Aydar Nuriev, Jesse Kallio ja Rokas Baciuska palkintopallilla.
12.6.2018 09.30
Rallicrossin EM-sarjan osakilpailussa legendaarisella Hellin rallicross-radalla Norjassa päästiin sunnuntaina juhlimaan suomalaisvoittoa, kun Super1600-luokassa
Jesse
Kallio
ajoi viikonlopun päätteeksi voittoon.
Hellissä viikonloppu käynnistyi perjantai-iltana ajetulla ensimmäisellä alkuerällä, jossa sijoitus oli kahdeksas.
Lauantain kolmessa alkuerässä Kallio oli erinomaisessa vauhdissa ja kirjautti kolme kakkossijaa nousten alkuerien kokonaistuloksissa toiseksi, mikä tarkoitti sunnuntain semifinaalilähtöön paalupaikkaa.
Kallion semifinaalilähdössä välittömästi startin jälkeen pääsuoraa ajettaessa koettiin suomalaisfanien keskuudessa tuskaisia hetkiä, kun Kallion auto oli hetkellisesti jo kylki menosuuntaan päin, eikä pyörähdys ollut todellakaan kaukana.
Kallio ohitti ruutulipun lopulta selkeänä semifinaalilähdön voittajana, reilun puolentoista sekunnin turvin.
Finaalissa Kallion lähtöruutu oli toinen ja paalupaikalta starttasi kolme alkuerää voittanut Aydar Nuriev, jonka Kallio oli onnistunut kukistamaan lauantain viimeisessä alkuerälähdössä.
Kallio myönsi finaalin jälkeen, että ei lähtenyt pelkästään tavoittelemaan sitä uran ensimmäistä EM-palkintosijoitusta, vaan samalla myös ensimmäistä voittoaan.
Kallion suunnitelma onnistui, sillä heti ensimmäiseltä kierrokselta startin jälkeen musta Renault syöksyi lisälenkille ja sen jälkeen jännitettiinkin sitä, että missä vaiheessa kärkikuljettajat suorittaisivat lisälenkin.
– Yritin vain ajaa kovia kierroksia siinä kohtaa. Sitten kun loput meni viimeiseltä kierrokselta lisälenkille, niin se ulostulo oli aika tiukka. Mutta lopulta se kääntyi meidän puolelle ja voitto tuli, Kallio hymyili.
Super1600-luokan EM-sarjan seuraava osakilpailu ajetaan Ranskan Loheacissa 1.-2. syyskuuta.
Hell Super 1600 lopputulokset
1) Jesse Kallio 4.26,254
2) Aydar Nuriev 4.26,700
3) Rokas Baciuska 4.27,049
4) Artis Baumanis 4.28,023
5) Gergely Marton 4.29,729
6) Janno Ligur 4.30,346
EM-pistetilanne 3/6 osakilpailua
1) Artis Baumanis 65
2) Rokas Baciuska 63
3) Aydar Nuriev 52
4) Jimmy Terpereau 47
5) Espen Isaksaetre 44
6) Janno Ligur 44
7) Gergely Marton 43
8) Jesse Kallio 42