Rekisteröinti: Uusien autojen kauppa vielä nihkeää tammikuussa, kevään aikana odotetaan kasvua

Tammikuussa rekisteröitiin 6 589 uutta henkilöautoa, mikä on 8,2 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden tammikuussa, todetaan Autoalan tiedotteessa.

Myös pakettiautoja ensirekisteröintiin viime vuoden tammikuuta vähemmän. Uusia pakettiautoja ensirekisteröitiin 785, joka jää 8,2 prosenttia viime vuoden tammikuun lukemista.

Viime vuonna uusien autojen asiakastilaukset jäivät talouden heikon kehityksen, korkotason kasvun ja inflaation vaikutuksesta pitkän aikavälin tasoaan alemmas.

Alkuvuoden rekisteröintien odotetaankin jäävän viime vuoden lukemia pienemmiksi.

Kevään aikana uusien autojen kysynnän ennakoidaan jo hieman elpyvän viime vuosien matalasuhdanteesta, sillä talouden taantumasta odotetaan lyhytaikaista ja autojen rahoitukseen heijastuva korkokanta on kääntymässä laskuun. Myös Tilastokeskuksen keräämät tiedot kuluttajien luottamuksesta ovat alkuvuonna olleet hieman viime vuotta valoisampia ja auton ostoaikeet aiempia kuukausia yleisempiä.

Kuorma-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa yhteensä 366, joka on 7,3 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Yli 16 tonnin painoluokan kuorma-autoja rekisteröitiin tammikuussa 282, joka on 1,7 prosenttia vähemmän kuin viime tammikuussa.

Raskaiden kuorma-autojen rekisteröintimäärä on tästä huolimatta suuri, sillä se ylittää pitkän aikavälin tammikuun keskiarvon noin 7 prosentilla. Keskiraskaita 6–16 tonnin kuorma-autoja rekisteröitiin tammikuussa 23, joka on 9,5 prosenttia viime vuotta suurempi. Kevyitä alle 6 tonnin kuorma-autoja rekisteröitiin 61, joka on 30 prosenttia viime tammikuuta vähemmän.

Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa yhteensä 29, joista 22 oli kokonaismassaltaan pieniä alle 8 tonnin linja-autoja. Linja-autoja rekisteröitiin selvästi enemmän kuin viime vuoden tammikuussa, jolloin kilpiin meni 17 uutta linja-autoa.

Vuoteen 2024 lähdetään viime vuotta ohuemmalla tilauskannalla, mutta uusien autojen kysynnän odotetaan kevään kuluessa elpyvän. Autokauppaa piristävät uusien autojen lyhentyneet toimitusajat, jotka ovat myös ladattavilla autoilla palanneet pitkittyneen komponenttipulan jäljiltä normaaleiksi.

Lue myös

Katso tästä vuoden 2023 suosituimmat automerkit!

// TILAA TÄSTÄ AUTOTODAYN UUTISKIRJE //  

1 KOMMENTTI

  1. Sähköautot ei kiinnosta yhtään joo, haluan juttuja bentsiinineistä ja diseleistä, joo.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän