Škodan sähköinen Enyaq-mallisto täydentyy Sportline-versiolla

Škoda tuo markkkinoille urheilullisen version Enyaq-mallistaan.

Sportline-malliversioon Škoda on perinteisesti toteuttanut sporttisen ilmeen ja dynaamiset ajo-ominaisuudet. Enyaq Sportline iV -mallin myötä Škoda tuo tämän malliversion saataville myös ensimmäisestä täyssähköisestä katumaasturistaan.

Asiakkaille on tarjolla kolme erilaista voimalinjaa. Škoda Enyaq Sportline iV 60 -mallissa sähkömoottorin 132 kilowatin voima ja 310 Nm:n vääntö välittyy takapyörille. Akun kapasiteetti on 62 kWh (58 kWh netto), jolla WLTP-kulutusmittausstandardin mukaiseksi toimintamatkaksi saadaan yli 400 kilometriä*.

Enyaq Sportline iV 80 -mallissa on suurempi 82 kilowattitunnin (77 kWh netto) akku. WLTP-kulutusmittausstandardin mukainen toimintamatka on 520 kilometriä*. Sen takamoottorin teho on 150 kW.

Tätä samaa akkua käytetään myös mallissa Enyaq Sportline iV 80x. Sen neliveto on toteutettu kahdella sähkömoottorilla, jotka kehittävät tehoa 195 kW ja vääntöä 425 Nm. WLTP-kulutusmittausstandardin mukainen toimintamatka on 500 kilometriä*.

Kuva: Skoda.

Matalampi Sport-alusta

Ajo-ominaisuuksia parantaa Enyaq iV Sportline -malliversiossa vakiovarusteena oleva sport-alusta. Tämä alusta on edestä 15 millimetriä ja takaa 10 millimetriä normaalialustaa matalampi.

Kaikilla kolmella voimalinjavaihtoehdolla huippunopeus on 160 km/h.

Enyaq Sportline iV -malliversion korkealaatuiset designyksityiskohdat korostavat ulkonäön ja sisätilojen sporttista ilmettä. Sportline-malliversiot tehdään Škodan päätehtaalla Mladá Boleslavissa samalla tuotantolinjalla kuin muutkin Enyaq iV -mallit.

Enyaq iV on ainut Volkswagen-konsernin täyssähköautojen skaalautuvaan MEB-perustekniikkaan pohjautuva sarjatuotantoautomalli, joka valmistetaan Saksan ulkopuolella.

Kuva: Skoda.

Korin sporttisen mustat osat ja Matrix Led -ajovalot

Etumaski, sivuikkunoiden kehykset, kattokaiteet ja takapuskurin diffuusoriosa ovat kiiltävän mustat, kuten takaluukkua koristavat Škoda-tekstilogo ja mallimerkintäkin. Jykevät sivuhelmasuojukset ovat korinväriset.

Enyaq Sportline iV:n etuhelma on malliversiokohtainen, ja etulokasuojiin on kiinnitetty Sportline-logot.

Autoon saa kiillotetut 20-tuumaiset Vega-kevytmetallivanteet tai 21-tuumaiset Betria-kevytmetallivanteet.

Enyaq Sportline iV:ssä on vakiona Matrix Led -ajovalot. Kummassakin Matrix-kaukovalomoduulissa on 24 lediä, joita voidaan ohjata erikseen. Siten voidaan ajaa aina kaukovalot päällä häikäisemättä muita tienkäyttäjiä.

Tämä valotekniikka sammuttaa valokuviosta yksittäiset segmentit tarpeen mukaisesti, kun tuulilasiin asennettu kamera tunnistaa vastaantulevan tai edellä ajavan ajoneuvon, ihmisen tai kohteen, josta heijastuu valoa.

Kuva: Skoda.

Sportline-malliversiokohtainen designvalinta

Enyaq iV -katumaasturin esittelyn myötä Škoda esitteli täysin uudenlaisen sisätilakonseptin: designvalinnat.

Sisätilasuunnittelijat ovat luoneet Enyaq Sportline iV:lle malliversiokohtaisen designvalinnan. Sisätilojen verhoilu on kattoverhousta myöten korostetun musta.

Kojelaudan verhous on mustaa keinonahkaa, jossa on harmaat koristesaumat. Kojelaudassa ja oviverhouksissa on hiilikuitujäljitelmälliset koristelistat. Sisätilojen kokonaisilmeen viimeistelevät jalkatilan kangasmattojen harmaat tereet.

Kuva: Skoda.

Sportline-designvalinta sisältää myös mustat Sport-etuistuimet, joissa on integroidut pääntuet. Näiden istuimien verhoiluna on Suedia-mikrokuitukangas harmain terein.
Vakiovarustukseen sisältyy nahkaverhoiltu kolmipuolainen Sport-ohjauspyörä. Sen säätimillä ja painikkeilla ohjataan auton monia eri toimintoja.

Ohjauspyörän kehän nahkaverhoilussa on harmaat kontrastisaumat ja alimmassa puolassa Sportline-tekstilogo. Poljinlevyt ovat metalliset.

Sportline-malli tulee markkinoille myöhemmin tänä vuonna.

*ennakkotieto.

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN ILMAINEN UUTISKIRJE //  

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän