29.9.2018 11.05
Hallitus esittää eduskunnalle niin sanotun EUCARIS-sopimuksen hyväksymistä ja voimaansaattamista.
Sopimus koskee eurooppalaista tietojärjestelmää, joka mahdollistaa keskusviranomaisten tiedonvaihdon ajoneuvoista ja ajo-oikeuksista.
Tietojenvaihtojärjestelmän tavoitteena on varmistaa, että sopimusvaltioiden rekisterit ovat ajantasaisia ja luotettavia. Lisäksi tavoitteena on edistää ajo-oikeuksiin ja ajoneuvoihin liittyvän rikollisuuden torjuntaa ja tutkimista, sekä tehostaa sopimusvaltioiden hallintoa tarjoamalla tietoa nopeasti ja tehokkaasti.
– Sopimukseen liittyminen antaa paremmat työkalut ehkäistä väärinkäytöksiä, kun ajoneuvotiedot voidaan tarkastaa ulkomaisilta viranomaisilta rekisteröinnin yhteydessä. Tämä vaikeuttaa esimerkiksi varastettujen autojen liikkumista rajan yli, liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner toteaa.
Sopimus antaa myös ajokorttia myöntäville viranomaisille nykyistä tehokkaammat mahdollisuudet verrata ajokorttitietoja muiden maiden rekistereihin. Tiedot ulkomaisista ajo-oikeusrekistereistä voisivat tulevaisuudessa olla helpommin saatavilla myös ajo-oikeuksien valvontaan tien päällä.
Sopimuksen myötä Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi saa oikeuden ottaa käyttöönsä kaikki EUCARIS-järjestelmän tarjoamat palvelut. Tiedonvaihtoa viranomaisten välillä voidaan tehostaa ja automatisoida, kun tietoja ei tarvitse enää erikseen lähettää eri valtioille.
Sopimus turvaa kansalaisten tietosuojaan ja -turvaan liittyvät oikeudet. Euroopan unionin tietosuojalainsäädännön noudattaminen on edellytys sille, että sopimukseen voi liittyä.


