Viestin lukeminen kännykästä ajon aikana tuli kalliiksi!

Hätäkeskus ilmoitti keskiviikkoaamuna kello 6.05 liikenneonnettomuudesta Orimattilassa Nelostiellä Tuuliharjan kohdilla.

Partio sai tapahtumapaikkatutkinnassa selville, että 40-vuotias mies oli ajanut kuorma-auton ja perävaunun yhdistelmällä moottoritietä etelän suunnasta.

Poliisin mukaan yhdistelmä oli ajautunut hieman ennen aurausaukkoa kulkusuunnassaan tien vasempaan laitaan pientareelle ja siitä aurausaukon kautta keskellä olevalle viheralueelle.

Matkalla keskikaidetta oli tuhoutunut useamman kymmenen metrin matkalta.

Yhdistelmää kuljettanut mies kertoi poliisille, että hän oli käyttänyt puhelinta ajaessaan ja oli avannut saapuneen viestin, minkä jälkeen yhdistelmä oli ajautunut tieltä

Ajoneuvoyhdistelmä jäi keskialueelle keula kohti pohjoista.

Onnettomuuspaikan raivaus kesti useamman tunnin ajan ja moottoritien liikenne oli ajoittain poikki kokonaan.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //   

1 KOMMENTTI

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän