Maailman parhaat Legends-kuljettajat saapuvat Botniaringille

Richard Upton saapuu Etelä-Afrikasta.


4.9.2017 18.20

Legends-autojen MM-kilpailut keräävät syyskuun kolmantena viikonloppuna Botniaringin moottoriradalle Jurvaan maailman Legends-parhaimmiston.

Etelä-Afrikan, Yhdysvaltojen, Latvian, Ruotsin ja Suomen Legends-sarjan kärkimiehet ottavat toisistaan mittaa ensimmäisessä Yhdysvaltojen ulkopuolella järjestettävässä maailmanfinaalissa.

Legends-autojen MM-kilpailuihin on ilmoittautunut kuljettajia ympäri maailman, aina Etelä-Afrikasta, Yhdysvalloista, Venäjältä ja Italiasta saakka. 

***Katso tästä muita Autotodayn Legends-juttuja****

MM-voittoa on tavoittelemassa muun muassa hallitseva Pro-luokan maailmanmestari Emil Persson Ruotsista, kolminkertainen Suomen Trophy-mestari ja kokonaispisteiden Pro-maailmanmestari Henri Tuomaala Suomesta, sekä Yhdysvaltojen Pro-luokan pistejohtaja Jordan O’Brien, toisena oleva Noah Korner ja Semi-Pro-luokan pistejohtaja Teddy Hodgdon.

Varteenotettava Pro-luokan voittajaehdokas on myös aina Etelä-Afrikasta Jurvaan saakka saapuva Richard Upton. Upton aloitti Legends-luokassa ajamisen viime vuonna päätyen kokonaispisteissä toiseksi, ja johtaa tällä hetkellä oman maansa Pro-luokkaa sarjapisteissä.

World Finals -kilpailut ajetaan neljässä eri luokassa: Pro, Semi-Pro, Masters ja Golden Masters.
Pro-luokassa nähdään kaikkein kovatasoisin maailman kärki, Semi-Pro-luokassa tulokaskuljettajat, Masters-luokassa yli 40-vuotiaat ja Golden Masters -luokassa yli 50-vuotiaat konkarikuljettajat.

Lauantaina ajetaan aika-ajot sekä alkuerät, ja MM-tittelit ratkotaan sunnuntaina ajettavissa finaaleissa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän