Pandat palaavat Suomeen — uusi Fiat Grande Panda on saanut Suomen ennakkohinnat

Fiat Grande Panda palauttaa Pandat takaisin Suomeen, mihin ne kuuluvatkin. Uutuudesta julkaistaan nyt ennakkoon malliston alkaen hinnat, joilla mallin ennakkomyynti voidaan aloittaa. Grande Panda on esillä Helsingin Messukeskuksessa Auto 2025 & Mobility -messuilla, jonka jälkeen auto kiertää Suomen isoimmissa kaupungeissa kiertueella maaliskuun ajan.

Kaksi grandea varustetasoa

Alkuvaiheessa Grande Pandasta tarjotaan kahta varustetasoa: RED ja La Prima. Hinnat alkaen -tasona aloittava RED on luotu yhteistyössä RED-hyväntekeväisyysjärjestön kanssa.

RED-mallissa katseenvangitsijoina toimivat valkoiset teräsvanteet, jotka luovat autolle todella erottuvan klassikkoilmeen. RED sisältää aina vakionopeudensäätimen, Pixel LED -ajovalot, ilmastoinnin, 11 kW 3-vaiheisen sisäisen ajoneuvolaturin, 100 kW DC-pikalatauksen, 10-tuumaisen digimittariston sekä 10,25-tuumaisen tietoviihdenäytön, jossa UConnect-tietoviihdejärjestelmä.

RED-malli starttaa erittäin kohtuullisesta 26 000 eurosta, mikä tekee Grande Pandasta yhden Suomen edullisimmista sähköautoista.

La Prima pitääkin sisällään kaiken, mitä tämän kokoluokan autolta voi toivoa. Autossa on RED-tason lisäksi peruutustutkat eteen, peruutuskamera taakse, bambukuidusta valmistettu Bambox-kojelauta, langaton latausalusta, automaattinen ilmastointi, lämmitettävä ohjauspyörä ja tuulilasi sekä myöhemmässä vaiheessa tuleva avaimeton lukitus ja käynnistys.

Auton sisällä inspiraatiota on haettu Fiatin Torinossa sijaitsevasta legendaarisesta Lingotto-tehdasrakennuksesta, jonka katolla ovaalinmuotoinen testirata. Ohjaamon ovaalit muodot ovat peräisin nimenomaan Lingotto-rakennuksesta.

Kattavasti varusteltu ja leikkisä Grande Panda 44 kWh Automaatti La Prima -mallin lähtöhinta on 29 000 euroa.

Kaksi nykyaikaista voimalinjaa

Grande Pandan myynti aloitetaan Suomessa täyssähköisellä 44 kWh akustolla varustetulla versiolla. Mallin sähköinen WLTP-toimintamatka on 320 km, joka riittää erinomaista arjen askareihin.

Myöhemmässä vaiheessa Suomen tuontiohjelmaan lisätään taloudellinen Hybrid 100 Automaatti -voimalinja, joka on taloudellinen bensiinihybridi. Mallissa on 101 hevosvoimaa ja siinä käytetään uutta automaattista kaksoiskytkentävaihteistoa. Hybridimallin WLTP-kulutus on vain 5,1 l/100 km, ja sen avulla voi ajaa kaupungissa jopa 50 % ajasta pelkällä sähköllä.

Lue muita juttuja Auto 25 -näyttelystä.

Lue tästä muita juttuja Fiat Grande Pandasta.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän