Käytettyjen matkailuajoneuvojen kauppa kävi vilkkaana vuonna 2024 maailman talouden epävarmuuksista huolimatta. Vuosi 2024 oli jo toinen peräkkäinen vuosi kasvua vuoden 2022 jälkeen, jolloin kokonaismarkkina laski johtuen korkojen, inflaation ja sähkön hinnan noususta.
Vuonna 2024 kokonaismarkkina kasvoi 0,2 % ollen nyt korkeammalla tasolla 20 102 matkailuajoneuvossa kuin vuonna 2019 (19 747kpl) ennen koronan tuomaa kysyntäpiikkiä vuosille 2020 ja 2021.
Käytettyjen matkailuautojen suosio on ollut noususuuntainen jo pidempään. Vuodesta 2016 vuoteen 2024 on matkailuautojen myynti kasvanut 18,1 % (9 522 kpl -> 11 247 kpl).
Käytettyjen matkailuvaunujen puolella kysynnän trendi taas on ollut loivasti laskeva. Vuodesta 2016 vuoteen 2024 käytettyjen matkailuvaunujen myynti on laskenut 7,9 % (9 614 kpl -> 8 855 kpl)
Matkailuajoneuvoliikkeet kasvattivat suosiotaan, yksityisten välinen kauppa laski
Toisin kuin vuonna 2023 kasvoi liikkeiden suosio vuonna 2024 ostopaikkana ja yksityisten välinen kauppa laski. Liikkeistä ostettujen matkailuajoneuvojen määrä nousi edellisestä vuodesta 1,4 % ja yksityisten välinen kauppa laski 1,1 %.
”Kuluttajat arvostavat entistä enemmän sitä riskittömyyttä, ammattitaitoa ja palvelua, jota matkailuajoneuvoliikkeet tarjoavat. Lisäksi liikkeiden tarjoamat oheispalvelut sekä osamaksurahoituksen yleistyminen lisäävät suosiotaan asiakkaiden keskuudessa ja tämä tekee liikkeistä ostopaikkana houkuttelevamman. Sama trendi on nähtävissä myös käytettyjen henkilöautojen kaupassa ja uskon, että se tulee vahvistumaan entisestään korkojen laskun myötä ja liikkeiden osuus myydyistä matkailuajoneuvoista tulee edelleen kasvamaan” kertoo Caravanlandian toimitusjohtaja Mikko Sinisalo.
Uusien matkailuajoneuvojen kysyntä nousussa
Uusien matkailuajoneuvojen ensirekisteröinnit nousivat vuonna 2024 3,3 %. Myös uusissa suuntana on matkailuautojen kasvu ja -vaunujen lasku. Matkailuautojen ensirekisteröinnit nousivat 10,2 %, kun matkailuvaunuissa nähtiin 7,1 %:n lasku. Suosituimpia matkailuautoja olivat suuruusjärjestyksessä Sunlight, Carado ja Adria. Matkailuvaunuissa taas Hobby, Adria ja Kabe.
Puoli-integroidut matkailuautot säilyttivät ykkössijansa myynnissä vuonna 2024
Caravanlandian vuoden 2024 myyntidata vahvistaa, että puoli-integroidut matkailuautot ovat edelleen asiakkaidemme suosikkivalinta. Näiden käytännöllisten ja tyylikkäiden mallien rinnalla toiseksi suosituimpina pysyivät retkeilyautot sekä täysin integroidut matkailuautot, jotka jakavat suosiota tasavertaisesti.
Perhekäytössä erityisen suositut alkovimallit, joissa lisäsängyt sijaitsevat kätevästi ohjaamon yläpuolella, nousivat neljännelle sijalle. Tämä monipuolinen tarjonta kuvastaa matkailuajoneuvojen erilaisten käyttäjäryhmien tarpeita – niin pariskuntien kuin suurten perheiden.
Caravanlandia vahvisti asemaansa Suomen suurimpana matkailuajoneuvojen kauppiaana
Caravanlandian tiedotteen mukaan Caravanlandian liikevaihto kasvoi tilikauden aikana 44 %, nousten 47,7 miljoonasta eurosta 68,6 miljoonaan euroon. Käyttökatteen kasvu oli peräti 85 %, mikä kertoo liiketoiminnan vakaudesta ja yhtiön kyvystä hyödyntää markkinoiden mahdollisuudet vaikeistakin olosuhteista huolimatta.
Caravanlandia nousi vuonna 2023 Suomen suurimmaksi matkailuajoneuvokauppiaaksi edellisen vuoden sijalta 4. Vuonna 2024 se vahvisti asemaansa Suomen suurimpana matkailuajoneuvojenkauppiaana nostaen kappalemääräistä myyntiä käytetyissä matkailuajoneuvoissa 23,2 %. Markkinaosuus kasvoi 6,7 %:iin, kun vuonna 2023 se oli 5,4 %, todetaan tiedotteessa.
Uusissa matkailuajoneuvoissa Caravanlandian myynti kasvoi kappaleissa mitattuna 45 %. Caravanlandia toi valikoimiinsa kaksi uutta premium-brändiä, Kaben ja Adrian, jotka täydentävät nykyistä Hymer-, Sunlight-, Dethleffs- ja Bürstner valikoimaa.
”Tämä tulos on selkeä osoitus vakaasta taloudellisesta pohjastamme ja kyvystämme investoida asiakkaiden tarpeita parhaiten palveleviin ratkaisuihin. Ne kuvastavat Caravanlandian vahvaa asiantuntemusta ja erinomaisen asiakaspalvelun merkitystä asiakkaiden luottamuksen saavuttamisessa. Caravanlandia keskittyy kasvun, asiakastyytyväisyyden, henkilöstötyytyväisyyden ja kannattavuuden jatkuvaan kehittämiseen vakaalla taloudellisella pohjalla myös vuonna 2025,” kertoo Sinisalo.
Lähteet: Netwheels, Mittaristo ja Traficom, liikenneasioiden rekisteri