Myös Vetomies Ralli ajetaan viikonloppuna Suomen MM-rallin pätkillä.
Ajettavaa on kahdeksan erikoiskokeen verran, joille mittaa kertyy 131,28 kilometriä. Kalustona kilpailussa käytetään ajokkeja joiden kansainvälinen luokitus on päättynyt, tai joille ei ole MM-rallin puolella luokkaa.
Kilpailun alkupään ajokit ovat ns.vakioautoja, eli V1600-ajokkeja, joista nopein palkitaan maalissa. Sen jälkeen matkassa ovat 2WD Vetomies-tittelistä kilpailevat ja lopuksi 4WD Vetomies-kilpailijat.
Menestyjille on esinepalkinnon lisäksi tiedossa rahapalkinto. Kilpailun nuotituksen käynnistyttyä keskiviikkona, oli listalla mukana kaikkiaan 78 kilpailijaparia.
Kilpailun voittajahistoriasta löytyy lukuisa joukko etenkin kotimaan rallipoluilta tuttuja menestyjiä, joista osa on menestynyt maailmallakin. Esimerkiksi vuonna 2015 nelivetoisten voittajaksi ajoi Teemu Asunmaa Subarulla, Jonne Halttusen kartturoidessa.
Kaksivetoisten voittoon puolestaan ajoi silloin Mikko Kauppinen BMW:llä Matti Janhusen kanssa, kaksivetoisten kolmostilalla silloin nähtiin Honda Civicillä Esa Ruotsalainen ja Enni Mälkönen.
Halttunen on sittemmin jo pitkään istunut MM-sarjassa Kalle Rovanperän vieressä ja Enni Mälkönen Sami Pajarin. Mikko Kauppisen poika Tuukka puolestaan debytoi viime vuonna komeasti toiseksi Ford Fiesta R2:lla, tänä vuonna hänellä on edessä jälleen debyytti, nyt MM-rallin puolella WRC2-luokassa Skodalla, ikää nuorella nousevalla kuljettajalla on hieman alle 18 vuotta.
Vetomieheen osallistutaan monenlaisin tavoittein
Kaikki eivät suinkaan hae kilpailusta voittoa, tai podiumiakaan. Jo kilpailuun osallistuminen, tai reitin läpi suoriutuminen voivat olla toteutettavia unelmia.
Yksi unelman toteuttaja on Cecilia ”Cessi” Ekroos, piakkoin 21-vuotias lohjalainen, joka on muutaman vuoden kilpaillut ahkerasti. Cessillä on kartanlukija Tommy Nyholmin kanssa Vetomies Rallissa kunnia startata reitille ensimmäisinä, numerolla 201. Haaveiden toteutumisessa on joskus hauskoja sattumiakin.
-Tämän kilpailun ajaminen on minulle ollut jo kauan unelma, varmasti jo lapsuudesta asti se juontuu kun on tuolla penkalla katsojana ollut. Ralli-idolini on Sami Pajari, hän aloitti uransa samanlaisella Opel Astralla kuin minäkin. Nyt hän ajaa Rally1 Toyotalla kotimaan MM-rallia ja hänen unelmansa toteutuu. Minun unelmani toteutuu Vetomiehessä, ja meilläkin kalusto vaihtui juuri Toyotaksi, tämä tulee olemaan ensimmäinen rallini Toyota Auriksella. Kisasta saadaankin nyt hyvin kilometrejä, ihan valtavasti en uudella ajokilla ole ennättänyt vielä ajaa, mutta on se selkeästi vanhaa ajokkia nopeampi ja tuntuu sikäli askeleelta eteenpäin ralliurallani, kertoo Cessi.
Perjantai 2.8.
9:15 Lähtö, Killeri
10:25 EK2 Laukaa
11:35 EK3 Saarikas
13:05 EK4 Myhinpää
14:35 EK5 Ruuhimäki
17:00 EK10 Harju
Lauantai 3.8.
9:19 Kilpailun 2. päivä starttaa Killeriltä
11:11 EK11 Västilä
12:15 EK12 Päijälä
13:27 EK13 Ouninpohja
15:12 Maali, Satamapuisto Jyväskylä
16:00 Palkintojenjako, Satamapuisto Jyväskylä
Lue myös


