Kolme uutta suurteholatausasemaa Varsinais-Suomeen

Tällä viikolla käyttöön otettu K-Citymarket Loimaan asema on paitsi ensimmäinen K-Lataus-asema, myös ensimmäinen suurteholatausta tarjoava latausasema kaupungissa.

Viime viikolla otettiin puolestaan käyttöön K-Supermarket Katariinan suurteholatausta tarjoava K-Lataus-asema Kaarinassa. Myöhemmin loppuvuonna suurteholaturit päivitetään myös K-Supermarket Paimion K-Lataus-asemalle.

K-Citymarket Loimaan asemalla on yksi 200 kW:n tehoinen suurteholatauslaite, jossa on alkuun kaksi latauspistettä. Myöhemmin latauspisteiden määrä kasvaa neljään.

Suurteholatauspisteiden lisäksi asemalla on viisi peruslatauspistettä. Yhteensä asemalla voi nyt siis ladata seitsemän autoa samanaikaisesti. Asema sijaitsee kaupan pysäköintialueella ja on sähköautoilijoiden käytettävissä vuorokauden ympäri.

Katso tästä muita latausasema-juttuja.

Viime viikolla käyttöön otetulla Kaarinan K-Supermarket Katariinan asemalla on puolestaan yksi 100 kW:n tehoinen suurteholatauslaite, jolla voi samanaikaisesti ladata kahta autoa.

Lisäksi asemalla on neljä peruslatauspistettä. Myös Kaarinan asema sijaitsee kaupan pysäköintialueella ja on sähköautoilijoiden käytettävissä vuorokauden ympäri.

Kolmas Varsinais-Suomeen tuleva uusi suurteholatausasema tullaan päivittämään K-Supermarket Paimioon. Tällä hetkellä asema tarjoaa perus- ja pikalatausta.

Päivityksen jälkeen pikalatauslaitteet korvataan yhdellä 100 kW:n tehoisella suurteholatauslaitteella, jossa on kaksi latauspistettä.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän