Autotoday 10 vuotta sitten: "Goodyear taistelee laitonta rengastuontia vastaan"

 

30.9.2018 23.57

Tasan kymmenen vuotta sitten kerroimme Goodyear-yhtiön taistelusta laitonta rengastuontia vastaan. Nyt asiasta ei puhuta mitään.

Goodyear taistelee laitonta rengastuontia vastaan

Laiton tuonti on rengasalalla yhä suurempi ongelma. Asiakkaiden turvallisuutta ja laillisia oikeuksia pidetään sivuseikkoina, ja siksi Goodyear Dunlop on ryhtynyt tiukkoihin vastatoimiin sellaisia myyjiä, välittäjiä ja tukkumyyjiä kohtaan, jotka tuovat tuotteita myyntiin yrityksen Euroopan markkinoille.

Laittomalla rinnakkaistuonnilla tarkoitetaan tuotetta, joka ei välttämättä riko lakia tai loukkaa mitään oikeuksia vientimaassa, mutta joka Euroopan unioniin tuotuna loukkaa tavaramerkki-, mallisuoja- tai patenttioikeuksia tai rikkoo muita lakeja, kuten Euroopan unionin kilpailulakeja.

– Jos suomalaisille rengasmyyjille tarjotaan renkaita Euroopan ulkopuolelta erittäin edulliseen hintaan, siihen on yleensä hyvä syy. Tuotteet voivat olla Goodyear- tai Dunlop-merkkisiä, mutta myyntiyhtiöllä ei välttämättä ole oikeuksia myydä niitä markkinoillamme, toteaa Goodyear Dunlop Nordicin toimitusjohtaja Dario Vicario.

– Vielä tärkeämpää on se, että haluamme varmistaa asiakkaidemme turvallisuuden: on mahdollista, että kyseiset renkaat eivät vastaa eurooppalaisia vaatimuksia, eivätkä ne siten sovellu eurooppalaiseen ilmastoon ja eurooppalaisille teille. 


Paikallisista lakiasiantuntijoista on muodostettu ryhmä, joka seuraa markkinoiden liiketoimia Suomessa ja muissa Euroopan maissa Goodyear Dunlopin tuotteiden osalta.

Seurattaviin brändeihin kuuluvat Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava ja Debica. Yritys ryhtyy tarvittaessa juridisiin toimenpiteisiin, jolloin tuontiyrityksen on mahdollisesti maksettava vahingonkorvauksia, tuhottava varastonsa, paljastettava tuotteen toimitusketju ja lopetettava kaupankäynti kyseisillä tuotteilla.

– Osoitamme markkinoille, että olemme vakavissamme yksinoikeuksiemme suojaamisesta. Ryhdymme mahdollisuuksien mukaan kaikkiin tarpeellisiin toimenpiteisiin suojataksemme brändiämme ja pysäyttääksemme tuotteiden laittoman tuonnin. Laittomasti toimivien myyjien, välittäjien ja tukkumyyjien pitäisi olla varuillaan, sillä puolustamme liikeoikeuksiamme tarmokkaasti, Dario Vicario jatkaa.

Juttu oli Autotodayssa 30.9.2008.



JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän