementtiä. Valot antavat Opelin mukaan Insignian kuljettajalle optimaalisen näkyvyyden ilman häikäisyä vastaantulevalle tai edessä menevälle liikenteelle.

Ergonomiset sertifioidut AGR-istuimet monilla mukavuustoiminnoilla ovat saatavana erilaisilla kangas- ja nahkaverhoiluvaihtoehtoina. Innovation Plus -varustetasossa AGR-istuimet ovat vakiona kangasverhoillut; kaikissa muissa malleissa vakiona on nahkaverhoilu hierontatoiminnolla, sähkösäädöillä, kahdella muistipaikalla sekä ilmastoinnilla.

Kuva: Opel.

Tarjolla bensiini ja diesel

Uusi Insignia-sukupolvi on saanut myös uudet tehokkaat bensiini- ja dieselmoottorit. Uudet 8- ja 9-vaihteiset automaattivaihteistot vähentävät Opelin tiedotteen mukaan polttoaineenkulutusta.

Aktiivinen etumaskin sulkeutumistoiminto parantaa uuden Insignian aerodynamiikkaa, ilmanvastuskertoimen ollessa 0,25 Cd. WLTP-polttoaineenkulutus on edeltäjään verrattuna jopa 18 prosenttia pienempi.

Bensiinimallistossa saatavana on 2.0-litrainen 200 hevosvoiman turbomoottori peräti yhdeksänvaihteisella automaattivaihteistolla.

Saman moottorin tehokkaampi versio on käytössä GSi-erikoismallissa 230-hevosvoimaisena, aina nelivedon yhteydessä.

Dieselmoottoreita mallistossa on kaksi: 1.5-litrainen 120-hevosvoimainen ja 2.0-litrainen 175-hevosvoimainen.

Dieselmoottoreiden yhteydessä automaattivaihteisto on 8-vaihteinen. 175-hevosvoimainen diesel on saatavana myös nelivetoisena automaattina houkuttelevaan 39 390 euron hintaan.

Kuva: Opel.

Innovatiiviset järjestelmät kuljettajan apuna

Uuteen Insigniaan on saatavana kattava valikoima avustin- ja viihdejärjestelmiä. Koko mallistossa vakiona on muun muassa kaistallapitoavustin, automaattinen hätäjarrutus alhaisissa nopeuksissa, jalankulkijoiden tunnistus sekä pysäköintitutka eteen ja taakse.

Valinnaisvarusteena tarjottava teknologiapaketti täydentää varustelua mukautuvalla vakionopeudensäätimellä ja tuulilasinäytöllä; kuljettajan avustinpaketti puolestaan risteävän liikenteen varoittimella, katvealueen hälyttimellä sivupeileissä, digitaalisella peruutuskameralla sekä valinnaisena vielä edistyneellä pysäköintiavustimella.

Valinnaisvarusteena oleva risteävän takaliikenteen hälytys lisää turvallisuutta entisestään esimerkiksi pysäköintipaikalta peruutettaessa. Järjestelmä havaitsee tutka-antureilla esteitä, jotka ovat 90 astetta vasemmalle ja oikealle Insignian takana – jopa 20 metrin etäisyydellä. Näytön varoitukset ja äänimerkit varoittavat kuljettajaa.

Koko Insignia-mallistossa vakiona oleva Multimedia Navi Pro -järjestelmä tarjoaa Apple Car Play- ja Android Auto -toiminnot sekä huippuluokan navigointipalvelut.

Reaaliaikaisten liikennetietojen, online-karttapäivitysten ja ennustavan navigoinnin avulla ajomatkoista tulee rentouttavampia. Multimedia Navi Pro -järjestelmän tietoja välitetään kuljettajalle vakiona olevan digitaalisen mittariston 8 tuuman näytön sekä valinnaisvarusteena tarjottavan tuulilasinäytön kautta.

Uuden Insignian kokonaan automaattivaihteisen malliston hinnat alkaen 32 390 eurosta. Nelivetoautomaatit alkaen 39 390 €. Saatavana on heti sekä viisiovinen Grand Sport että huomattavan tilava Sports Tourer -farmari.

Opel Insignian hinnat

  • Insignia Grand Sport Innovation Plus 200 Turbo A 36 990 €
  • Insignia Grand Sport Innovation Plus 120 D Turbo A 32 390 €
  • Insignia Grand Sport Innovation Plus 175 D Turbo A AWD 39 390 €
  • Insignia Sports Tourer Innovation Plus 200 Turbo A 38 385 €
  • Insignia Sports Tourer Innovation Plus 120 D Turbo A 33 661 €
  • Insignia Sports Tourer Innovation Plus 175 D Turbo A AWD 40 738 €
  • Insignia Grand Sport GSi 230 Turbo A AWD 49 395 €
  • Insignia Sports Tourer GSi 230 Turbo A AWD 50 905 €

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

Lokakuussa tuleva uusi Kia Sorento on hinnoiteltu

Kuva: Kia.

Suomessa lokakuun alussa esiteltävän täysin uuden Kia Sorenton hinnat on julkaistu.

Alkaen mallina on etuvetoinen hybridiversio, joka on yksi auton uusista voimalinjoista.

Uusi Sorento on saatavana neljällä eri voimalinjalla, joista kolme on uusia. Nykyisen 2,2-litraisen dieselvoimalinjan (202 hv) rinnalla uusia ovat: 1,6-litrainen bensiinihybridi (230 hv) etu- ja nelivetoisena sekä myöhemmin esiteltävä 1,6-litrainen ladattava bensiinihybridi nelivedolla (265 hv).

Kia Sorento on saatavana neljällä eri varustetasolla: EX, Business, Business Premium ja Business Luxury. Jo EX-varustetaso on kattava käsittäen muun muassa seuraavat mukavuus- ja turvallisuusvarusteet: 12 tuuman digitaalimittaristo, 8 tuuman kosketusnäyttö, älykäs nopeusrajoitusavustin, mukautuva kaistallapitoavustin, led-ajovalot sekä elektroninen vaihteenvalitsin.

Business Luxury -tasoon kuuluvat näiden lisäksi etäpysäköintiavustin (dieselissä), tuulilasinäyttö, kuolleenkulman monitori, 360 kamerajärjestelmä, risteävän liikenteen varoitin ja aktiivinen avustin, Bose-äänentoistojärjestelmä sekä kuorman tasaava takajousitus.

Kuva:

Neljännen sukupolven Sorento on ensimmäinen Kia, joka perustuu merkin uuden sukupolven SUV-alustalle. Kaikki Sorenton voimalinjat ovat saatavana 5- tai 7-paikkaisina.

Uusi Sorento on aina automaattivaihteinen. Mallisto laajenee ensi vuoden alussa esiteltävällä ladattavalla hybridillä, jonka hinnat julkistetaan lähempänä lanseerausta.

Neljännen sukupolven Sorenton hinnat alkavat 48 390 eurosta.

Uusi Kia Sorento esitellään Suomessa 2.-10. lokakuuta.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

BMW:n Competition-malleissa ensimmäistä kertaa myös neliveto-optio

Kuva: BMW.

BMW tuo 35 vuotta sitten ensimmäistä kertaa esiteltyyn keskiluokan Premium-urheiluautojen mallistoon nyt uusimman sukupolven M3 Sedan-, M3 Competition Sedan-, M4 Coupé- ja M4 Competition Coupé -mallit.

Uutuusmallit tulevat myyntiin loppuvuodesta 2020 ja M Competition -mallien xDrive-nelivetoversiot kesällä 2021.

Viisipaikkaisen Sedanin ja nelipaikkaisen Coupén voimanlähteenä on BMW M TwinPower Turbo -teknologiaa käyttävä kuusisylinterinen moottori (353 kW/480 hv). M3 ja M4 -malleissa on kuusivaihteinen käsivaihteisto.

Competition-mallissa tehoa on korotettu 375 kW:iin/510 hv:aan ja veto siirtyy takapyörille Drivelogic-järjestelmää käyttävällä 8-vaihteisella M Steptronic -automaattivaihteistolla.

Nelivetoisissa xDrive-malleissa voi käyttää 4WD- ja 4WD Sport -ajotiloja, joista jälkimmäinen ohjaa enemmän vääntöä takapyörille.

M3 Sedanin ja M4 Coupén maksimivääntö 550 Nm on käytettävissä laajalla kierrosalueella, 2650–6130 kierroksella minuutissa.

Competition-mallien 650 Nm:n maksimiväännön kierrosalue on myös laaja eli 2750–5500 kierrosta minuutissa.

BMW M3 Sedan ja BMW M4 Coupé kiihtyvät nollasta sataan kilometriin tunnissa 4,2 sekunnissa ja Competition-mallit 3,9 sekunnissa.

Uutuusmallien kehitysharppaukset edeltäjiinsä verrattuna ovat syntyneet kehitysprosessissa, jota on tehty osittain samaan aikaan BMW M4 GT3 -kilpa-auton testauksen kanssa. Sarjan autoja yhdistää suorituskyky, muotoilu sekä uusi M-sarjan oma hallinta/käyttöjärjestelmä, jolla autoa voi säätää sopivaksi matka-ajoon maanteillä tai dynaamiseen ajoon suljetuilla tiealueilla.

Autoihin saa lisävarusteena täysin uuden M Drive Professional -ajotilan, joka on tarkoitettu erityisesti kilparadalle. Siihen kuuluu kymmenportaisesti säädettävä M Traction Control -luistonesto, M Drift Analyzer ajamisen analysointiin sekä M Laptimer ajanottoon.

Auton muotoilussa keskeisiä piirteitä ovat kehyksetön M-versio munuaisen muotoinen jäähdyttimen säleikkö ja sen vaakasuuntaiset rivat, näyttävät pyöräkotelot ja niiden M-ilmanottoaukot sekä levitetyt kynnykset, johon auton helmat yhdistyvät.

Autojen kevyestä ja lujasta hiilikuituvahvisteisesta muovista (CFRP) valmistettu katto, takaspoileri ja kahdet tuplapakoputket ovat M-sarjan vakiovarusteita.

Auton vakiovarusteluun kuuluvat adaptiiviset led-ajovalot, ja lisävarusteena autoon on saatavilla tehokkaat BMW Laserlight -ajovalot.

BMW M3 Sedanin ja M4 Coupén mallien yhdistetty kulutus on 10,8 l/100 km* ja yhdistetyt CO2-päästöt 248 g/km*. Competition-mallien yhdistetty kulutus on 10,2 l/100 km* ja yhdistetyt CO2-päästöt 234 g/km*.

Uuden M3-sarjan autoverollinen alkaen-hinta on 130 631 euroa.

*Päästö- ja kulutuslukemat sekä toimintamatka on laskettu uuden WLTP-testisyklin mukaan ja mukautettu NEDC:hen vertailtavuuden vuoksi, valitusta renkaasta riippuen. CO2-päästöihin perustuvien verojen ja muiden ajoneuvokohtaisten maksujen perustana voivat olla muut kuin tässä julkaistut luvut.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

Škoda Fabia Combi viettää tasavuosia

Skoda Fabia Kombi 2000 Kuva: Wikipedia, Sven Storbeck.

Škoda Fabia Combi viettää merkkipäiviä: farmarimallisen Škoda Fabian menestys sai alkunsa 20 vuotta sitten Pariisin autonäyttelyssä.

Ensimmäisen sukupolven Fabia Combi tuotiin markkinoille vuotta myöhemmin kuin pystyperäinen Fabia.

Tavaratilan sai suurennettua 426 litrasta 1225 litraan autossa, jonka pituus oli vain 4,22 metriä – ja kahden uudemman sukupolven myötä tilat ovat vielä kasvaneet.

Tähän mennessä Škoda on valmistanut 1,5 miljoonaa Fabia Combia mukaan lukien sen henkilöpakettiautomalli Praktik.

Kaikista valmistetuista Fabioista 34 prosenttia on ollut Combi-farmareita. Škoda on vuosien mittaan tuonut Fabia Combista myyntiin myös esimerkiksi offroad-ilmeisiä ja sporttihenkisiä erikoismalleja.

Skoda Fabia Combi 2009. Kuva: CvB.

Kuusi moottorivaihtoehtoa ja kattava varustelu 

Vuosina 2000‒2006 valmistettu ensimmäisen sukupolven Škoda Fabia Combi oli hyvin varusteltu. Navigointijärjestelmä, vakionopeuden säädin, pysäköintitutka taakse, elektroninen ajonvakautusjärjestelmä ja jopa hansikaslokeroa jäähdyttänyt ilmastointiautomatiikka olivat saatavissa jo silloin.

Kuljettajan esiin kääntyvä mukiteline oli nykyisten Simply Clever -ratkaisujen edelläkävijä. Ensimmäisenä vuonna voimanlähteeksi tarjottiin neljää 1,4- ja 2,0-litraista bensiinimoottoria, joiden tehot olivat välillä 44 kW (60 hv) ja 85 kW (115 hv).

Dieselmoottoriksi Škoda tarjosi kahta 1,9-litraista teholtaan 47 kW (64 hv) ja pakokaasuahdettuna 74 kW (100 hv). Ensimmäisen sukupolven Fabia Combi -farmarista tehtiin myös Praktik-henkilöpakettiautoversio.

Tässä Forman Praktik -mallin seuraajamallissa kuormatila oli kiinteästi erotettu ohjaamotilasta. Takasivuikkunoiden lasien tilalla oli korinväriset peltilevyt. Kuormatilaan päästiin käsiksi peräovesta tai oikealle puolelle asennetusta liukuovesta.

Skoda Fabia Combi 2018. Kuva: Skoda.

Offroad-tyyliä: Fabia Combin Scout-malliversio

Škoda toi vuosina 2007‒2013 valmistetusta toisen sukupolven Fabia Combista markkinoille myös Scout-malliversion.

Sen keulaa ja perää sekä pyöränkoteloaukkojen reunoja ja sivuhelmoja suojasivat harmaan ja hopean väriset osat, jotka toivat ilmeeseen jykevyyttä vakiovarusteisten 16-tuumaisten kevytmetallivanteiden ohella.

Sisätiloissa näkyi Škodan muiden automallisarjojen Scout-mallien tyyli, johon sisältyivät malliversiokohtainen istuinverhoilu ja koristelistat. 1,4 – ja 1,9-litraisten pumppusuutindieselmoottoreiden tehot olivat 59 kW (80 hv) ja 77 kW (105 hv).

Bensiinimoottorit kehittivät tehoa 63 kW (85 hv) tai 77 kW (105 hv). Voima välittyi etupyörille viisivaihteisen käsivalintaisen vaihteiston tai kuusivaihteisen automaattivaihteiston kautta. Saatavilla oli myös huonon tien paketti, jonka yhteydessä auton maavara oli korkeampi.

Urheiluosastolta: RS ja Monte Carlo

Škoda Fabia Combilla on myös sporttinen puolensa, joka korostui erityisesti RS-versiossa. Toisen sukupolven Fabia-mallistoon ilmestyi kirjainlyhenne RS, jonka kirjaimet tulevat sanoista ”Rally Sport”.

RS-versio oli saatavissa sekä hatchbackinä että Combi-farmarina. Ulkonäössä toteutui RS-tyylin mukainen sporttisuus, joka konkretisoitui kaksoisahdetun 1.4 TSI -moottorin voimassa ja ajettavuuden erinomaisessa dynamiikassa.

Mekaanisen ahtimen ja pakokaasuahtimen yhdistelmällä moottorista saatiin tehoa 132 kW (180 hv). Tässä vuosina 2010‒2014 tehdyssä tuolloisen Fabia-malliston sporttisessa mallissa oli vakiona seitsemänvaihteinen DSG-kaksoiskytkinvaihteisto.

Monte Carlo -erikoismallit ovat olleet osa Fabia Combi -mallistoa Fabian toisesta sukupolvesta alkaen. Nämä erikoismallit ilmentävät Škodan pitkää rallihistoriaa. Niissä on urheilullinen, mustaa korostava sisustus ja Sport-alusta.

Mustan sisustuksen rinnalla sporttisuus korostuu punaisilla yksityiskohdilla, urheiluistuimilla, joissa nykymallissa on integroidut pääntuet, nahkaverhoillulla Sport-ohjauspyörällä ja malliversiokohtaisilla koristelistoilla sekä lisävarusteilla.

Tilat vain suurenevat

Škoda Fabia Combin tavaratilan koko on takaistuimet normaaliasennossa vuosien mittaan kasvanut yli 100 litralla.

Ensimmäisen sukupolven Fabia Combin perustavaratila oli 426 litraa, joka takaistuimet eteen kääntämällä suureni 1225 litraan.

Toisen sukupolven myötä tavaratila kasvoi 480 litraan, ja takaistuimet kääntämällä tilaa oli 1460 litraa: peräti 235 litraa edeltäjämallia enemmän.

Vuonna 2014 esitelty Fabia Combin kolmas sukupolvi viimeistään osoitti, että auton tilat riittävät myös viiden hengen pitemmille matkoille. Tavaratila suureni jälleen, nyt 50 litralla 530 litraan takaistuimet normaaliasennossa.

Fabia Combi -sukupolvet:

Fabia Combi 1. sukupolvi (2000‒2006): 574 600 kappaletta
Fabia Combi 2. sukupolvi (2007‒2013): 513 400 kappaletta
Fabia Combi 3. sukupolvi (2014 alkaen): 382 900 kappaletta

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

Euroopan Ford Mustang Mach-E on suunniteltu eurooppalaisille teille

Kuva: Ford.

Ford Mustang Mach-E:n kehitystyössä on otettu huomioon eri alueiden ajo-olosuhteet aidon Mustang-elämyksen varmistamiseksi kaikkialla maailmassa. Auton ominaisuuksia on testattu niin järven jäällä kuin tulikuumassa autiomaassakin ja testejä on suoritettu myös viimeisintä tekniikkaa edustavilla ajosimulaattoreilla, todetaan Fordin tiedotteessa.

Fordin testitiimillä Belgian Lommelissa on ymmärrys eurooppalaisten ajotavasta ja toiveista. Lommelissa yhdistettiin jousitus, ohjaus ja voimansiirto sekä kuljettajaa avustavat teknologiat. Lopputuloksena syntyi eurooppalaisten kuljettajien odotukset täyttävä, Fordin ensimmäinen alusta asti sähköautoksi suunniteltu ajoneuvo.

– Mustang Mach-E:n täyssähköisen alustan ansiosta pystyimme räätälöimään hauskan ajokokemuksen kaikkiin olosuhteisiin: olipa kyseessä mutkainen Trollstigenin vuoristotie Norjassa, kovanopeuksinen saksalainen moottoritie tai kuoppainen maalaistie Britanniassa, toteaa Fordin Geert Van Noyen.

Avaintekijät Mustang Mach-E:n urheilulliseen luonteeseen ovat renkaille voiman antava, nopeasti reagoiva sähkömoottori ja auton keskiosaan lattian alle sijoitettu akusto. Näin on saatu aikaan matala painopiste.

Ford testasi autoa Lommelissa, jossa on 100 kilometriä vaihtelevapintaista testirataa. Rata sisältää muun muassa kestopäällystettä ja mukulakiviä. Lommelin testiradalla on myös osia, jotka kuvastavat eri Euroopan maiden tienpintoja.

Euroopassa on muita maanosia kapeammat ja mutkaisemmat tiet sekä korkeammat nopeusrajoitukset, mitkä asettavat autolle enemmän vaatimuksia. Mustang Mach-E:n ohjaus ja jousitusjärjestelmään kuuluvien iskunvaimentimien, jousien ja kallistuksen vakaajien asetukset täyttävät nämä vaatimukset.

Myös renkaat on Fordin mukaan valittu siten, että niissä yhdistyvät parhaalla mahdollisella tavalla pito ja ajomukavuus eurooppalaisilla tienpinnoilla ja vaihtelevissa sääolosuhteissa.

Mustang Mach-E:n pehmeä ja vakaa ajotuntuma on erityisen tärkeä nopeilla moottoriteillä. Täyssähkömallin ajo-ominaisuuksia korkeissa ajonopeuksissa ja sisätilojen viimeistelyä testattiin Saksan moottoriteillä sekä Lommelin 4,2 kilometriä pitkällä testiradalla 220 km tuntinopeudessa.

Kuljettajaa avustavat järjestelmät – kuten aktiivinen vakionopeudensäädin Stop & Go -toiminnolla, liikennemerkkien ja kaistamerkintöjen tunnistus sekä ajolinja-avustin – toimivat koko Euroopan alueella.

Lisäksi sähkövoiman antama välitön teho tuottaa urheilullisen ajotuntuman. Mustang Mach-E:n nelivetojärjestelmä jakaa vääntöä tarpeen mukaan etu- ja takapyörille, mikä takaa paremman kiihtyvyyden ja käsiteltävyyden.

Myös kuljettajalla on mahdollisuus valita eri olosuhteisiin ja omiin mieltymyksiin sopivin ajotila Whisper, Active tai Untamed. Ajotila vaikuttaa ohjaukseen, kaasuun, sisätilojen valaistukseeen ja auton äänimaailmaan.

Ford testasi Mustang Mach-E:n arjen käyttöä Norjassa hyödyntäen olemassa olevaa latausverkostoa. Testattavana oli nelivetoinen 98 kWh akulla varustettu malli, jonka arvioitu WLTP-mittaustavan mukainen toimintamatka on 540 kilometriä.

Odotukset energiataloudellisuudesta ylittyivät, sillä autolla ajettiin keskeytyksettä Oslosta Trondheimiin 484 kilometriä, ja matkan päättyessä akkukapasiteettia oli vielä 14 prosenttia jäljellä.

Mustang Mach-E:n WLTP-mittaustavan mukainen arvioitu toimintamatka takavetoiselle 98 kWh akulla varustetulle autolle on 600 kilometriä.

Viimeisimmät testit osoittavat, että auton latausaika on parantunut lähes 30 prosenttia aikaisemmista arvioista.

Takavetoisen 98 kWh akulla varustetun auton toimintamatka kasvaa nyt keskimäärin 119 kilometriä 10 minuutin latauksella Ionity-pikalatausasemalla.

Mustang Mach-E on myynnissä myös Suomessa. Ensimmäiset autot toimitetaan alkuvuonna 2021.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

Toyota organisoi uudelleen WRC-toimintansa — Tommi Mäkinen uusiin tehtäviin

Kuva: Toyota.

Tommi Mäkinen on nimitetty Toyota Motor Corporationin moottoriurheilun neuvonantajaksi tammikuusta 2021 alkaen.

Mäkisen nimityksen takana on panostus, minkä hän teki Toyotan rallipoluille paluun eteen ennen vuotta 2017.

Mäkinen ja hänen ammattilaisista koostuva tiiminsä (Tommi Mäkinen Racing Oy, TMR) auttoivat Toyotaa kehittämään ja rakentamaan ei pelkästään menestyksekästä WRC-autoa vaan kokonaisen toimivan WRC-tiimin. Osoituksena menestyksennälästä TGR WRC kuittasi jo 2018 valmistajien maailmanmestaruuden ja 2019 kuljettajan maailmanmestaruuden.

Tämän lisäksi Tommi Mäkinen Racing Oy:n kehittämä TGR WRT -tiimi sekä WRC-autojen suunnittelu- ja kehitystyö siirtyvät Toyotalle.

Vuodesta 2021 eteenpäin WRC-toiminnasta vastaa Toyota Gazooo Racing Europe GmbH, joka on jo ennestään vastannut Toyotan moottoriurheilutekemisestä Euroopan tasolla.

Samalla henkilöstöä kehitetään entisestään, ja TGR WRT jatkaa toimintojaan niin Suomessa kuin Virossa hyödyntäen osittain jatkossakin TMR:n fasiliteetteja.

– Olemme tyytyväisiä Toyotan päätökseen ottaa yhdessä rakentamamme WRC-toiminta kokonaisuudessaan haltuunsa. Erityinen ilonaihe on kaikkien ammattilaistemme työllistyminen Toyotalle ja vakaan tulevaisuuden varmistuminen. Minulle on myös tärkeää, että toiminta säilyy Jyväskylässä ja Tallinnassa Toyota Gazoo Racing Europen ottaessa tiimin siipiensä suojaan, Mäkinen toteaa tiedotteessa.

– Päätöstäni Toyotan paluusta WRC-sarjaan ei olisi tapahtunut ilman henkilökohtaista tapaamista Tommin kanssa. Hänen tuellaan olemme olleet voittoisia WRC:ssä. Hänen ammattitaitonsa on auttanut meitä luomaan GR Yaris -mallin. Hänen toimiessa jatkossa moottoriurheilun neuvonantajanamme jatkamme yhdessä matkaa eteenpäin, toteaa Toyotan pääjohtaja, Akio Toyoda.

– Sen lisäksi, että hän auttaa meitä jatkossakin voittamaan ralleja, odotamme hänen laajaa ammattitaitoaan auttamaan tavoitteessamme aina parempien autojen valmistamiseksi. Hänen nimityksensä ei tule muuttamaan yhtä tosiasiaa: hän toimii jatkossakin ajovalmentajanani. Tommi, ajetaan taas yhdessä!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

Autoala työllistää Suomessa yli 50 000 henkilöä

Kuva: Valmet Automotive.

Autojen ja niiden varaosien kaupan, leasingtoimialan, autojen huolto-, korjaus- ja katsastustoimialan sekä autojen valmistuksen muodostama autoklusteri työllistää Suomessa yli 50 000 henkilöä, todetaan Autoalan tiedotteessa.

Autojen valmistuksen työllistävyys on kasvanut jo lähes 10 000 henkilöön. Henkilöautoviennin arvo on viime vuosina kasvanut noin 3 miljardiin euroon. Henkilöautot ovat yksi Suomen tärkeimmistä vientituotteista – uusien autojen vienti on jo samoissa lukemissa kuin niiden maahantuonti.

Autonvalmistuksen työllistävyys kasvussa

Autonvalmistuksen toimialalla työskentelevien määrä on Suomessa viime vuosina kasvanut. Vaikka eilen kuultiin ikäviä uutisia linja-autokorien valmistuksen loppumisesta Lahdessa, toimialan tulevaisuudennäkymät ovat hyvät.

Autovalmistuksen klusterin työpaikat ovat viime vuosikymmenellä laventuneet perinteiseltä päällirakentamisen toimialalta monipuolisiin kokoonpanoteollisuuden tehtäviin sekä erilaisten ajoneuvoteollisuuden komponenttien suunnitteluun ja valmistukseen.

Valmet Automotiven kasvu on luonut autonvalmistuksen toimialalle pysyvää kasvua ja nostanut Uudenkaupungin autotehtaan henkilöstöltään Suomen suurimmaksi teolliseksi työpaikaksi.

Autonvalmistuksen lisäksi Suomessa on monia autoteollisuuteen nojaavia elektroniikka- ja työkonetoimialan, ohjelmistoalan ja ajovoima-akkuklusterin yrityksiä, joissa on vahvaa kasvupotentiaalia.

Alan yrityskenttä on laaja – se kattaa yrityksiä suurista teollisista toimijoista aina perinteisiin pk-sektorin päällirakentajiin ja ketteriin start-up -yrityksiin.

Koronapandemia on leikannut autoteollisuuden kysyntää. Henkilö- ja pakettiautojen sekä kuorma-autokaluston globaalin kysynnän on arvioitu toipuvan pandemiasta 2–5 vuoden kuluessa. Suomessa henkilöautojen vienti väheni tammi-kesäkuussa noin 16 prosentilla edelliseen vuoden alkupuoliskoon verrattuna.

– Suomessa tilanne näyttää autonvalmistuksen toimialalla valoisalta, sillä tuotanto on jo palautunut koronaa edeltäneelle kasvu-uralle. Sähköautojen ja sähköisten työkoneiden kysynnän globaalin kasvun on ennakoitu lisäävän selvästi myös kotimaisen akkuklusterin kilpailukykyä. Monipuolinen ja verkostoitunut yrityskenttä ovat alan vahvuus, kertoo toimitusjohtaja Tero Kallio Autotuojat ja -teollisuus ry:stä.

Koronatilanne uhkaa autokaupan ja huolto- ja korjaamotoimintojen työllisyyttä

Autokaupan ja sekä autojen huolto- ja korjaamotoimintojen kysyntä on laskenut alkuvuoden aikana koronaepidemian tuoman talouden taantuman ja vähentyneiden ajokilometrien takia.

Lomautusten määrä kasvoi keväällä autokaupan ja huolto- ja korjaamotoimintojen toimialoilla. Mikäli kysyntä ei syksyn ja talven aikana palaudu koronaa edeltävälle tasolle, autoalan työllisyystilanteen ennakoidaan talven ja kevään aikana heikkenevän.

Korona näkyy myös romutustilastoissa – vanhoja elinkaarensa päässä olevia autoja on tänä vuonna kierrätetty viime vuosia vähemmän.

Autoala on ehdottanut nopeana autoalan elvytystoimena romutuspalkkiota, joka piristäisi selvästi uusien autojen kysyntää ja lisäisi samalla elinkaarensa päässä olevien autojen palautumista kierrätykseen.

Romutuspalkkio olisi valtion talouden kannalta poikkeuksellinen elvytyskeino, sillä se tuottaisi valtiolle myös verotuloja uusien autojen autovero- ja arvonlisäveroina.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

Päivän kuva: Lisäkilpi voidaan ymmärtää väärin!

Kuva: CvB.

Aina kaikille ei aukea lisäkilven sanoma.

Tämän lisäkilven mukaan pysäköintialue on 300 metrin päässä.

Näiden autojen kuljettajat ovat varmaan olettaneet, että pysäköinti on sallittua merkistä eteenpäin 300 metriä.

Katso tästä muita Päivän kuvia.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

Maas Globalin hurja tavoite —  miljoona yksityisautoa pois liikenteestä

Kuva: Matti Sulanto.

Suomalaislähtöinen kasvuyritys Maas Global on maailman ensimmäinen hiilineutraali Maas-operaattori. Yritys on laskenut hiilijalanjälkensä, mukaan lukien yrityksen Whim-sovelluksella tehdyt matkat, ja tehnyt siitä päästöhyvityksen, todetaan Maas Globalin tiedotteessa.

Hiilijalanjäljen määrittäminen ja päästöhyvitys on kuitenkin vain lähtölaukaus Maas Globalin ilmastotyölle.

Yrityksessä uskotaan periaatteeseen, jonka mukaan päästöjä tulee ensisijaisesti välttää ja vähentää.

Päästöhyvitys on tehty, koska päästöjä ei pystytä vielä toistaiseksi kokonaan välttämään.

Yrityksellä on kuitenkin suunnitelma miten päästöjä voidaan edelleen vähentää ja se aikoo kehittää esimerkiksi päästöjen seurantaan liittyvää dataa sekä tarkastella yrityksen tekemiä ostoja vastuullisuuden näkökulmasta.

Tänään vietettävän autottoman päivän kunniaksi MaaS Global julkaisi kunnianhimoisen vastuullisuusaloitteen. Yritys haluaa tarjota paremman vaihtoehdon ja korvata miljoona yksityisautoa Whim-matkoilla vuoteen 2030 mennessä.

Miksi autojen määrää pitää vähentää?

Neljäsosa maailman kaikista CO2-päästöistä aiheutuu liikenteestä. Vaikka monilla toimialoilla päästöt on saatu laskuun liikenteen suhteen kehitys on toinen, todetaan tiedotteessa.

Liikenteen aiheuttamien CO2 päästöjen arvellaan nousevan jopa 40 prosenttiin seuraavien 10 vuoden aikana. Samaan aikaan kaupungit ympäri maailmaa asettavat omia kovia ilmastotavoitteita. Niitä ei kuitenkaan voida saavuttaa ilman radikaalia muutosta ihmisten liikkumisessa.

Lue lisää MaaS Globalin kansainvälisestä vastuullisuusaloitteesta: https://whimapp.com/sustainability/initiative/

 

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //  

Mies kuoli ulosajossa Kankaanpäässä

Kuva: CvB.

Kankaanpään Laviantiellä tapahtui ennen aamukahdeksaa henkilöauton ulosajo, jossa menehtyi vuonna 1997 syntynyt mies.

Onnettomuus tapahtui Raivion kohdalla.

Poliisi selvittää onnettomuuteen johtaneita syitä. Asian tutkinta hoidetaan Kankaanpään poliisiasemalla.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //