Ruuhkamaksu on Helsingin ilmansuojelusuunnitelman kärkihanke

3.5.2017 11.35

 
 Helsingissä halutaan parantaa ilmanlaatua muun muassa ottamalla käyttöön ruuhkamaksuja.

Helsingin ympäristölautakunnan kokouksen asialistalla 9.5. on valtiolle tehtävä aloite lakimuutoksesta, joka mahdollistaisi alueelliset ruuhkamaksut.

Aloitteen mukaan lainsäädäntöä muutettaisiin niin, että tulevaisuudessa olisi mahdollista asettaa alueellisia ruuhkamaksuja ja käyttää niiden tuotto kyseisen alueen liikennejärjestelmän kehittämiseen, todetaan Helsingin ympäristökeskuksen tiedotteessa.

Tiedotteen mukaan liikenteen päästöt heikentävät ilmanlaatua ja aiheuttavat terveyshaittoja erityisesti Helsingin kantakaupungissa ja vilkasliikenteisten väylien varrella.

EU:n asettama typpidioksidin vuosiraja-arvo ylittyy kantakaupungin katukuiluissa yhteensä 5–6 kilometrin matkalla. Merkittävimpinä syitä sille, että pitoisuudet ovat yhä suuria, ovat autoliikenteen määrän pysyminen ennallaan keskustassa ja dieselhenkilöautojen osuuden kasvu.

Dieselhenkilöautojen typenoksidipäästöt ovat todellisessa ajossa huomattavasti suuremmat kuin laboratoriomittauksissa, tiedotteessa todetaan.

Koska raja-arvot ylittyvät, on Helsinki laatinut uuden Ilmansuojelusuunnitelman vuosille 2017–2024. Siinä yhdeksi kärkitoimenpiteeksi on nostettu ajoneuvoliikenteen hinnoittelun käyttöönoton edistäminen.

Ajoneuvoliikenteen hinnoittelu vähentäisi päästöjä

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY teki mallinnuksia eri toimenpiteiden vaikutuksista katukuilujen ilmanlaatuun. Vaikutuksiltaan tehokkaimmaksi yksittäiseksi toimenpiteeksi osoittautui ajoneuvoliikenteen hinnoittelu, jonka arvioitiin vähentävän liikennemääriä noin viidenneksellä, Ympäristökeskuksen tiedotteessa todetaan. 

Mallinnuksen mukaan esimerkiksi Töölöntullissa ja Mäkelänkadulla typenoksidipäästöt vähenisivät noin kymmenen prosenttia ja typpidioksidipitoisuudet 4–5 prosenttia vuonna 2024.

– Ruuhkamaksut on todettu tutkimuksissa tehokkaimmaksi tavaksi suunnata liikkuminen kestävämpiin kulkutapoihin eli kävelyyn, pyöräilyyn ja joukkoliikenteeseen. Tämä vähentäisi paitsi ilmanlaatuhaittoja myös melua, kasvihuonekaasupäästöjä ja ruuhkautumista, toteaa Helsingin kaupungin ympäristöjohtaja Esa Nikunen.

– Suurin päästövähennyspotentiaali on liikenteessä. Tavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan selvitysten mukaan erittäin tehokas toimenpidevalikoima käyttöön, myös taloudellisia ohjauskeinoja, kuten ruuhkamaksuja, kertoo ympäristönsuojelupäällikkö Päivi Kippo-Edlund.

Lisätietoa:

Helsingin kaupungin ilmansuojelusuunnitelma 2017–2024 www.hel.fi/ilmansuojelu

Helsingin 30 %:n päästövähennysselvitys http://www.hel.fi/static/ymk/julkaisut/julkaisu-07-14.pdf

HSL:n ajoneuvoliikenteen hinnoitteluselvitys https://www.hsl.fi/tiemaksut

VTT:n selvitys Kilometriveron vaikutukset liikkumiseen, VTT Technology 227 verkkojulkaisu. http://www.vtt.fi/inf/pdf/technology/2015/T227.pdf

                                                            

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän