CVPG-tallin Mercedes-AMG GT4:lla Saksan vakioautojen DTM Trophy-sarjassa kilpaileva Matias Salonen, 18, oli Saksan Hockenheimissa hyvässä vauhdissa, mutta epäonni astui taas kuvaan mukaan.
Viikonlopun vapaissa harjoituksissa suomalaiskuljettaja kolkutteli kärkisijoja, mutta vauhti hiipui sen jälkeen teknisten ongelmien takia.
– Meillä oli hyvä vauhti ja auto oli hyvissä säädöissä koko viikonlopun, ja se näkyi osaltani etenkin harjoituksissa. Aika-ajoissa moottorin turbo ei jostain syystä ahtanut normaalisti ja jäin suoravauhdeissa tallikaverilleni 10 km/h, ja en päässyt mutkista enää normaalisti ulos.
Viikonlopun ensimmäiseen osakilpailuun Salonen starttasi ruudusta yhdeksän.
– Sain hyvän lähdön ja nousin nopeasti seitsemänneksi. Sen jälkeen juutuin yhden Audin taakse. En löytänyt ohituspaikkaa. Vauhtia olisi ollut, mutta en vain löytänyt keinoja päästä ohi ja roikuin kaverin perässä ruutulipulle asti. Ei vain ollut niin paljoa kokemusta, että olisin osannut tehdä sen ohituspaikan, kun se ei automaattisesti avautunut.
Viikonlopun toiseen osakilpailuun ruudusta seitsemän startannut Salonen ajoi parhaimmillaan jo viidentenä, kunnes.
– Moottorin jäähdytysvedet karkasivat suoraa takapyörien alle ja sen jälkeen oltiin autossa matkustajana. Vein siinä kolme muutakin autoa mukanani ulos radalta. Auton näyttö varoitti heti sen jälkeen korkeasta vedenlämmöstä. Jatkoi hetken matkaa, jonka jälkeen kysyin varikolta ohjeita. Vastaus oli, että pysäytä auto välittömästi radan varteen.
– Harmittaa, sillä keskeytykseni jälkeen alkoi vesisade ja kisa keskeytettiin renkaiden vaihdon ajaksi. Meillä olisi ollut sadekelille todella hyvät säädöt. Tämä oli taas sitä kuuluisaa motorsporttia. Tänään olisi ollut vauhtimme suhteen palkintopallisija tarjolla, mutta sen aika ei ollut vielä.
DTM Trophyn yhteispisteissä Salonen ajaa jaetulla sijalla 11. Sarjan kaksi viimeistä osakilpailua ajetaan ensi viikonloppuna Saksan Norisringillä.
– Yritetään ensi viikonloppuna ulosmitata tulosten muodossa potentiaalimme. Olisi hienoa päättää debyyttikauteni kilpa-autojen puolella palkintopallille, Salonen toivoi.
DTM Trophy, Hochenheim Saksa
1. osakilpailu
1. Theo Oeverhaus (GER) BMW M4 GT4 33:21,275
2. William Tregurtha (GBR) Mercedes-AMG GT4 + 2,697
3. Morizt Löhner (GER) BMW M4 GT4 + 3,436
….
7. Matias Salonen (FIN) Mercedes-AMG GT4 + 20,606
2. osakilpailu:
1. Ben Green (GBR) BMW M4 GT4 59:02,960
2. William Tregurtha (GBR) Mercedes-AMG GT4 + 0,666
3. Theo Oeverhaus (GER) BMW M4 GT4 + 1,975
….
Matias Salonen (FIN) Mercedes-AMG GT4 – keskeytys