15.9.2017 11.59
Legends-autojen MM-kilpailut tuovat Botniaringin radalle viikonlopuksi suoranaisen matkailukeskittymän, kun alueelle rakennetaan runsaasti lisäpalveluja MM-katsojien iloksi.
Botniaringin palvelutaso nousee viikonloppuna kansainvälisiin mittoihin palvelemaan monituhatpäistä yleisöä.
Botniaringin radalle tuodaan viikonloppuna yli 20 tilapäistä katsomorakennetta takaamaan suuren yleisömäärän viihtyvyys. Lisäksi koko rata uuden osion testiratakeskusta myöten palvelee asiakkaita koko viikonlopun ajan kuuden ravintolapisteen voimin.
Kilpailuja pystyy seuraamaan katsomoista myös livenä useista jättiscreeneistä. Livelähetys on nähtävissä alkueristä ja finaaleista myös tapahtuman kotisivuilla.
Yleisö voi katsella maailmanmestaruustason kilpailuja myös yläilmoista helikopterin kyydissä.
Markkina-alue rakentuu viikonlopuksi radan lähtösuoran eteen. Markkina-alueella on runsaasti myyntipisteitä.
Pääsylipun ostaneilla on vapaa pääsy myös varikolle tarkastelemaan MM-autoja ja niiden kuljettajia lähempää. Asiakkaita kuljetetaan eri tapahtumapisteiden välillä nonstop-bussikyydityksellä.
Lauantai-iltana järjestetään Fitness Cover Girl 2018 -kilpailu ja valitaan vuoden Grid Girl 2017. Osallistujat toimivat myös grid girl -tehtävissä koko kilpailuviikonlopun ajan.
Tapahtuma polkaistaan kunnolla käyntiin lauantaina avajaisseremonialla kello 13, jonka aloittaa Suomi 100 laskuvarjohyppynäytös.
Lisätiedot ja aikataulu: www.worldfinals2017.com.


