Tekniikan Maailma on nyt julkistanut TM Talviauto -vertailun lopulliset tulokset. Edellisessä numerossa kerrottiin väliaikaraportti, mutta nyt kokonaistulos on selvinnyt.
Tekniikan Maailman Talviauto-vertailussa tuli tällä kertaa jaettu ykkössija.
Vertailussa oli mukana kaikkiaan 13 autoa.
Ykkössijoituksen jakavat BMW i5 ja Mercedes-Benz E-sarja. Molemmat saivat arvosanan 9,1.
BMW:ssä hyvää on testaajien mukaan lämmityslaite ja hallittavuus ja huonoa ohjauksen keskialue maantieajossa ja käytettävyyspuutteet.
Mercedeksessä hyvää on ajettavuus ja etenemiskyky. Huonoa on lämmityslaite taajama-ajossa.
Kolmannelle sijalle tuli Volkswagen ID.7 arvosanalla 8,7.
Seuraavina tulivat Tesla Model 3 (8,5), Toyota Prius (8,4), Honda CR-V (8,2), Kia EV9 (8,0), Renault Espace (7,9), Jeep Avenger (7,6), MG4 (7,4), Hyundai Kona (7,3), Honda e:Ny1 (7,1) ja BYD Dolphin (6,7).
Volvo EX30 Twin Ultra piti olla mukana, mutta ohjelmisto-ongelmien takia auto ei ole mukana vertailussa. Sen mittaustuloksia on kuitenkin julkaistu, jotta lukija voi arvioida EX30:n suorituskykyä ”omalla vastuulla”. Volvo EX30 sai 8,1 pistettä.
Vertailun autot
BMW i5 eDrive 40 M Sport
BYD Dolphin Comfort
Honda CR-V P:HEV Advance Tech 2WD
Honda e:Ny1 Advance
Hyundai Kona Electric 65 kWh Premium
Jeep Avenger 54 kWh Summit
Kia EV9 1st Edition GT-Line AWD 6P Relax
Mercedes-Benz E 300 e T A
MG 4 Luxury
Renault Espace E-Tech Full Hybrid 200 Techno Esprit Alpine 4control
Tesla Model 3 Long Range Dual Motor
Toyota Prius 2,0 Plug-in Hybrid Premium
Volkswagen ID.7 Pro Elegance 77 kWh
TM Talviauto 2024
1. BMW 9,1
1. Mercedes-Benz 9,1
3. Volkswagen 8,7
4. Tesla 8,5
5. Toyota 8,4
6. Honda CR-V 8,2
7. Kia 8,0
8. Renault 7,9
9. Jeep 7,6
10. MG 7,4
11. Hyundai 7,3
12. Honda e:Ny1 7,1
13. BYD 6,7
Volvo EX30 Twin Ultra 8,1 (Testin ulkopuolella)
Juttu on luettavissa Tekniikan Maailman numerossa 5/2024 ja verkossa tilaamalla lukuoikeuden kolmeksi kuukaudeksi hintaan 19 euroa.
Volkswagenin suosituimman täyssähköautomallin ID.4:n mallisto laajenee. Nyt myynnissä on myös pienempiakkuinen Pure-versio.
Volkswagen ID.4 Pure-version akku on 52 kWh. Pro-version akku on puolestaan 77 kWh. Pure-version sähkömoottorin teho on 125 kW (170 hv) ja maksimivääntö 310 Nm. Toimintamatka on jopa 362 kilometriä (WLTP) ja huippunopeus 160 km/h.
Takavetoisissa Volkswagen ID.4 Pure Basic -versioissa DC-latauksen maksimiteho on 50 kW. Pure Elegance -varusteluun on saatavilla lisävarusteena 115 kW:n pikalatausteho. Pure-versiossa on kaksi varustelutasoa: Basic ja Elegance. Hinta alkaen 44 990 euroa (Pure Basic 125 kW, 52 kW akku). Elegance-versio maksaa 46 990 euroa.
Volkswagen on kehittänyt täyssähköautomallistoaan johdonmukaisesti. Akun esilämmitys pikalatausta varten on nyt myös vakiovaruste. Infotainment-järjestelmän suorituskyky on parantunut ja se toimii entistä nopeammin ja myös sen toimintalogiikkaa on yksinkertaistettu.
Ilmastoinnin ja äänenvoimakkuuden säätimet on valaistu ja ajosuunnan valitsin on siirretty mittariston reunasta erilliseen viikseen. Kaikissa malliversioissa on vakiovarusteena 12,9 tuuman kosketusnäyttö.
Pure Elegance -varustelutason vakiovarusteisiin kuuluvat mm. navigointi Discover Pro, avaimeton lukitusjärjestelmä Keyless Access, pysäköintiavustin Park Assist Pro, peruutuskamera, lämmitettävä ohjauspyörä sekä lämmitettävät etuistuimet.
Lisävarusteena saatavilla on vetokoukku (myös ID.4 Pure -versioon), jarruttoman perävaunun massa on 750 kg ja jarrullisen 1 000 kg – nämä varmasti riittävät useimpien tarpeisiin esimerkiksi kesämökkeilyyn ja harrastuksiin.
Suomen Volkswagen-jälleenmyyjille uudistuneet Volkswagen ID.4 Pure -versiot saapuvat kesällä 2024, jolloin myös asiakastoimitukset alkavat. Tämän hetken tuotantotilanteen mukainen toimitusaika on noin 4 kuukautta.
World Car Awards -valinnan kolme parasta on julkistettu luokittain. Suomalaisittain nimellä Vuoden Auto Maailmassa kulkeva kilpailu järjestetty vuodesta 2003 lähtien. Tuomaristo koostuu yli sadasta autotoimittajasta ympäri maailmaa.
Nyt kuudessa luokassa on jäljellä enää kärkikolmikot.
Jokaisesta luokasta yksi nousee voittajaksi ja World Car of the Year -palkinnon saajaksi nousee yksi kolmikosta BYD Seal, Kia EV9 ja Volvo EX30.
Voittajat julkistetaan 27.3. New Yorkin autonäyttelyssä.
Ohessa ehdokkaat luokittain, ja kuudesta luokasta tärkein on yleiskilpailun voittaja eli World Car of the Year 2023.
Kello 10.20 aikaan partio pysäytti Riihimäellä Kormuntiellä ulkomaan rekisterikilvissä olleen henkilöauton tarkastusta varten.
Pysäytyksen yhteydessä selvisi, että autoon oli kiinnitettynä siihen kuulumattomat rekisterikilvet. Autossa olisi kuulunut olla suomalaiset rekisterikilvet.
Samalla selvisi, että autoa kuljettaneella 47-vuotiaalla miehellä ei ole ajo-oikeutta.
Mies puhalsi seulonta-alkometriin nollat, mutta huumausainepikatesti osoitti miehen käyttäneen huumeita. Mies kuljetettiin verikokeisiin asian varmistamiseksi.
Moottori-lehti otti selvää, mikä on Suomen tavallisin auto merkkiä, mallia, voimanlähdettä ja mallinimeä myöten. Uusiin autoihin verrattuna tällainen auto antaa reilusti tasoitusta muun muassa onnettomuuksia ehkäisevissä järjestelmissä.
Tuleeko jonkin tietyn auton näkemisestä mieleen, että näin tämän saman auton myös edellisessä kadunkulmassa? Ei ihme, sillä suomalaisilla ovat aina olleet omat suursuosikkinsa. Moottori penkoi Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tilastoja ja etsi Suomen yleisimmän auton mahdollisimman yksityiskohtaisin tiedoin.
Suomen yleisin automalli on Toyota Corolla, mutta sen suosio on hajaantunut eri korimalli- ja moottoriversioihin. Niinpä yleisin auto Suomen tieliikenteessä on toisen sukupolven Nissan Qashqai osapuilleen vuodelta 2017, keulallaan 1,2-litrainen ahdettu bensiinimoottori.
Kuva: Moottori-lehti.
Tällaisia autoja oli kesän 2023 tilastojen mukaan tieliikenteessä yhteensä yli 17 500. Värikirjokin on suomalaisille tuttu, sillä tällainen Qashqai tulee vastaan todennäköisimmin valkoisena, harmaana tai ruskeana.
Ja kuljettaja on
Kun tavallisuuden makuun oli päästy, Moottorin toimitus selvitti myös kuka tämän Qashqain kuski todennäköisimmin on. Suomen yleisimpien etu- ja sukunimi- sekä ikätietojen mukaan ratin takana voisi hyvin istua 44 vuotta täyttävä Juhani Korhonen, joka asuu reilun 80 neliömetrin kokoisessa asunnossa vaimonsa ja kahden lapsensa kanssa.
Autonsa hän on ostanut käytettynä, ja on sen toinen omistaja. Elinkaarta autolla on kuitenkin vielä jäljellä, sillä autokannan keski-ikä on Suomessa yli 13 vuotta ja viimeiselle matkalleen purkamon puristimeen auto päätyy keskimäärin 21,5-vuotiaana. Ennen romutusta auto ehtii olla Juhanin jälkeen vielä kolmen muun henkilön omistuksessa.
Myös koeajo
Moottori myös koeajoi Suomen yleisimpien autojen haarukkaan mahtuvan yksilön, vuoden 2017 ruskean Qashqai 1.2 Visia Xtronicin, jonka mittarissa oli 108 000 kilometriä. Pienistä kolhuista huolimatta ikäänsä nähden melko hyväkuntoinen auto ei tuottanut yllätyksiä.
Iso asia, joka tämän ikäisessä, varsin perusvarustellussa autossa jää vajaaksi, on kuljettajaa avustavien järjestelmien määrä. Esimerkiksi mukautuva vakionopeudensäädin, pysäköintitutka- ja kamera sekä automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä, jotka uusissa autoissa ovat useimmiten jo tyyppihyväksyntävaatimusten takia vakiona, puuttuvat.
Kuva: Moottori-lehti.
– Tämä Suomen yleisin auto on vieläpä kuutisen vuotta autokannan keski-ikäistä autoa nuorempi. Vanheneva autokanta onkin liikenneturvallisuuden kannalta ongelmallinen, vaikka nykyisin vanhoissakin autoissa alkaa olla kuitenkin kohtuullinen turvavarustelu, Moottorin päätoimittaja Eila Parviainen toteaa.
Jos lopuksi unohdetaan korimalli- ja moottorikohtainen jaottelu, niin Toyota Corolla nousee Suomen yleisimmäksi autoksi. Suomen teillä liikkuu nimittäin yli 110 000 Corollaa. Sijat kaksi ja kolme menevät 98 000 Volkswagen Golfille ja noin 86 000 Škoda Octavialle.
Artikkeli julkaistaan keskiviikkona 6.3. ilmestyvässä Moottorissa 3/2024. Lehden voi lukea ilmestymispäivästä alkaen myös sähköisenä irtonumerona Lehtiluukun kautta.
Citroën päivittää ë-C4:n ja ë-C4 X:n hinnat uudella Flow-mallistolla. Samalla molemmat mallit saavat jo ë-C3:sta tutut You-, Plus- ja Max-varustetasot, jotka vastaavat sisällöiltään aiempia Feel-, Feel Pack- ja Shine-varustetasoja.
ë-C4 Flow -mallissa tarjolla on kaikki kolme edellä mainittua varustetasoa, kun taas ë-C4 X Flow on tarjolla You- ja Max -tasoisina.
Citroën tuo mallistoonsa uudet ë-C4- ja ë-C4 X Flow -versiot.
Citroën ë-C4 Flow You (136 hv & 50 kWh) alkaen 34 390 euroa
Citroën ë-C4 Flow Plus (156 hv & 54 kWh) alkaen 37 390 euroa
Citroën ë-C4 X Flow You (136 hv & 50 kWh) alkaen 35 990 euroa
Uudet Flow-mallit myynnissä heti 5.3. alkaen
Useampi vaihtoehto
Citroën on rakentanut kilpailukykyisen sähköautomalliston mahdollistaen yhä useamman asiakkaan siirtymisen sähköautoon ja edullisempien käyttökustannusten piiriin.
Citroën ë-C3 on tällä hetkellä edullisin Suomessa myytävä sähköauto (24 990 €), ja uusi ë-C4 on jatkossa edullisin eurooppalainen C-segmentin sähköauto Suomessa.
Uudet hinnat eivät ulotu pelkästään 50 kWh -akustoon, vaan yli 400 kilometrin WLTP-toimintamatkalla varustettu ë-C4 54 kWh on saavutettavissa Flow Plus -varustetasolla vain 37 390 eurolla.
Erittäin kattavasti varustellut Flow Max -mallit ovat aina varustettu isommalla 54 kWh -akustolla.
Niissä tulee mukana mm. päivitetty MyCitroën Drive Plus -tietoviihdejärjestelmä navigoinnilla sekä aktiivinen vakionopeudensäädin Stop & Go -toiminolla. Flow Max -tasoinen ë-C4 maksaa 39 900 euroa ja ë-C4 X 40 390 euroa.
Kattavat varusteet jo hinnat alkaen -mallissa
Kaikissa ë-C4- ja ë-C4 X -malleissa vakiona tulevat sähköautoille Suomessa tärkeät 11 kW:n sisäinen ajoneuvolaturi, lämpöpumppu ja latauksen sekä esilämmityksen etähallinta älypuhelimella.
Kaikissa ë-C4- ja ë-C4 X -malleissa vakiona on myös Citroën Advanced Comfort -jousitus ja Advance Comfort -mukavuusistuimet Plus- ja Max -tasoilla.
Kamux on solminut yhteistyösopimuksen autoja palveluna tarjoavan Beelyn kanssa. Maaliskuun aikana Suomessa käynnistyvä yhteistyö monipuolistaa Kamuxin palvelutarjontaa, kun suuri osa Kamux Suomen valikoimassa olevista autoista on asiakkaiden saatavilla myös Beelyn tarjoaman palvelukokonaisuuden kautta.
Uuden myyntikanavan lisäksi yhteistyö tarjoaa Kamuxille myös mahdollisuuden ostaa Beelylle palautuvia autoja.
Beely on vuonna 2019 perustettu autoja palveluna kiinteään kuukausihintaan tarjoava suomalaisyritys, jonka valikoima koostuu kumppaniyhtiöiden alle 100 000 kilometriä ajetuista autoista.
Asiakkaat valitsevat Beelyn verkkopalvelusta itselleen sopivan auton ja sopimuskauden, sekä haluamansa lisäpalvelut. Auto toimitetaan heille kotiin, tai he voivat noutaa sen kumppaniyrityksen, kuten Kamuxin, myymälästä.
”Kamux-yhteistyön myötä autovalikoimamme kasvaa merkittävästi, yli 50 prosenttia, ja pystymme palvelemaan asiakkaitamme entistä paremmin ympäri Suomea”, Beelyn toimitusjohtaja Pertti Pigg kiittelee.
”Pyrimme aina löytämään asiakkaallemme juuri hänen elämäntilanteeseensa sopivan autoratkaisun. Nyt alkavan Beely-yhteistyön avulla voimme tarjota entistä joustavammin vaihtoehdon myös tilanteisiin, missä auton omistaminen ei ole vaihtoehto”, sanoo Jani Koivu, Kamux Suomen toimitusjohtaja.
Eilen iltapäivällä poliisin partio pysäytti Riihimäellä Hämeenlinnantiellä kuorma-auton, koska partio epäili autossa olevan tutkanpaljastin.
Autoa kuljettanut 55-vuotia mies myönsi poliisille, että auton kojelaudalle, pehmolelun sisään oli piilotettuna tutkanpaljastin ja luovutti sen poliisille.
Auton kuljettajalle kirjoitettiin asiasta 20 päiväsakkoa.
Suomen MM-ralli ajetaan tulevana kesänä reitillä, jolle on koottu kaikki herkut: perinteitä, vähän jotain uutta ja samalla jokaiselle jotain.
Kilpailunjohtaja Kai Tarkiainen kuvailee reittiä jopa yhdeksi kaikkien aikojen parhaista. Reitiltä löytyy Keski-Suomen ralliteille tyypillistä vauhtia tutuilla suosikkierikoiskokeilla. Samalla on kuitenkin onnistuttu löytämään vielä MM-rallissa ajamatontakin tietä. Kaikki tämä tarjoillaan kompaktissa, katsojien helposti saavutettavassa paketissa.
Kaikkiaan 61 % reitistä on muuttunut viime vuodesta ja jopa 12 % on aivan uutta tietä, jota ei ole ajettu MM-rallin modernilla aikakaudella (vuoden 1997 jälkeen). Erikoiskoekilometrejä kertyy noin 305.
Secto Rally Finland ajetaan tänä vuonna elokuun alussa, 1.-4.8. keskuspaikkanaan Jyväskylä.
Kilpailuviikko starttaa jo keskiviikkona, kun kilpailijat lähetetään matkaan lähtöseremonialla Jyväskylän satamassa. Torstaiaamuna ajetaan testierikoiskoe, joka palaa nyt Ruuhimäen hypyille. Ruuhimäen loikista nautitaan myös itse kisassa, sillä erikoiskoe on perjantain kisaohjelmassa.
Kuva: AKK.
Torstaina ajetaan kilpailun ensimmäinen erikoiskoe Jyväskylän kaupungin sykkeessä, Harjulla. Harjun kaupunkierikoiskokeelle palataan myös perjantaina, kisan pisimmän päivän päätteeksi.
Rallitunnelma on helposti saavutettavissa Jyväskylän kaupungin kupeessa myös kilpailun aikana. Rallikaravaani käy huolloissa Paviljongin huoltoparkissa torstai-iltana Harjun jälkeen. Perjantaina ja lauantaina on tarjolla päivä- ja iltahuollot.
Perjantai koostuu neljästä kahteen kertaan ajettavasta erikoiskokeesta: Laukaa, Saarikas, Myhinpää ja Ruuhimäki. Päivä viimeistellään Harjulla.
Saarikas on aivan uusi tuttavuus MM-rallissa. Se on ollut aiemmin käytössä kansallisessa rallissa, mutta ei silloinkaan aivan tässä muodossa. Myös tutut erikoiskokeet ovat saaneet reittitiimin käsittelyssä hieman uutta ilmettä, joten aivan suoraan ei nuottivihkoja voi kaivaa esiin aiemmilta vuosilta.
Lauantaina ajetaan kahteen kertaan kolme erikoiskoetta Jämsän suunnalla: Västilä, Päijälä sekä erikoiskokeiden kuningas Ounipohja, nyt pitkänä 33 km versiona. Viimeksi Ouninpohja on ajettu tässä muodossa, mutta vastakkaiseen suuntaan, vuonna 2016.
Sunnuntain sprinttipäivästä ei latausta puutu. Päivän pistepotti jaetaan kahden tuplattavan erikoiskokeen Sahloinen-Moksi ja Laajavuori tulosten mukaan. Laajavuoren EK ajetaan toisena vetonaan kilpailun päättävänä PowerStagena, jolta on jaossa vielä lisäpisteitä.
Maaliin tullaan Paviljongille. Palkinnot jaetaan samalla lavalla Jyväskylän satamassa, jolta matkaan lähdettiin keskiviikkona.
Tämän vuoden kisassa panostetaan katsojien palveluihin helposti saavutettavilla ralliareenoilla. Ruuhimäkeen rakentuu Laukaa-Toivakka areena, joka palvelee faneja niin torstain testi-EK:lla kuin perjantain erikoiskokeellakin.
Uudelle Saarikkaan erikoiskokeelle rakentuu Äänekoskiareena ja areenat palvelevat myös Ouninpohjassa ja Laajavuoressa. Näin jokaiselle päivälle löytyy helposti saavutettava katselupaikka hyvin palveluin. Areenoille järjestetään myös kuljetuksia.
Secto Rally Finlandin järjestelyissä kiinnitetään yhä enemmän huomiota paikallisuuteen. Tämä näkyy muun muassa lisääntyvänä yhteistyönä alueen kuntien kanssa isäntäkaupunki Jyväskylän lisäksi.
Keski-Suomessa ralli on osa kulttuuriperintöä ja tuon kulttuurin ja osaamisen säilyttäminen on lähellä järjestäjän sydäntä. Paikallisuus korostuu organisaation valinnoissa myös palveluiden ja materiaalien osalta. Esimerkiksi VIP-tilaisuuksissa tarjoillaan keskisuomalaista ruokaa alueen toimijoiden toteuttamana.
– Olen vilpittömästi sitä mieltä, että tämä poikkeuksellinen “All-in” -reittimme on yksi parhaista koskaan. Olemme kuunnelleet eri tahoja ja pyrkineet toteuttamaan kaikki mahdolliset toiveet. Sitä kautta on koottu reitti, joka menestyksellisesti yhdistää perinteet ja innovaation, Tarkiainen kertoo.
– Mukana on nimekkäitä, tuttuja erikoiskokeita, mutta niin vaan vielä löytyy mukaan uuttakin ja aivan tässä lähellä Jyväskylää. Erikoiskokeet on ryhmitelty niin, että yleisö pääsee nauttimaan Keski-Suomen parhaista ralliteistä mahdollisimman helposti, hän lisää.
Tuloksena on tapahtuma, joka antaa paljon niin paikallisille toimijoille kuin kansainväliselle ralliyhteisöllekin.
Secto Rally Finland 1.-4.8.2024 – Reittiaikataulu
Keskiviikko 31.7.2024
Lähtöseremonia, Jyväskylän satama 19:00
Torstai 1.8.2024
Testi-EK, Ruuhimäki 10:01
EK 1 Harju 1 (3,48 km) 19:05
Huolto A Paviljonki (15 min, flexi) 19:40
Perjantai 2.8.2024
EK 2 Laukaa 1 (18 km) 8:13
EK 3 Saarikas 1 (15,5 km) 9:20
EK 4 Myhinpää 1 (15,51 km) 10:35
EK 5 Ruuhimäki 1 (7,76 km) 12:05
Huolto B Paviljonki (40 min) 13:27
EK 6 Laukaa 2 (18 km) 15:10
EK 7 Saarikas 2 (15,5 km) 16:17
EK 8 Myhinpää 2 (15,51 km) 17:32
EK 9 Ruuhimäki 2 (7,76 km) 19:05
EK 10 Harju 2 (2,01 km) 20:05
Huolto C Paviljonki (45 min, flexi) 20:40
Lauantai 3.8.2023
EK 11 Västilä 1 (18,94 km) 9:05
EK 12 Päijälä 1 (20,19 km) 10:05
EK 13 Ouninpohja 1 (33 km) 11:05
Huolto D Paviljonki (40 min) 13:10
EK 14 Västilä 2 (18,94 km) 15:35
EK 15 Päijälä 2 (20,19 km) 16:35
EK 16 Ouninpohja 2 (33 km) 17:35
Huolto E Paviljonki (45 min, flexi) 19:30
Sunnuntai 4.8.2024
EK 17 Sahloinen-Moksi 1 (14,4 km) 8:55
EK 18 Laajavuori 1 (4,19 km) 10:05
EK 19 Sahloinen-Moksi 2 (14,4 km) 11:17
EK 20 Laajavuori 2 Wolf Power Stage (8,53 km) 13:15
Maali / Podium Paviljonki 15:00